folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Ağ Hakkında Bilgisi Olan Arkadaşlar Lütfen Yardım Edebilir Mi ?

Ağ Hakkında Bilgisi Olan Arkadaşlar Lütfen Yardım Edebilir Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opsiyonel
    opsiyonel's avatar
    Erkek

eve 200 mbps internet bağlattım kurulum yapıldı telefondan kontrol ettim yağ gibi akıyor internet sonra dedim ki bilgisayara gideyim bir kaç dosya falan indireyim derken bir sorun ile karşılaştım internet 100 mbps yi geçmiyor anakart msı b450m pro m2 yani benim anladığım kadarı ile gigabit etherneti destekliyor modem de destekliyor zaten kullandığım kablo cat6 kablo direver yükledim yeniledim format attım ayarlardan ikili 1gbps aç dedim onuda yaptım hatta biraz uçup biosu bile güncelledim ama yok 100 mbps yi geçmiyor 

imza
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

PC ve modem ethernet portun 1 Gbps desteği varsa, aklıma ilk gelen problem nedeni cat6 kablo.

cat6'da 4 çift / 8 tel bakır kablo var. T568a/b standardına göre 100 mbit için 4 tel kullanılır, 1 gbit için 8 tel kullanılır. Kablonun RJ45 soketine bak, muhtemelen şeffaftır. 4 tel mi, yoksa 8 tel olarak mı sonlandırılmış. Bazende rj45 hatalı sonlandırılabiliyor varsa alternatif başka bir patch kablo ile test et.

cukurova tarafından 26/Mar/21 05:04 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opsiyonel
    opsiyonel's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

PC ve modem ethernet portun 1 Gbps desteği varsa, aklıma ilk gelen problem nedeni cat6 kablo.

cat6'da 4 çift / 8 tel bakır kablo var. T568a/b standardına göre 100 mbit için 4 tel kullanılır, 1 gbit için 8 tel kullanılır. Kablonun RJ45 soketine bak, muhtemelen şeffaftır. 4 tel mi, yoksa 8 tel olarak mı sonlandırılmış. Bazende rj45 hatalı sonlandırılabiliyor varsa alternatif başka bir patch kablo ile test et.

kablo cat 6 yani üzerinde yazdığına göre cat6e yazıyor şimdi kablodan biraz tedirgin oldum zamanında ucuz fiyata bir makara almıştım bu olay başıma gelince de tekrar uçlarını söküp yeni jack bastım ama sonuç değişmedi acaba kesin kablo yüzünden midir.

imza
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    opsiyonel bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

kablo cat 6 yani üzerinde yazdığına göre cat6e yazıyor şimdi kablodan biraz tedirgin oldum zamanında ucuz fiyata bir makara almıştım bu olay başıma gelince de tekrar uçlarını söküp yeni jack bastım ama sonuç değişmedi acaba kesin kablo yüzünden midir.

Eğer kablonun tellerinde içten kopukluk yoksa ve mesafe 100 m. altındaysa cat5e/6 farketmez 1 gbit alırsın. Eski kablonun uçları yenilemek ziyade yedek kablon varsa standart 2 m yeni bir patch cord yap. Onunla test et. Birde modem specs dosyasına göz at, çoğu modem wan portu 1 gbit, switch portlar 100 mbit olabiliyor. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

modemin protlarının dotoğrafını at içinteki teller görünecek şekilde.

8 tırnaklı ise 1g 4 tırnaklı ise 100 lüktür muhtemelen.

genelde 1. port 1g olur bazı modemlerde

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

kablonun bir ucuna 1 pc diğer ucuna 1 pc bağla, birkaç GB lık bir dosyayı iki pc arasında transfer yap 

Sn de 100+Mb transfer yapıyorsan sorun yokturdur. 

Teorik olarak her 8 MBit de 1 mb dosya transferi yaparsın 

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

modem'in marka modelini yazar mısın?

cok cok cok yuksek ihtimalle modem'in portları gigabit degil.

az insan çok huzur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hocam kabloyu düzgün almışsın, cat6 gigabit taşır

iki sorun olabilir: 

1. modemin gigabit desteklemiyodur, marka model atarsan kontrol ederiz

2. kablon çok uzundur sinyal kaybı oluyodur, kablon kaç metre ? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

hocam kabloyu düzgün almışsın, cat6 gigabit taşır

iki sorun olabilir: 

1. modemin gigabit desteklemiyodur, marka model atarsan kontrol ederiz

2. kablon çok uzundur sinyal kaybı oluyodur, kablon kaç metre ? 

çok düşük bi ihtimal de olsa ethernet kartının özelliklerinde hız durumu gibi bişey vardı. ordan bakar mısın 1 gbps e ayarlımı

Naber la?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    majestiquo
    majestiquo's avatar
    Erkek

Hocam çektiğin fotoda zaten ethernetine gelen max hızın 100mb olabileceği yazıyor.(fotodaki bağlantı nın altında hız:100mb/sn yazan yer) Büyük ihtimalle modeme takılı olan portun 100 lük o yüzden daha fazla hız alamıyorsun. Aradaki cablo cat5e ve üzeri standartlardaysa problemin kablodan yada pc den değil %99 modeminin bağlantı portundan kaynaklıdır.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

Aynısından bende de var kardeşim.Ya kablo ile yada Wireless üzerinden 5ghz den alabilirsiniz ancak. Wireless ile bağlanacaksanız aynı odada olmanız gerekiyor.

Kablo ile

janni tarafından 26/Mar/21 15:48 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 5803 Toplam Mesaj: 12
network