folder Tahribat.com Forumları
linefolder E-Book
linefolder Adam Smith-Ulusların Zengilnliği (İstek)

Adam Smith-Ulusların Zengilnliği (İstek)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek

Arkadaşlar Adam smith in ulusların zenginliği kitabının 1. ve 2. ciltlerini e book olarak paylaşırsa çok sevinirim..Şimdiden teşekkürler

Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek

vay anasına başlığı yanlış yazmışım :S

Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dretnot
    dretnot's avatar
    Erkek

Burada ing. ulusların zenginliği var.

http://avaxhome.ws/ebooks/adam_smith_wealth_nations.html

Yeryüzünün, hiçbir bölgenin kurallarının geçerli olmadığı, günahın sineye çekildiği, paranın her şeyi ve herkesi satın aldığı bir kente ihtiyacı vardır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek

arkadaşlar mümkünse Türkçe istiyorum.çok önemli ! her vatandaşın okuması gereken bir kitap olarak düşünüyorum.(Ekonomik bilinçlenme için )

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek

Bunu okuduğunda bir numaralı kapitalist olursun :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek

imzadan da anlaşılan üzere az çok biliyorsun. ama kitaptan alacağın bilgi bakış açısına göre değişir tabi !

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek

Şöyle ki aslında bakış açısı değil.Şimdi derin bir kapitalizm tartışmasına girmeden şunları söyleyebilirim ki eğer adam ın d dediği gibi bir kapitalizm olsaydı tekelcilik olmayacak ve şirketler birbirinin tekel olmasını engelleyecekti fakat bu becerilemedi.Tekelcilik daha ön plana çıktı.Marksizm de ki anlayışın insanları tembelliğe iteceği bu yüzden gelişmenin olmayacağı gibi düşüncelere yer verildi.Fakat günümüz kapitalizmi Avrupa da "tembellik hakkı" nı doğurmuştur.Bu görüş avrupa ülkelerinde gittikçe güçlenmektedir.Ve kapitalizmin üretimin artmasını sağlamadığı kişilerin yaptıklara işe yalnızca "iş" gözüyle bakmaya başladığı bir dünya ortaya çıkıyor.Bireyler benim işim hayatta kalmak ve para kazanmak için bir araç benim asıl yaşantım "iş" bitince başlar görüşündeler.Kutsal meslek yoktur.Meslekler hayatımızı idame ettirmemiz gereken parayı bulmak için yaptığımız zorunlu şeylerdir düşüncesi kapitalizmin bugün isteneni veremediğini ortaya çıkarıyor.Marx'ın ekonomiyle ilgili söylediği bir söz vardır ki en baba kapitalisti bile ikna eder."Herkes üretime katkı yaptığınca pay alır."

Bir öngörün olsun konuya uzaksan diye yazdım.İmzamda yazana bakma kapitalizmi savunuyorum.Kapitalizm ; aç gözlü paylaşmayı bilmeyen sonunda yalnızlaşan bireyler yaratır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek

Kardeş konuya az çok hakimim İktisat okuyunca olmamak  da elde değil. Ve sonuçta adamın yazdıkları bilim değil sadece bir teori ve bakış açını genişletiyor ve düşüncelerini zenginleştiriyor. Bir adamın kitabını okumak onun görüşlerine inanmak anlamında da gelmez ! Senin yazdıklarında da bir teorinin ürünü düşüncelerdir  sonuçta ama kesinmidir !? değildir.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

Ulusların zenginliği her vatandaşın okuması gereken 1000 temel eserden biri değildir.Temel iktisat bilmiyorsanız bir bok anlamazsınız.Tıpkı heyecanlı yeni yetme solcu gençlerin das kapitali okumaya çalışmasına benzer bir durum çıkar ortaya sonra.5 ciltlik kallvali genişlikte içi iktisadi ekonomik terimler ile dolu bu yapıtı bitirebilen ekonomist sayısı bile azdır.Birde boşuna uğraşmayın e-book'u yok.Tüm seri kitabıda ben 2 yıldır aramama rağmen bulamadım hiçbir yerde.Bulamazsın kısaca buralarda.Varsa bildiğiniz kitapçı sahaf vs yazın adresini.

Sokaktaki vatandaşın bu kitap ile bilmesi gereken iki şey var ;

-Her ülke,kendi uzmanlştığı alanda çalışmalı.Üretemediğini diğer ülkelerden temin etmeli.Böylelikle hem kaliteli ürün hemde birlikte yükselen ekonomik ağ oluşur.

-Piyasaya karışılmamalı.Tüketici malın değerini arz talep üsülüne göre zamanla belirler ve kendine göre en iyi oranı herzaman bulur.Buna görünmez el denir.Serbest piyasa.

Ulusların zenginliğini okuyup das kapitali okumamak herşeyi yarıda bırakmak demektir.Bir ekonomik tezin karşı ekonomik anti tezleri ile tez-antitez=sentez oluşturulmalı.Ancak o zaman ekonomi alanında bilinçlenmiş olursunuz.Tabi,ekonomi üzerine akademik çalışmalar yapıyorsanız.Yapmıyorsanız boşuna okumaya kasmayın.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek

Bir adamın kitabını okumak onun bakışlarını kabullenmek anlamına gelmez bende biliyorum (:

Söylemek istediğim kitabın çok etkileyici olduğu.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek

Blackjack güzel açıklamışsın Mutlak üstünlük ve Doğal düzen örnekleri ile ama genede herkes okusun :) o kadar bilgi sahibi olmaya da gerek yok kanımca. Bu arada sahafçılardan fln bulursan beni de haberdar edersen sevinirim. Ama öncelik e book ! Bu arada ekonomik mülahazalar için msn i eklerseniz güzel sohbetler edebiliriz..

Toplam Hit: 5334 Toplam Mesaj: 13