folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Akü Yü Taşınabilir Enerji Kaynağı Nasıl Yapabilirim ?

Akü Yü Taşınabilir Enerji Kaynağı Nasıl Yapabilirim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Hocalar kolay gelsin,

Bir kaç günlük Kamp için taşınabilir bir enerji kaynağına ihtiyaç duyuyorum. Laptopumu şarj edebilecek, LED lamba çalıştırabilecek bir şekilde.

Evimin duvarından çıkan priz gibi birşeye ihtiyacım var. Buda 220V'a ihtiyacım var demek oluyor herhalde.

Birazcık araştırma yaptım, JEL Aküler ve inverter ile bu işi çözebiliyorum sanırsam fakat nasıl yapacağım, ne alacağım ve yaptıktan sonra ne için ne kadar kullanabileceğim konusu hakkında hiç bir fikrim yok.

Gün sonunda ulaşmaya çalıştığım şey;
    Kafa dinlemelik bir kampa çıkmışım. Orada telefonumu, laptopumu şarj ederek yoluma devam edebilmek. Akü bittikten sonrada evime çıkartıp, evimdeki prize takarak aküyü doldurmak.

Not: Güneş enerjisi çok uzun sürüyormuş. 3k mah için 10 saat diyorlar

Bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirebilirse çok sevinirim. Teşekkürler.

Castaway tarafından 04/Tem/21 18:34 tarihinde düzenlenmiştir

Film ve Dizi Tavsiyeleri : banafilmoner.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Philips DLP5742AB

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Ne kadar  enerjiye ihtiyacın var . Ups  ufak tefek şarj lar için en güzeli.  Ama bip bip öter adamı deli eder .

“Her şey bittiğinde hatırlayacağımız; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır!”
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Kampta laptop'a neden ihtiyacin var?

Ben kampa gideceksem yuku olabildigi kadar hafifletiyorum, yoksa o yuk cekilmez.

Ornek katlanabilir bluetooth'lu klavyem var, telefonla eslestirip yeri geldiginde telefonu bilgisayar gibi kullanabiliyorum.

Guc olayi icinse gunesli havada 5V 1.5A veren katlanabilir gunes paneli ve 10000'lik bir powerbank hayli hayli yetiyor. Tum bunlarin agirligi tas catlasin 1kg.

Bendeki gunes paneli: TRY 498.80 45%OFF | Suaoki 25W Foldable Solar Panel Charger Portable Phone Charging Dual USB Port 5V/4A Output Solar Sun Panel for Phone Outdoors
    https://a.aliexpress.com/_v5QVyr

Kalvye: TRY 215.79 30%OFF | AVATTO Russian/Spanish/Arabic B033 Mini Folding keyboard, Wireless Bluetooth Keyboard with Touchpad for Windows, Android, IOS
    https://a.aliexpress.com/_vWSvVZ

(klavyeye para vermek istemezsen otg kablosuyla telefona herhangi bir bluetooth'lu klavyeyi de baglayabilirsin, yine para cikacak ama gunluk islerde de kullanmalik, uygun fiyatli ve gorece kucuk bir klavye + fare istersen logitech mk240'u tavsiye edebilirim. Ustte verdigim kadar tasinabilir degil ama guzeldir)

vatandaşa kafam girsin!..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Motosikletin varsa bir römork yapıyorsun, tek tekerlekli olacak, içine 1 adet 12v 200amper lityum akü koyuyorsun kuru akü ağırlığındadır, 12v inverter alıyorsun, romork üst kapağına da 12v solar panel koyuyorsun iş bitiyor.

Ölüm ve zaman kontrol altına alınamaz, derin kaygılarım yok çünkü kendimi biliyorum.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

12 v->220 V inverter şart onu mecbur alıcaksın.
    Eğer uzun süre laptop ı kullanmıcaksan ledler dahil sana sulu akü yeter.

Sulu akü nün mantığı marşa bastığında anlık yüklü güç verir. Devamlı güç veremez ısınır enerjiyi keser. Ama sadece ledleri yakıcaksan iş görür. ara ara Laptopıda şarj edersin.
    Giderken fazla yakıt al. Bir tane de sulu akü al. Takviye ile şarj edersin. Jel akülerin sıfırları 1000 tl üstünde. 50 tl yakıt senin iki gün işini görür. Dandik aküler çıkarmışlar şimdi  60 amperini 250-300 tl ye alırsın.

*12v 220 inverter

*60 amper sulu akü

* takviye kablosu

*3 lü priz 

*12v maşalı led ampul

* 5 lt benzin veya mazot

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Arkadaşlar vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim. @mkyb hocamın yazdığı powerbanki alacağım gibi duruyor. Acayip portatif ve hoşuma gitti. En kötü 2 adet alsam, işimi fazlasıyla görür diye düşünüyorum.

@telekom hocam yorumun için teşekkür ederim. Farklı ortamlarda ve özellikle doğada çalışmaktan muhteşem derecede haz alıyorum. Kampa gitmemin en temel sebeplerimden bir tanesi de; dingin, kimsesiz bir ortamda, doğa ile birlikte çalışmak.
    "Sırt çantama sığacak kadar eşya alayım, öyle kampa gideyim" tarzında bir kamp yapmıyorum. Arabanın arkasını dolduruyorum, öyle kampa gidiyorum.

Edit: Bu powerbank hiç bir yerde stoklarda yok :(

Castaway tarafından 04/Tem/21 23:35 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Ortalama 1 kg ağırlığı var yalnız. Powerbank deyince aklına cep telefonu boyutlarında ve onun kadar hafif bir şey gelmesin. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı

Ortalama 1 kg ağırlığı var yalnız. Powerbank deyince aklına cep telefonu boyutlarında ve onun kadar hafif bir şey gelmesin. 

Hocam zaten aküyü kabullenmişim. İsterse 5 kg olsun, sıkıntı olmaz. Fakat hiç bir yerde stoklarda yok bu meret. Akü den devam edeceğim herhalde

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo
    Seminerist bunu yazdı

12 v->220 V inverter şart onu mecbur alıcaksın.
    Eğer uzun süre laptop ı kullanmıcaksan ledler dahil sana sulu akü yeter.

Sulu akü nün mantığı marşa bastığında anlık yüklü güç verir. Devamlı güç veremez ısınır enerjiyi keser. Ama sadece ledleri yakıcaksan iş görür. ara ara Laptopıda şarj edersin.
    Giderken fazla yakıt al. Bir tane de sulu akü al. Takviye ile şarj edersin. Jel akülerin sıfırları 1000 tl üstünde. 50 tl yakıt senin iki gün işini görür. Dandik aküler çıkarmışlar şimdi  60 amperini 250-300 tl ye alırsın.

*12v 220 inverter

*60 amper sulu akü

* takviye kablosu

*3 lü priz 

*12v maşalı led ampul

* 5 lt benzin veya mazot

Hocam, bu düzenek evde şarj edilebilir olacak olsa, nasıl olur ? Birde jel akü olunca ne oluyor, fiyat mühim olmazsa ?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Omars 40200mAh diye arat birde. Ürün noname olduğu Çin'de üstüne marka bastıran kendi markasıyla satıyor. Philips çoğu alanda isim hakkını sattı.

Toplam Hit: 813 Toplam Mesaj: 21
enerji kaynağı akü