folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Amerikadaki Şirket Hesabının Parasını Türkiye'de Nasıl Çekebilirim ?

Amerikadaki Şirket Hesabının Parasını Türkiye'de Nasıl Çekebilirim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

Beyler sorum basit. 

Diyelim ki amerikada bir firmamız var. Bankada Uluslararası bir banka aracılığıyla amerikada kazandığımız parayı türkiyede çekerken vergi ödüyormuyuz ?

Ve bunun sınırı varmıdır ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Almanya banka hesabımdaki parayı işlem başı 3 euro gibi bir komisyonla, kartı burdaki herhangi bir atm ye takarak, anlık süpriz kur üzerinden çekebiliyordum

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben transferwise kullaniyorum türkiye'ye para yollarken (seninkinin tersi).

Anladigim kadariyla mantik söyle. Ben parayi adamlarin yasadigim ülkedeki hesabina yolluyorum buranin kuru ile. Adamlar aldiktan sonra kendi yayinladiklari kura göre, türkiye'de var olan hesaplarindan türkiye'de yollamak istedigim hesaba yolluyorlar. Yani ortada bir swift yok, uluslararasi para transferi yok, localde gerceklsiyor

%100 emin degilim ama böyle oldugunu düsünüyorum bi yerde görmüstüm sanirim.

Gecen 12 bin frank yolladigimda 72 frank komisyon aldilar. Sanirim aynisini bankadan yollasaydim daha uygun olabilirdi. Daha önce türkiye'den swift ile para yolladigimda 55 bin tl icin 120 tl vermistim.

Yurtdisina döviz kacirmaya calisanlarin durumuna düsüp takibe alinabilirsin hocam :)

@noname'in dedigin gibi kartla yurtdisindan belli miktar cekme olayi var, her ne kadar komisyon yok ya da az dense de, bankanin kur fiyatlari cok düsük. O yüzden baya bir zarara girme imkanin da var. O yüzden kur fiyatlarina bak. Ayrica bazi bankalar yüzdelik komisyon aliyor, bazilari sabit. Ayrica iki banka arasinda olacagi icin bankalarin biri ya da ikisi komisyon cekebilir. O yüzden anlasmali bankalara bak. Ayrica dolar harici bir döviz yollayacaksan, para önce tl den dolara, dolardan o yollamak istedigin para birimine cevrilir. Böylece iki kere kura girmis olur. Yani noname, tl olan parasini euro olarak alinca, tl önce dolar'a sonra euroya cevriliyor. TL de dolar icin, türkiye'deki merkez bankasinin kuru (emin degilim ama bankanin kuru da olabilir), dolardan-euro'ya cevrilince de almanya'daki bankanin dolar-euro kuruyla cevrilir.

O yüzden en mantiklisi hep swift gelmistir bana :) ama cok para yollayacaksan transferwise tarzi uygulamalari arastirip nasil calistigindan emin olabilirsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tranceport
    tranceport's avatar
    Erkek

payooner kullan

Atatürkçülük ölmez bir hedef, yükselen bir şereftir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek

Kriptopara kullan

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Amerikada hangi statu ile vergi ödüyorsun?

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Geçenlerde yazılımcı bir elemanlara geçmişe dönük vergi borcu gelmiş.Adam yurtdışında yazılım işi yapıyor düzenli olarka hesabına para girişi oluyor maliye hayırdır bu para nerden geliyor diyo.Adam yazılım işi ile uğraşıyorum diyo sen bu kazancı bize bildirmedin vergisinine vermedin diye cezayı kösüyor.Paranın %50 yakınına vergi ve ceza yemişti.

Bitcoinde hali hazırda yasal bir düzenleme yok.Tanıdığım ve duyduğum kişiler yüklü miktarda bitcoin ile parayı sokuyorlar sıkıntı olmuyor.Maliye sorarsa zamanında yatırım yapmıştım de geç.Hele düzenli bir para girişi olucaksa swiften uzan dur derim.

Bide bazı ülkelerin kendi vergilendirme politikaları var.Geçen biriyle görüştüm Bulgaristandan bütün mal varlığını satmış Türkiyeye swift ile yollamış.Bulgaristan paraya bloke koymuş % bilmem kaç vergi kesicekmiş swift yapalı 3 ay olmuş para geçmemiş.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Turkiyedeki firmaya ortak olup sermaye olarak parayi yatirip Amerika'daki sirketi batirmak bir secenek olabilir. Bunun yapildigini duymustum :)

Ihracat olarak getirirsen zaten dogru duzgun vergi alinmiyor diye biliyorum. Buradaki firman teknoparktaysa muhtemelen 0 vergi ile getirirsin muhtemelen.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kentaki
    Kentaki's avatar
    Erkek
    samato bunu yazdı

Beyler sorum basit. 

Diyelim ki amerikada bir firmamız var. Bankada Uluslararası bir banka aracılığıyla amerikada kazandığımız parayı türkiyede çekerken vergi ödüyormuyuz ?

Ve bunun sınırı varmıdır ?

Transferwise kullanırsan, abanıp 3 haneli rakamlara çıkmazsan çok temiz kullanırsın paranı vergi mergi ödemeden. Ha abanırsan 2. transfere banka tarafından direk blokaj yer paranın hesabını vermeni isteyebilirler.

not: transferwise türkiye hesabına TL, EURO, USD gönderirken citybank birleşik ödeme hizmetleri a.ş ile gönderiyor lokalden.

edit: ben bu yöntemi yurtdışı sanalpos (stripe) ile biriken paramı türkiyede kullanmak için uyguluyorum şuana kadar sorun yaşamadım. Aylık ciro 20-25k euro.

Kentaki tarafından 01/Kas/19 22:59 tarihinde düzenlenmiştir

What are you doing???
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cihan
    Cihan's avatar
    Erkek

Btc kullan

wordpress & sözlük
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Gecen boyle sorunu olup da arkadas tavsiye ile biriyle tanisan ve yurt disindaki parasini Turkiyeye getirmeye calisan bu islerle ugrasan da dahil 20 kisiyi tutukladik :) yani hakim dolandiriciliktan tutuklamisti :D arada kaynayan oldu mu bilmem de yurt disindan parani getirtirim diyenlere dikkat et :)

İmzalamazsam ne olcak?
Toplam Hit: 4200 Toplam Mesaj: 29
para yurtdışı