folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Ahşap İşleme İstek (Cnc Router Vb.)

Ahşap İşleme İstek (Cnc Router Vb.)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek
    buruksu bunu yazdı

Çizim senin mi, biryeremi yaptirdin

Edit : toplu tasimadayin kacirmisim...  Hangi program ve çizime ne kadar zaman harcadığı nı ogrenebilirmiyim, hatta bu konu ile ilgili bi kaç  detay yazarsan da sevinirim

Tasarım bana ait hocam. Solidworks ile tasarım yaptım zaten makine mühendisiyim 8 senedir kullanıyorum, o yüzeen yarım-1 saatimi aldı (beğenmeyip değiştirdiğim şeylerle birlikte). Kenardan menteşeli gitar şeklinde bir takı kutusu aslında çokta bir fonksiyonlliği yok. Eşimle yıldönümü için bir hediye vermek istedim, özel bir tasarım olsun istedim, müziğe düşkündür kendisi. Böyle ona özel bir şey yapmak istedim, birazda işlevsellik katmak için saat mekanizması aldım n11 den 9 tl felandı. Daha takmadım ama takınca fotosunu da atarım. Merak ettiğin detayları yazarsan daha net açıklarım hocam. Ahşap katkılı pla filamentle printerdan çıktısınınaldım hocam. Tasarımda biraz printer a yönelik olması lazım, temiz yüzeyler için support suz tasarım yapmak lazım, bu tür geometrilerde support yapılarına ihtiyaç olmadan basılabiliniyor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    Dryrock bunu yazdı

Hocalar yeni konu açmadım, bilginiz olsun istedim.

3D printer ile daha uygun fiyata ürettim. Henüz saat mekanizmasını takmadım. 

ilk 2 resimdeki ışık öyle bir gelmişki ilk bakışta fotoşopla mı masaya koydun diyecektim :D

Banada ilk başta 3 Foto da fotoşoplu gelmişti. Sonra 3ncüsü üzerindeki düzensiz Gölge, biraz bu düşünceden uzaklaştırdı. Lâkin ilk 2 foto için yine fotoşoplu gibi görünüyor bana hâlen @@,

Sanırım yansıtıcı yüzeyler, durumu baya etkiliyor. Bu durumda kontrplak  ve masif ağaç kutusu, ışığı yansıtmadığından ,sonradan eklenmiş gibi görünüyor. Birde sanırım ortam aydınlatması için kullanılan lambalar doğrudan aydınlatma için kullanılmıyor, önlerinde Beyaz muhafazalar varmış gibi loş bir ortam var, gibi. Daha az yansıma var gibi. 

-?-

Kafama takıldı @DryRock , bu masa üzerindeki delikler neden var? sanki oyun salonlarındaki disk'li, birebir maç yapılan masalara benziyor.

-"-

mesaj göndermek için 45 ' önce alıntılamışşım mesajı. @@,

RitmFarbRacourci tarafından 29/Haz/19 12:12 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    Dryrock bunu yazdı

Hocalar yeni konu açmadım, bilginiz olsun istedim.

3D printer ile daha uygun fiyata ürettim. Henüz saat mekanizmasını takmadım. 

ilk 2 resimdeki ışık öyle bir gelmişki ilk bakışta fotoşopla mı masaya koydun diyecektim :D

Banada ilk başta 3 Foto da fotoşoplu gelmişti. Sonra 3ncüsü üzerindeki düzensiz Gölge, biraz bu düşünceden uzaklaştırdı. Lâkin ilk 2 foto için yine fotoşoplu gibi görünüyor bana hâlen @@,

Sanırım yansıtıcı yüzeyler, durumu baya etkiliyor. Bu durumda kontrplak  ve masif ağaç kutusu, ışığı yansıtmadığından ,sonradan eklenmiş gibi görünüyor. Birde sanırım ortam aydınlatması için kullanılan lambalar doğrudan aydınlatma için kullanılmıyor, önlerinde Beyaz muhafazalar varmış gibi loş bir ortam var, gibi. Daha az yansıma var gibi. 

-?-

Kafama takıldı @DryRock , bu masa üzerindeki delikler neden var? sanki oyun salonlarındaki disk'li, birebir maç yapılan masalara benziyor.

-"-

mesaj göndermek için 45 ' önce alıntılamışşım mesajı. @@,

Hocam ışığı felan bilmem ben anlamam o işlerden, şu an yanımda değil, güven problemi varsa selfie çekip koyarım :D

Durduğu zemin bir tür tezgah. El aletleri ile birşeyleri kesip sabitlemek vb. için. Deliklerde genelde tezgahın üzerindeki tozun talaşın aşağıya düşmesi için.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

Işığı felan bilmem ben anlamam o işlerden, şu an yanımda değil, güven problemi varsa selfie çekip koyarım :D 1-

Durduğu zemin bir tür tezgah. El aletleri ile birşeyleri kesip 2- sabitlemek vb. için. Deliklerde genelde tezgahın üzerindeki 3- tozun talaşın aşağıya düşmesi için.

1- Ya, ben rencide etmek, küçültmek, güven sorunu yaşamak-yaşatmak için yazmadım. Göz algısı yada Beynin yanılgısı vardır diye aklıma bunlar geldi. 

Tepedeki aydınlatma mesela, çift florans mı?

Fotoğrafçılar mesela, stüdyo'da fotoğraf çekerken kullandıkları ayaklı aydınlatma gereçlerinde kullandıkları Ampul'leri doğrudan fotoğrafı çekilecek nesne üzerine düşürmeyip, araya bir beyaz perde filan koyuyorlar. Yansımayı ve parlamayı engelliyor dış ortam doğallığını mı yakalıyorlar nedir. 

İlk foto'daki Gitar gövde kutusunun içerisindeki küçük Kutucuklarda gölge çok düzenli görünüyor örneğin. Ama 3. foto'daki Kontrplak kapaktaki gölge daha düzensiz, ve gradien(derece)'li  tabiatıyla doğal görünüyor, bana. 

2- ve 3- 'de ilginçmiş , tşkler. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

Işığı felan bilmem ben anlamam o işlerden, şu an yanımda değil, güven problemi varsa selfie çekip koyarım :D 1-

Durduğu zemin bir tür tezgah. El aletleri ile birşeyleri kesip 2- sabitlemek vb. için. Deliklerde genelde tezgahın üzerindeki 3- tozun talaşın aşağıya düşmesi için.

1- Ya, ben rencide etmek, küçültmek, güven sorunu yaşamak-yaşatmak için yazmadım. Göz algısı yada Beynin yanılgısı vardır diye aklıma bunlar geldi. 

Tepedeki aydınlatma mesela, çift florans mı?

Fotoğrafçılar mesela, stüdyo'da fotoğraf çekerken kullandıkları ayaklı aydınlatma gereçlerinde kullandıkları Ampul'leri doğrudan fotoğrafı çekilecek nesne üzerine düşürmeyip, araya bir beyaz perde filan koyuyorlar. Yansımayı ve parlamayı engelliyor dış ortam doğallığını mı yakalıyorlar nedir. 

İlk foto'daki Gitar gövde kutusunun içerisindeki küçük Kutucuklarda gölge çok düzenli görünüyor örneğin. Ama 3. foto'daki Kontrplak kapaktaki gölge daha düzensiz, ve gradien(derece)'li  tabiatıyla doğal görünüyor, bana. 

2- ve 3- 'de ilginçmiş , tşkler. 

Yoook hocam sen yanlış anladın ben sadece makara yaptım 😄 ayrıca kontrplak hiç kullanılmadı bunun ütetiminde sadece 3d printer malzemesi var. 

Şöyle açıklayayım, üstünde 2 adet uzun florasan lamba var, bilirsin, tezgah üstlerinde olur genelde yaptığın işi daha rahat ve net görebilmen için.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

Yoook sen yanlış anladın ben sadece makara yaptım 😄 Ayrıca kontrplak hiç kullanılmadı, bunun üretiminde sadece 3d printer malzemesi var. 

Şöyle açıklayayım, üstünde 2 adet uzun florasan lamba var, bilirsin, tezgah üstlerinde olur genelde yaptığın işi daha rahat ve net görebilmen için.

Ha, o 3D printer olayını sonradan hatırladım.

KonununBaşlığı, ilk mesajı ve Konunun aşağısındaki etiketlerde geçen ifadelerden dolayı, kontrplak hariç, kutu için doğal malzeme kullandın zannettim. ^^D` (Bellek anlamında ileriye Ket vurmuşum gibi)

3D-Printer'da Malzeme olarak ne kullandın? Kutu'nun kendisi ve Kapak, çok doğal görünüyor foto'dan gözüme. Ağacın yıllık halkaları bi değişik görünüyor, tek bir parça olarak düşününce. 

Ama dediğim gibi fotolar Genel Olarak yine bana yapay gibi görünüyor ^^"

İşim değil, lakin buna sırasıyla iç-dış cila,vernik atınca evlâdiyelik olur, kanımca.  Saat mekanizmasını hariç tutuyorum. 

Bu arada Hediyeyi alanın tepkisi nasıl oldu? Tamam, yakın filan ama, yine de dışarıdan alınan bir ürün ile İnsanın kendi uğraşının sonucu bir hediyenin karşıda Dikkate değer bir yansımasını gözlemleyebildin mi, merak ettim. 

tşkler. 

RitmFarbRacourci tarafından 29/Haz/19 18:48 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

Sağlamlığı nasıl hacı. Bir de kaç papele mâl oldu?

aa iyi olmuş lan. güncelleme yapayım imzaya bi ara :W
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Valla tebriks ! Bitmis halini gormek isteriz.

anca gidersin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

Yoook sen yanlış anladın ben sadece makara yaptım 😄 Ayrıca kontrplak hiç kullanılmadı, bunun üretiminde sadece 3d printer malzemesi var. 

Ha, o 3D printer olayını sonradan hatırladım.

KonununBaşlığı, ilk mesajı ve Konunun aşağısındaki etiketlerde geçen ifadelerden dolayı, kontrplak hariç, kutu için doğal malzeme kullandın zannettim. ^^D` (Bellek anlamında ileriye Ket vurmuşum gibi)

3D-Printer'da Malzeme olarak ne kullandın? Kutu'nun kendisi ve Kapak, çok doğal görünüyor foto'dan gözüme. Ağacın yıllık halkaları bi değişik görünüyor, tek bir parça olarak düşününce. 

Ama dediğim gibi fotolar Genel Olarak yine bana yapay gibi görünüyor ^^"

İşim değil, lakin buna sırasıyla iç-dış cila,vernik atınca evlâdiyelik olur, kanımca.  Saat mekanizmasını hariç tutuyorum. 

Bu arada Hediyeyi alanın tepkisi nasıl oldu? Tamam, yakın filan ama, yine de dışarıdan alınan bir ürün ile İnsanın kendi uğraşının sonucu bir hediyenin karşıda Dikkate değer bir yansımasını gözlemleyebildin mi, merak ettim. 

tşkler. 

https://www.robolinkmarket.com/sunlu-1-75-mm-wood-pla-plus-filament.html?language=tr&currency=TRY&gclid=CjwKCAjwmNzoBRBOEiwAr2V27eN71_XjhwIPpZHnaMb-X3lYoznXqUi1SEo72kpbnBePwZnzQ4MQbhoCPlQQAvD_BwE

filament bundan hocam. Henüz vermedim önümüzdeki hafta vermeyi planlıyorum =) buna vernik olurmu bilmiyorum daha önce çok baskı aldım bu malzemeden ama hiç verniklemedim iyi fikir olabilir:)

@Meliksah Sağşlamlığı gayet iyi hocam %25-30 dolulukta baskı aldık yanlış hatırlamıyorsam. Katman kalınlığı 120 mikron. Ben sadece malzeme parasını verdim ama normalde 250-300 e felan gelir. 

@garga Bitmiş halini pazartesi-salı buraya koyarım hocam. belki tassarımdaki gibi bazı yerleri boyarım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Çok güzel bir tasarım olmuş tebrik ederim.

Fakat öyle bir foto çekmişsin ki hocam sanki gitarı başka bir yerden kesip masaya eklemişsin gibi bir his veriyor.İlginç bir foto olmuş.

Acemi işi photoshop gibi duruyor :)

Saat mekanizması takıldığında çok daha güzel görünecektir.

DjBlueMaN tarafından 30/Haz/19 01:28 tarihinde düzenlenmiştir

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
Toplam Hit: 2068 Toplam Mesaj: 22
hediyelik ahşap işleme ahşap kutu cnc router