Akülü Araba Yapmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi27
    asi27's avatar
    Erkek

sana kolay  gelsin hoca..

video dakine bayıldıım  ya...

BİZDE BİLİRİZ BİR KALBİN EN DERİN YERLERİNE İZ BIRAKMASINI,ŞAYET FARKINDA OLMASAYDIK YÜREĞİMİZDEKİ TAHRİBAT'IN...!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

yetkili ford servisinde elektro mekaniker & servis danışmanı olarak çalısıyorum.

genelde benzinli motor kullanılıyor fakat  tork için dizel motor kullanılır ama bu kdar ufağını bulmak çok zor. Bu sebepten dolayı benzinli motor veya elektrik motoru kullanman gerekecek.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

THT2005 bunu yazdı:
    -----------------------------

yetkili ford servisinde elektro mekaniker & servis danışmanı olarak çalısıyorum.

genelde benzinli motor kullanılıyor fakat  tork için dizel motor kullanılır ama bu kdar ufağını bulmak çok zor. Bu sebepten dolayı benzinli motor veya elektrik motoru kullanman gerekecek.

hacı peki bu ilk resimdeki motorlar ne tür motordur, adı nedir sanı nedir nerden buluruz. keza aynı şekilde tekerleğide :| google arıyorum 2 saattir işin içinden çıkamadım :D

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek
    Bu transit 3.2 puma duratorq motor 200 hp bu motordan bulamazsın Ben bu motorlardan çıkan parçaları kullanacağım . Oradaki kasnak , gergi , zincir seri ve onu tutan kemik paletleri kullanacağım . Sana ne lazım onu söyle

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XCoder
    XCoder's avatar
    Erkek

FOXXLY bunu yazdı:

THT2005 bunu yazdı:

hacı peki bu ilk resimdeki motorlar ne tür motordur, adı nedir sanı nedir nerden buluruz. keza aynı şekilde tekerleğide :| google arıyorum 2 saattir işin içinden çıkamadım :D

Herhangi bir 24V servo motoru kullanabilirsin. 

Daha fazla hız yapmak veya performans istiyorsan Maxon Motor diye aratabilirsin ama biraz tuzludur.

Ayrıca diferansiyel vs. uğraşmamak için aracını 3 tekerlekli yapabilirsin.

Bu tarzda bir araca ve bu çapta tekerleğe ~400rpm ve ~10nm tork yetecektir.

Hızı artırmak istersen rpm değerini, daha çabuk hızlanmak veya eğimli arazide performans istersen de tork değerini yüksek seçebilirsin.

10 aydır üniversitede hidrojen enerjili araç yapıyorum ve geçen hafta körfez pistinde yarıştım. Teknik veya herhangi başka konularda yardımcı olabilirim.

Mesaj 19 Temmuz 2012 (Persembe) Saat: 23:50'da XCoder tarafından düzenlendi.

The ability to destroy a planet is insignificant next to the power of the force.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Aktif konularda her gördüğümde alkollü araba kullanmak diye okuyorum :F

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Poet
    Poet's avatar
    Erkek

Takipteyim bu konuda :) Bakalım neler çıkacak

Ben de Özledim http://www.youtube.com/watch?v=ZKuF5ElELgU Dağılmayın lan çok yalnızım
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    Baracuda
    Baracuda's avatar
    Erkek

XCoder bunu yazdı:

FOXXLY bunu yazdı:

THT2005 bunu yazdı:

Herhangi bir 24V servo motoru kullanabilirsin. 

Daha fazla hız yapmak veya performans istiyorsan Maxon Motor diye aratabilirsin ama biraz tuzludur.

Ayrıca diferansiyel vs. uğraşmamak için aracını 3 tekerlekli yapabilirsin.

Bu tarzda bir araca ve bu çapta tekerleğe ~400rpm ve ~10nm tork yetecektir.

Hızı artırmak istersen rpm değerini, daha çabuk hızlanmak veya eğimli arazide performans istersen de tork değerini yüksek seçebilirsin.

10 aydır üniversitede hidrojen enerjili araç yapıyorum ve geçen hafta körfez pistinde yarıştım. Teknik veya herhangi başka konularda yardımcı olabilirim.

Mesaj 19 Temmuz 2012 (Persembe) Saat: 23:50'da XCoder tarafından düzenlendi.

hocam izmir körfez solar car yarışlarındamıydın ?  benim yakın arkadaşımda ordaydı oretronla yarıştılar başlarda ilk sırayı gasp etmişler ama sonra gerilere düşüp 7. olmuşlar :D

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XCoder
    XCoder's avatar
    Erkek

@Baracuda, aynen İzmit Körfez Pisti. Bizim solarcılar yine birinci oldu da, hidrojende ilk defa katıldık bu sene. 

The ability to destroy a planet is insignificant next to the power of the force.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZodoR
    ZodoR's avatar
    Erkek

arkadaşlar motor bulamadım hala -.-"

2-4Nm torklu silgeç motorları işimi görürmü önünde dişli sistemi flnda var? çokmu saçma fikir bide encoder lazm

2 tane  motor kullanmayı düşünüyorum

edit yaklaşık arabanın taşıyacağı ağırlık 80-90kg

Mesaj 28 Temmuz 2012 (Cumartesi) Saat: 17:34'da ZodoR tarafından düzenlendi.
Toplam Hit: 6245 Toplam Mesaj: 31