folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Akciğer Nodülü Radyoloji Raporu Hk Yardım.

Akciğer Nodülü Radyoloji Raporu Hk Yardım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

Öncelikle geçmiş olsun. 2016 da babamı KHAK dan dolayı kaybettim ve bu süreçleri az çok biliyorum ve bilgim kadarıyla doğru yada yanlış olabilir ama yine de yazayım.

İnsanların çok çok büyük bir yüzdesinde çeşitli sebeplerle nodüller oluşabiliyor. Bunlar hücre hasarı, vücuda yabancı madde girmesi vs gibi sebeplerle oluşabilir ve vücut bunları etkisiz hale getirmek için çepeçevre sararak nodül oluşturur. Hasar yada madde büyükse daha da büyük şekilde çevreleyerek kist oluşturur. Nodüllerden zararsız olanlar yani kanser hücresi içermeyenler genellikle yuvarlak top gibi bir yapıdadır ve dış yüzeyleri pürüzsüzdür. Özellikle akciğer ve lenfler en fazla nodül tespit edilen organlarımız.

Kanserli yapılar ise şekilsiz yapıda ve buzlu cam yüzeyi gibi bir yapıya sahiptir. Bunların da tam tespiti için parça alınarak patoloji gitmesi gerekir.

Dolayısı ile doktorun sana zararsız dediyse tüm bunları gözden geçirip söylemiştir zaten ve emin olduktan sonra söylemiştir. Birşeylerden şüpheleniyor olsa öncelikle kan tahlilinde beyaz kan hücrelerine bakar sonra seni onkolojiye sevk eder ve patolojiye gönderirdi diye düşünüyorum.

Forumdaki doktor arkadaşlar daha net ve açıklayıcı bir yorum yapacaklardır zaten. Benim görüşüm içini rahat tutman gerektiği yönde.

Başın sağolsun hocam da keşke konuya babamı kaybettim diye girip adamı da korkutmasaydın :)

İmzalamazsam ne olcak?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba,

Güncel bilgi olarak yazıp konuyu tamamına erdirmek üzere yazıyorum. 2,5 ay endişe içerisinde bekledikten sonra ilk kontrolüme gittim. Tomografi sonucumda, daha önce görülen nodül görünmemiş. Herhangi bir patolojik bulgu yoktur, diyor. 

Buruk bir mutluluk içerisindeyim. Bu süreç beni bir hayli yıprattı. O kadar yorgunum ki, tüm kaçan heveslerim aniden geri gelir diye düşünürken, herşeyden daha da soğudum. Sanırım hayatımın son 2,5 ayında oluşan ve sonuçlanan bu sağlık durumunun psikolojimde açtığı yara 2,5 ay gibi bir süreden çok daha uzun sürede iyileşecek. Allah yardımcım olsun.

Hepinize bol sağlık diliyorum.

İlave olarak da rica ediyorum; sigarayı bırakın.

Selametle.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Geçmiş olsun hocam. Belirli bir yaştan sonra rutin kontrolleri yaptırmak gerekiyor. Çoğumuz yolun yarısını devirdik:)

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hydr
    hydr's avatar
    Erkek

merhaba hocam konuyu daha önce görmedim ben radyoloji teknikeriyim   tomografi çekiyorum zaten  konuyu sonuçlandırmışsınız ama aklınıza takılan bir soru olursa elimden geldiğince yardımcı olurum geçmiş olsun

herneyse....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Çok geçmiş olsun kardeşim,2-3 sene önce benimde karaciğerde bir nodül tarzı görüntü vardı,karaciğer yağlı oldupundan dolayı doktorlar tam teşhiş koyamadı ve ilaçlı tomografi istemişti.
    Allah kimseye yaşatmasın,tomografi günü gelene ve sonuç çıkana kadar ne çektiğimi bir ben birde allah biliyor.Seni çok iyi anlıyorum bu konuda.Bizim en büyük hatamız direk google amcaya sormak,okadar iç karartıcı dökümanlara denk geldim ki bu zaman zarfı içerisinde kendi teşhisimi bile koymuştum kafada,kesin kötü bir hastalık vardı...

Rapor günü sonuç almaya gittiğimde sistemde,şu yazıyordu;

onaylamayın (DENİZ BEYE SORUN) KARACİĞERE YÖNELİK DİNAMİK ABDOMİNO-PELVİK BT İNCELEMESİ: Karaciğer segment 7'de 20x13 mm ebatlı kontrastsız ve arteriyel fazda parankime göre hafif hipodens, portal fazda küçük bir kontrastlanan komponent içeren, geç fazda ize parankim ile izodens nodüler lezyon izlendi.

İnternetten baktığım rapor sonucundan sonra Onaylamayın yazısını görünce dedim tamam teşhisi koydular birazdan çağırıp yüzüme söyleyecekler.Hayatım film şeridi gibi geçti sözünü bizzat yaşadım o 2 saat içinde...

Çok şükür Hemanjiom olduğuna kanaat getirip takip verdi doktor,o zaman bana büyük bir ders verdi yaşadıklarım,hayat ciddiye alınacak kadar uzun değil,yaşa gez dolaş kimseyi ve hiçbir sözü kafana takma....

Allah düşmanıma bile kötü hastalık vermesin inşaallah.

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Temiz sonuç gelmesine çok mutlu oldum, Allah kimseye yaşatmasın. 

Genelde neden kanser olunur, neler kanser olmaya sebeptir bunlar hep aklımda olan soru işaretleri. Yani hayatında sigara içmemiş kişilerde de akciğer kanseri görülüyor mesela ya da deli gibi sigara içip akciğer kanserine yakalanmayan kişiler oluyor. 

Garip vallahi 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elyos2600
    elyos2600's avatar
    Erkek

Öncelikle Çok Geçmiş Olsun.. 

Netten Arattığında Kansersin Cevabı Almamana Çok Şaşırdım Açıkçası..  Arkadaşlarında Dediği Gibi Belirli Aralıklarla Bazı Kontrolleri Yaptırmakta Fayda Var.. Korona Diye Eve Kapandık 2 Sene Gidemedim.. Ocak Sonunda Ağrı Sızı Kan Derken Bir Gittik Kolon Kanseri Teşhisi Kondu Ameliyat Vs. Şimdi Kemoterapi Alıyorum.. 

"Hayat; Ölüme Giden Yolda, Sadece Bir Düşten İbarettir.."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek
    NaZi_ bunu yazdı

Arkadaşlar merhaba,

Güncel bilgi olarak yazıp konuyu tamamına erdirmek üzere yazıyorum. 2,5 ay endişe içerisinde bekledikten sonra ilk kontrolüme gittim. Tomografi sonucumda, daha önce görülen nodül görünmemiş. Herhangi bir patolojik bulgu yoktur, diyor. 

Buruk bir mutluluk içerisindeyim. Bu süreç beni bir hayli yıprattı. O kadar yorgunum ki, tüm kaçan heveslerim aniden geri gelir diye düşünürken, herşeyden daha da soğudum. Sanırım hayatımın son 2,5 ayında oluşan ve sonuçlanan bu sağlık durumunun psikolojimde açtığı yara 2,5 ay gibi bir süreden çok daha uzun sürede iyileşecek. Allah yardımcım olsun.

Hepinize bol sağlık diliyorum.

İlave olarak da rica ediyorum; sigarayı bırakın.

Selametle.

@NaZİ_ dedik bir şey yok diye boşuna endişe yaptın 

Yav he he
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alkolikkarga
    alkolikkarga's avatar
    Erkek
    elyos2600 bunu yazdı

Öncelikle Çok Geçmiş Olsun.. 

Netten Arattığında Kansersin Cevabı Almamana Çok Şaşırdım Açıkçası..  Arkadaşlarında Dediği Gibi Belirli Aralıklarla Bazı Kontrolleri Yaptırmakta Fayda Var.. Korona Diye Eve Kapandık 2 Sene Gidemedim.. Ocak Sonunda Ağrı Sızı Kan Derken Bir Gittik Kolon Kanseri Teşhisi Kondu Ameliyat Vs. Şimdi Kemoterapi Alıyorum.. 

Geçmiş olsun...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    by_todd
    by_todd's avatar
    Erkek

çok geçmiş olsun dostum,

benimde aynı yerde 7 mm lik bir nodül kist var ve kalp duvarına bitişik bir yerde

ben normalde 2006 da bu kist için ameliyat oldum ve kist alındı (aslında oradaki sıvı boşaltılmış) aradan yıllar geçti her rötgen çekildiğimde aynı yerde aynen kist duruyor. 

tekrar tomografi, emar çekildim kistim beni terketmemiş yerinde duruyor, özel bir doktora gittim sana bir rahatsızlığı yok ise ellememizin anlamı yok dedi..

yani kafaya takacak bir şey yok bence :)

Toplam Hit: 2067 Toplam Mesaj: 26
akciğer akciğer kanseri kanser nodül