Almanya'da Üniversite Okumak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Derin Meva
    rebelpower
    rebelpower's avatar
    Erkek

Arkadaşlar kız kardeşim 17 yaşında lise son sınıf öğrencisi. inanılmaz bir zekaya sahip olan kendileri. ailemin ve benim yüzlerce kez yapma dememize rağmen animasyon okumaya ısrarlı. ve yurt dışında (almanya)da okumak istiyor. bu konuyla ilgili bilgisi olan yada bilgi alabileceğim birileriyle beni tanıştırabilecek hayır sever bir mürid varsa çok sevinirim. çünkü burs imkanları yada eğitim, başvuru sistemiyle ilgili hiç bir somut bilgiye sahip değiliz lütfen yardımcı olur musunuz ?

NOT: BİLGİ PAYLAŞINCA GÜZELDİR =)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ceoden
    Ceoden's avatar
    Erkek

Yolu acik olsun, umarim bir puruz cikmaz ve gider hocam.. Hedefini takdir ettim.

DBD 3docean.net/user/nokuf exarch.artstation.com Instagram.com/exarch.art
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

burs olayına güvenmeyin hocam öncelikle.. bulma şansınız vardır ama o kadar kolay değil burs almak, hele liseden yeni mezun olan biri için..  ama burayı takip edebilirsiniz http://www.ab-ilan.com/

lisans eğitimi okumak için genelde çok fazla belge istenmiyor, yanlız istenilen belgelerin genellikle o ülkenin dilinde olması gerek, bazıları ingilizce de kabul ediyor.

okunacak bölüm hangi dildeyse o dil ile ilgili genelde sınav sonucu isteniyor. Mesela atıyorum ingilizce ise toefl,ielts, almanca için ise mesela goethe enstitüsünün sertifikları, fransızca için delf ... diye gider

ama bazı okullar istemeyebilir bu okuluna göre değişebilir.. Eğer o ülkenin diliyle eğitim alınacaksa yine genel olarak eğitim ücretsizdir. Okulların hazırlık kursları oluyor onlarla başlayabilir..

http://www.studyineurope.eu/

bu siteyi inceleyebilirsiniz okullar hakkında genel bilgi edinebilirsiniz. yardımcı olabileceğim bir şey olursa yazabilirsin .

örnek link 

unbalanced tarafından 13/Eki/15 00:42 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek

valentinorossi vardı siteye girerse görür görmezse PM at o orda okuodu yani yüksek yapıodu

Living Death
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Derin Meva
    rebelpower
    rebelpower's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

burs olayına güvenmeyin hocam öncelikle.. bulma şansınız vardır ama o kadar kolay değil burs almak, hele liseden yeni mezun olan biri için..  ama burayı takip edebilirsiniz http://www.ab-ilan.com/

lisans eğitimi okumak için genelde çok fazla belge istenmiyor, yanlız istenilen belgelerin genellikle o ülkenin dilinde olması gerek, bazıları ingilizce de kabul ediyor.

okunacak bölüm hangi dildeyse o dil ile ilgili genelde sınav sonucu isteniyor. Mesela atıyorum ingilizce ise toefl,ielts, almanca için ise mesela goethe enstitüsünün sertifikları, fransızca için delf ... diye gider

ama bazı okullar istemeyebilir bu okuluna göre değişebilir.. Eğer o ülkenin diliyle eğitim alınacaksa yine genel olarak eğitim ücretsizdir. Okulların hazırlık kursları oluyor onlarla başlayabilir..

http://www.studyineurope.eu/

bu siteyi inceleyebilirsiniz okullar hakkında genel bilgi edinebilirsiniz. yardımcı olabileceğim bir şey olursa yazabilirsin .i

hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bize bu eğitimin maliyeti Türkiye'dekine nazaran kaç katı olur? ya da eşdeğer olur mu? Almanca giriş seviyesi eğitimi var, kalan eğitimlerini de 1 yıl içerisinde kendisi tamamlayabilir mi yoksa profesyonel bir destek alması şart mı ? Çünkü öğrendiğimize göre TestDAF sınavından 3 alması gerekiyormuş.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

almanya pahalı memleket özellikle şu zamanlar euro nun artmasıyla daha da pahalı geliyor türkiye ye göre. Ama şehirine göre değişiyor pahalılık.. İsviçre ye göre almanya çok ucuz ama almanyada yaşayanlara ya da türkiyeden gelenlere göre de pahalı. Benim arkadaşım frankfurt taraflarında çalışıyor mühendis olarak ilk giriş maaşı 1700 euro ydu, kirası 400-500 euro (tam hatırlayamadım) tek odası var tabi,  yemek falan da o civarı harcansa ortalama aylık 1000 euro gibi olur diye düşünüyorum ama frankfurt pahalı bir yer.. Belki biraz daha düşebilir, yurtlarda v.s. kalırsa, yemeğini kendi yaparsa sürekli, dışarı çıkma alışkanlıkları yoksa 700 euro ya kadar düşer diye düşünüyorum..

dil olayına gelince, genelde 1 yıllık eğitim veriliyor, bir de almanca zor bir dil hocam, ingilizce gibi basit değil, ben baya zorlanıyorum.. Yani imkan varsa goethe nin kurslarına gitmesini tavsiye ederim. Türkiye de daha uygun fiyatları, almanya da da var ama pahalıdır ama daha çabuk öğrenir çünkü pratik yapma şansı var.  Onun dışında okulun da dil kursları olabiliyor, ücretli ya da ücretsiz olarak.

Öncelikle okula başvuracak,ön başvuruyu geçtikten sonra asıl başvuru için tüm belgelerin orjianllerini gönderecek almanyaya, orada hem sekreterlik hem de hocalar kontrol edecek ve ilgili bölüme uygunluğuna bakılacak, daha sonra kabul edilirse belgeleriniz geri yollanacak ve ücret formları v.s. gelecek, harcı yatırmanız istenecek v.s. Tabi okullara online başvuru imkanı olabiliyor. Yani okuluna göre çok şey değişiyor. Bakmanız lazım.

Ayrıca eğitimleri kolay değildir, yani aklınız türkiye ye gitmesin. Orada kimse gözünün yaşına bakmayacak :) Daha çok proje ağırlıklı her şey ve öğrenciden öğrenmesi bekleniliyor.. kendin araştır kendin bul.. O yüzden dili iyi bilmesi iyi olacaktır çünkü sınıfında muhtemelen anadili almanca olan insanlar olacaktır. Dil bariyerine takılmaması lazım. Gerekirse teknik kitaplar okuyup anlayabilmeli. Tabi bir de ingilizcesi varsa daha iyi olur.

İsviçre için bakarsanız yardımcı olmaya çalışırım (ben isviçredeyim), ama o bölümü bulmak mesele olabilir. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Derin Meva
    rebelpower
    rebelpower's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

almanya pahalı memleket özellikle şu zamanlar euro nun artmasıyla daha da pahalı geliyor türkiye ye göre. Ama şehirine göre değişiyor pahalılık.. İsviçre ye göre almanya çok ucuz ama almanyada yaşayanlara ya da türkiyeden gelenlere göre de pahalı. Benim arkadaşım frankfurt taraflarında çalışıyor mühendis olarak ilk giriş maaşı 1700 euro ydu, kirası 400-500 euro (tam hatırlayamadım) tek odası var tabi,  yemek falan da o civarı harcansa ortalama aylık 1000 euro gibi olur diye düşünüyorum ama frankfurt pahalı bir yer.. Belki biraz daha düşebilir, yurtlarda v.s. kalırsa, yemeğini kendi yaparsa sürekli, dışarı çıkma alışkanlıkları yoksa 700 euro ya kadar düşer diye düşünüyorum..

dil olayına gelince, genelde 1 yıllık eğitim veriliyor, bir de almanca zor bir dil hocam, ingilizce gibi basit değil, ben baya zorlanıyorum.. Yani imkan varsa goethe nin kurslarına gitmesini tavsiye ederim. Türkiye de daha uygun fiyatları, almanya da da var ama pahalıdır ama daha çabuk öğrenir çünkü pratik yapma şansı var.  Onun dışında okulun da dil kursları olabiliyor, ücretli ya da ücretsiz olarak.

Öncelikle okula başvuracak,ön başvuruyu geçtikten sonra asıl başvuru için tüm belgelerin orjianllerini gönderecek almanyaya, orada hem sekreterlik hem de hocalar kontrol edecek ve ilgili bölüme uygunluğuna bakılacak, daha sonra kabul edilirse belgeleriniz geri yollanacak ve ücret formları v.s. gelecek, harcı yatırmanız istenecek v.s. Tabi okullara online başvuru imkanı olabiliyor. Yani okuluna göre çok şey değişiyor. Bakmanız lazım.

Ayrıca eğitimleri kolay değildir, yani aklınız türkiye ye gitmesin. Orada kimse gözünün yaşına bakmayacak :) Daha çok proje ağırlıklı her şey ve öğrenciden öğrenmesi bekleniliyor.. kendin araştır kendin bul.. O yüzden dili iyi bilmesi iyi olacaktır çünkü sınıfında muhtemelen anadili almanca olan insanlar olacaktır. Dil bariyerine takılmaması lazım. Gerekirse teknik kitaplar okuyup anlayabilmeli. Tabi bir de ingilizcesi varsa daha iyi olur.

İsviçre için bakarsanız yardımcı olmaya çalışırım (ben isviçredeyim), ama o bölümü bulmak mesele olabilir. 

hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Yine  aklıma takılan bir şey olursa sorarım. Bu arada teklifin için sağol isviçre düşünmüyoruz

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    madrew
    madrew's avatar
    Erkek

Eğer burssuz gidecekse vize kısmında biraz uğraşacaksınız, Alman Hükümeti aylık 659 euro gelirinin olmasını mecburi tutuyor vize alabilmek için. Bunun için de  659 x 12 tutarındaki parayı Deutsche Bank ya da Isbank AG üzerinden bloke hesap açarak o hesaba yatırmanızı isteyecek ve devamında bir takım daha belgeler. Vize kısmına geldiğinizde yardımcı olurum takıldığınız konularda.

Almanya'da çoğu üniversite ücretsiz sayılır (bazıları dönemlik yaklaşık 300eu istiyor ama şehir toplu taşıma ücretsiz oluyor.)

Kabul aldıktan sonra hemen ilk iş yurtlara başvuru yapın o şehirdeki (studierendenwerk-şehiradı online application, bunlar anahtar kelimeler google için) Yoksa benim şu anda Hamburg'da olduğum gibi ev bulmak için uğraşıp durursunuz.

Burs nasıl alınır bilmiyorum ama eğitim dili ingilizce olan üniversiteler için sizden illaki bi toefl vs. isteyecek onu temin etmeye bakın bi an önce. 

Bi de burayı kurcala biraz http://www.daad-turkiye.org/ 

der die das
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Derin Meva
    rebelpower
    rebelpower's avatar
    Erkek
    madrew bunu yazdı

Eğer burssuz gidecekse vize kısmında biraz uğraşacaksınız, Alman Hükümeti aylık 659 euro gelirinin olmasını mecburi tutuyor vize alabilmek için. Bunun için de  659 x 12 tutarındaki parayı Deutsche Bank ya da Isbank AG üzerinden bloke hesap açarak o hesaba yatırmanızı isteyecek ve devamında bir takım daha belgeler. Vize kısmına geldiğinizde yardımcı olurum takıldığınız konularda.

Almanya'da çoğu üniversite ücretsiz sayılır (bazıları dönemlik yaklaşık 300eu istiyor ama şehir toplu taşıma ücretsiz oluyor.)

Kabul aldıktan sonra hemen ilk iş yurtlara başvuru yapın o şehirdeki (studierendenwerk-şehiradı online application, bunlar anahtar kelimeler google için) Yoksa benim şu anda Hamburg'da olduğum gibi ev bulmak için uğraşıp durursunuz.

Burs nasıl alınır bilmiyorum ama eğitim dili ingilizce olan üniversiteler için sizden illaki bi toefl vs. isteyecek onu temin etmeye bakın bi an önce. 

Bi de burayı kurcala biraz http://www.daad-turkiye.org/ 

hocam çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. vize konusuna bi işim olursa tekrar dönüş yaparım. iyi geceler

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BURAK_X
    BURAK_X's avatar
    Erkek
    rebelpower bunu yazdı

ailemin ve benim yüzlerce kez yapma dememize rağmen animasyon okumaya ısrarlı. 

neden yüzlerce kez yapma dediniz ki? animasyon(eğer çizgifilm yapımıyla alakalı olan animasyon ise) kesinlikle önü açık ve türkiyede olması gereken bir iş kolu, konudan uzak bir yorum olacak ama destek olmanız gerekir bence.

<love> <canimcicimaylari> <uzatmalar> <kavgagurultu> </love>
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Türkiye de kalmasın, paramızın da değeri kalmadı zaten iç savaş başlar yakında. Bırak insan gibi yaşayabileceği, insan gibi muamele göreceği yerde okusun hocam.

Bence destek olun..

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
Toplam Hit: 2066 Toplam Mesaj: 13
almanya animasyon ygs lys eğitim üniversite yurt dışı çizgi film