folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Ameleliğe Giriş, İnşaat İşleri Bilgi Paylaşımı

Ameleliğe Giriş, İnşaat İşleri Bilgi Paylaşımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Arkadaşlar fi tarihinden kalma bir köy evi aldım, alt katta 10m2 toprak zemin , 22m2 toprak zemin dam (ahır) 11m2 düz temiz betonlu alan, 24m2 düz temiz betonlu alan ve 40m2 dış bahçe mevcut. Duvarlar bildiğiniz köy evi yığma taş duvarı.

Şimdi gelelim konuya... Ben burayı tümüyle mantarhaneye çevirmek istiyorum ve tüm bu alanları betonla kaplamam gerekiyor;

1- toprak zeminleri betonla düzlemek, duvarları sıvamak

2- bahçeye beton dökmek

a.     toprak zemini betonla düzeltmek için minimum maliyetle ne yapmam gerekiyor. Amacım böcek ve fare oluşumunu engellemek. ne kadar kuma ne kadar taş ne kadar çimento ne kadar su katacağım?

b.    yine taş duvarları sıvamak için ne kadar kum ne kadar çimento ne kadar su katacağım?

böcek ve fareyi iteleyecek betona katılacak şeyler var mı?

evet şimdiki sorularımız bu kadar.

İşi neden kendim yapıyorum onu da söyleyeyim, 106 kilo olmuşum ve deniz aslanı gibi sadece yemek yiyip sevişip uyuyorum. İnşaat işlerinin yorucu olduğunu iddi ediyorlar umarım öyledir. 1 ay uğraşsam hem beleş spor yapmış olurum hem de cebimden para çıkmamış olur.

Mod not. O etiketlerin hali ne :D siliyorum, yasak.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek

konuyla alakasız ama istiridye mantarımı yetiştirceksin hocam...

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    KasiRGamsi bunu yazdı

konuyla alakasız ama istiridye mantarımı yetiştirceksin hocam...

kuzu göbeği mantarı yapacağım hocam, kütüklerde yetiştireceğim.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

yok mu magic mushroom :W

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Çok önce yapmıştım oranını hatırlamıyorum 

Kopya çekeyim :)

http://www.kalitekontrol.net/beton/beton-malzemelerinin-karisim-oranlari.html

Ama burda önemli olan betonun kurumaması ve devamlı karıştırmak.  Bu yüzden az az yapmak mantıklı.

Birde sonradan öğrenmiştik. Onun icine bir madde katılınca çok sağlam oluyormuş bilen yazar.

Eğer para önemli değil dersen yine adını bilmediğim metre isi satılan ziftler var hali gibi serip makinayla eritiyorsun aşağıya su inmiyor. Bir çeşit yalıtım arastır. 

Sanırım buldum 

https://youtu.be/WufYr9shOLA

futurist tarafından 06/Haz/17 17:18 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Hocam

Şap atmadan önce 

Cam kırıklarını tabana yayar isen ve üstüne kireç yine katran yapar isen bu seni böcekgiller ve fareden korur

Can kırıkları + kireç + kum + mıcır ile buna cözüm bulabilirsin

Ha ayrıca üzerine atıcağın betone sulu olur ise şap daha sert olur bilgin olsun

Duvarlarıda tavuk kümeslerinde kullanılan ince teli duvara çakıp veya inşaat telini etrafını sarıp üstüne beton sıva yaparsan oldu bitti

Az buçuk elin yatkınsa ustaya para verme derim

Allah utandırmasın projende darısı diğer müridlerin başına 

C-force tarafından 06/Haz/17 19:19 tarihinde düzenlenmiştir

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabadayi09
    kabadayi09's avatar
    Erkek

Abi oran olarak bilmiyorum lakin taş duvarı sıvarken harca kireç te karıştırman lazım diye biliyorum sıvanın duvara yapismasi için 

Biz türk filmlerindeki tecavüz sahnelerini izleyerek masturbasyon yapmış bir halkın çocuklarıyız, kimse bizden saf ve temiz duygular beklemesin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek

hocam hangi ilde girisiyorsun bu bahsettigin ise, bendede bu tip bir fikir var bakalim hayirlisi.

tas duvar delik desikse eger anca kaplama yapman lazim oraya oda maliyetli olur diger turlude cok ugrastirir.

hasere icin bitkisel icerikli bi ilac kullanmistim Chrysamed diye bi markaydi, onu deniyebilirsin 

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

sıva bilmiyorum mq şeyi ne 1 çuval kreç koyuyorum yapışmıyor duvara :S o konuda bişey yazamıcam ama su+ elenmiş kum + çimento + kireç  .   mala ile duvara vuracan  sonra mastarla düzlicen sonra suyunu tam çekmeden süngerle düzleyeceksin. 

taban için anlatayım  . 

1 ÇİMENTO = 2 EL ARABASI DOLU KUM - 1 EL ARABASI MICIR - YETERİ KADAR SU AZ CIVIK OLACAK

ATACAĞIN DERİNLİĞE GÖRE M3  HESAPLA ONA GÖRE %20 FAZLA MICIR KUM ÇİMENTO HESAPLA . (MALZEME ALACAĞIN YERDE SÖYLER ZATEN AMA FAZLA SÖYLER :d )

tek başına çok zor olacaktır . oyle düüşündüğün gibi ben 3metre beton karıştırır taşır dökerim her kes yapamaz o nu döt ister . 

1. her tarafı kalıpla ör .  ev ama boş yer kalmasın + ip çek düz olsun beton seviyesini belirle . duvardan kapıya meğilli çek ipi duvarda beton kalınlığı 20cm ise kapı tarafı 18-19 cm olsun ki su gitsin

2. taşları yerleştir .  tabi sen böyle dolgu malzemesi bulamazzsan bile etraf kırsalsa yavaş yavaş el arabası ile topla derim.

3. taşları ez az toprağa girsinler .  taş ezmek için kendine kütükten bi alet yap .

4.demir döşe . hazır hasır demirler var  . yerden 2 parmak havada dursun demir belli noktalara demiri havada tutacak taşlar koy . 

sonra bu demirlerin üstüne kendine mastar koy büyük alanda düzlemen eşit düzlükte yapman için sana yükseklik ayarlamana yardımcı olacak . ( en son o kalasları beton kurumadan çıkarıp onlardan kalan boşluklarıda betonla dolduracaksın )   resimde yeşil olanlar  . yükseklikleri  ilk başta kararlaştırdığın beton yüksekliği kadar olmalı .    araları 1,5 - 2 m olursa eğilip düz bi tahtayla düzlemen kolay olacaktır .

tam bu değil ama bunu kafanda genişlet işte oda kadar. 

şimdi  betonu kendin karıştırıp  kendin taşıyıp kendin döküp kendin düzleyeceksen  . iş cidden zor . kaç metre beton atacağına bağlı ama ben ameleliğe yatkınım 3metre beton karıştırınca dötüm çıkıyor demedi deme . 

en son betenu attın

düzaledin . 

1-2 saat sonra kendini tam çekmeden çıkıp kendine bi sopa ucuna düze bi 30cm lik tahta koyup betonu incecik  yavaşça suyunu çıkaracaksın üstü yağlı yağlı olacak . 

Ertesi gün sabah öğlen akşam  gece betonu baya ıslatıcaksın  bahçe sular gibi 

samaccc tarafından 06/Haz/17 23:37 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

@retret bu işler yiyip içip sevişmeye benzemez. Burada durtulen taraf sen olursun. Beton işi ağırdır. Bu işler plaza adamı için değildir. Usta tutup ona amelelik yapmak daha iyi olur. 

Şimdiden kolay gelsin.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    Pikacu bunu yazdı

@retret bu işler yiyip içip sevişmeye benzemez. Burada durtulen taraf sen olursun. Beton işi ağırdır. Bu işler plaza adamı için değildir. Usta tutup ona amelelik yapmak daha iyi olur. 

Şimdiden kolay gelsin.

katılıyorum, usta tutup amelelik yapmak daha mantıklı. yakındaki nalbura git tanıdık usta vardır

ayrıca : böyle 10/20 bin liraya üzerine ev yapılacak kıvamda arsa alabilir miyiz egeden ? aydından falan

black implies white, self implies other, life implies death.
Toplam Hit: 9823 Toplam Mesaj: 61
ameleliğe giriş harç hazırlama zemin hazırlama