Amerikaya Gidiş?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    SaviorAngel bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Bende çok araştırdım ama eğer elinde mesleğin yoksa benzinci, otoparkçı vs gibi angarya ve yorucu işleri yaparsın. Ha emeğinin karşılığını alırsın, akşamları eve gidince yastığa başını yarını düşünmeden koyarsın orası ayrı.

İdris Usta var YouTube'ta onun ilk yüklediği videolarını izle derim. Kafası hafiften çatlak birisi ama bazen doğru konuşuyor herif.

hocam nitelikli eleman sayılırım 

yani benzinci falan olmaz benden :D olmadı youtube kanalı kurar video çeker ordan kazanırım ne bileyim bir şeyler yaparım 

Hocam afedersin ama 18 yaşında neyin niteliğine sahipsin acaba. Millet üniversite mezunu olarak bile Amerikada mesleğini tanıtmak için birsürü uğraş verip sınavlara vs. giriyor.

Gençliğin verdiği herşeyi yapabilirim hevesi ve ülkeye olan bıkkınlığın ile böyle bir karar vermişsin ama hiç oturup adam gibi birşeyleri araştırmamışsın.

İlk olarak turist olarak gittiğin ülkede iş bulup çalışamazsın. Anca kaçak olarak deneyebilirsin, ama farkedilirse sınırdışı edilirsin.  Evlenme işinde de bu kadar kolay olduğu hakkındaki yanılgıyı kim nerden milletimize kaktırdığını bilmiyorum. Öyle yurtdışındaki insanlar da bi yabancı gelsin onunla evleneyip diye kucaklarını açmış beklemiyorlar.

Öncelikle sana tavsiyem üniversiteyi kazandıysan/okuyorsan önce son mesajlarında karar veridiğin gibi work and travela başvurman. Burda aracı firmalar insanı biraz düdüklüyor ama yapacak birşey yok. Hem abd de amele gibi çalışıp para kazanmanın nasıl olduğunu anlarsın. Onun dışında turist olarak gidip gezince dünyadaki neredeyse tüm ülkeler insana güzel gelir.

Daha sonra istersen dil eğitimi veya master yapma amacıyla - ki özellikle master ücretleri baya fazla - oraya gidip eğitimini tamamladıktan sonra/devam ederken iş bulman. Bu şekilde ilerlersen gene öyle işler kolay olmayacak ucu ucuna oturum iznini uzatıp bir süre diken üstünde yaşaman gerekecek.

Veya greencard çıkarsa gemileri yakıp abdye gittikten sonra 1-2 yıl pizzacı/mcdonalds türevi yerlerde çalışarak ilerisi için şansını deneyebilirsin.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roe
    Roe's avatar
    Erkek
    SaviorAngel bunu yazdı
    Roe bunu yazdı

Hocam yaşını bilmiyorum ama genç demişssin okuyorsan work and travel filan düşün amerikada çalışmanın ve insanlarla kaynaşmanın en kolay yolu şu anlık sanırım. Geçen sene gitmiştim work and travella keşke üniversiteye başladıgım günden gitmeye başlasaydım. 

18 yaşındayım hocam daha 

work and travel için hangi vizeyi almam gerek ne tür belgeler gerek hocam 

Hocam öncelikler üniversiteye kayıtlı olman gerekiyor. 4veya 2yıllık aöf kabul edilmiyor diye biliyorum. Daha sonrasında bu işleri yapan acenteler var onlarla görüşmelisin . Ama kaba taslak not ortalaman 2.00istiyolar (bazen şart olmuyor ) ingilizce seviyenin pre-intermatide üstünde olması gerekiyor. İngilizce seviyen ne kadar yüksekse senin için bu + olarak amerikada yapıcağın iş değişiyor çünkü. Gerisini acentelar hallediyor zaten vize türü olarak j1 vizesi 4 aylık oluyor. Work and travelin sana faydası en kötü social security numberın olur bu özellik en iyisi zaten daha sonradan turist olarak bile gitsen bu kartla çogu yerde çalışabilirsin. İstedigin detay varsa yardımcı olurum hocam

Im not sure..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı
    SaviorAngel bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Bende çok araştırdım ama eğer elinde mesleğin yoksa benzinci, otoparkçı vs gibi angarya ve yorucu işleri yaparsın. Ha emeğinin karşılığını alırsın, akşamları eve gidince yastığa başını yarını düşünmeden koyarsın orası ayrı.

İdris Usta var YouTube'ta onun ilk yüklediği videolarını izle derim. Kafası hafiften çatlak birisi ama bazen doğru konuşuyor herif.

hocam nitelikli eleman sayılırım 

yani benzinci falan olmaz benden :D olmadı youtube kanalı kurar video çeker ordan kazanırım ne bileyim bir şeyler yaparım 

Hocam afedersin ama 18 yaşında neyin niteliğine sahipsin acaba. Millet üniversite mezunu olarak bile Amerikada mesleğini tanıtmak için birsürü uğraş verip sınavlara vs. giriyor.

Gençliğin verdiği herşeyi yapabilirim hevesi ve ülkeye olan bıkkınlığın ile böyle bir karar vermişsin ama hiç oturup adam gibi birşeyleri araştırmamışsın.

İlk olarak turist olarak gittiğin ülkede iş bulup çalışamazsın. Anca kaçak olarak deneyebilirsin, ama farkedilirse sınırdışı edilirsin.  Evlenme işinde de bu kadar kolay olduğu hakkındaki yanılgıyı kim nerden milletimize kaktırdığını bilmiyorum. Öyle yurtdışındaki insanlar da bi yabancı gelsin onunla evleneyip diye kucaklarını açmış beklemiyorlar.

Öncelikle sana tavsiyem üniversiteyi kazandıysan/okuyorsan önce son mesajlarında karar veridiğin gibi work and travela başvurman. Burda aracı firmalar insanı biraz düdüklüyor ama yapacak birşey yok. Hem abd de amele gibi çalışıp para kazanmanın nasıl olduğunu anlarsın. Onun dışında turist olarak gidip gezince dünyadaki neredeyse tüm ülkeler insana güzel gelir.

Daha sonra istersen dil eğitimi veya master yapma amacıyla - ki özellikle master ücretleri baya fazla - oraya gidip eğitimini tamamladıktan sonra/devam ederken iş bulman. Bu şekilde ilerlersen gene öyle işler kolay olmayacak ucu ucuna oturum iznini uzatıp bir süre diken üstünde yaşaman gerekecek.

Veya greencard çıkarsa gemileri yakıp abdye gittikten sonra 1-2 yıl pizzacı/mcdonalds türevi yerlerde çalışarak ilerisi için şansını deneyebilirsin.

hocam ben az çok bilgimden dolayı öyle demiştim yani üniversitede diplomasıyla orada bir iş bulurum diye düşünüyordum ama yorumlar ve araştırmalarım öyle olmadığını söyledi

ilk amacım turist olarak gitmekti birikmiş paramla ama şimdiki düşüncem gidip work-travel yapmak yaz tatilinde

evlilik konusuna gelirsekte nasıl bizde her önüne gelenle evlenilmediği gibi ilk gittiğim vakit birini ayartır sonra evlenirim diye düşünüyordum ama oda baya zor sanırım anladığım kadarıyla

şuan merak ettiğim bir diğer şey yeşil pasaportun bana bir yarar sağlayıp sağlamadığı

No way out
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    Roe bunu yazdı
    SaviorAngel bunu yazdı
    Roe bunu yazdı

Hocam yaşını bilmiyorum ama genç demişssin okuyorsan work and travel filan düşün amerikada çalışmanın ve insanlarla kaynaşmanın en kolay yolu şu anlık sanırım. Geçen sene gitmiştim work and travella keşke üniversiteye başladıgım günden gitmeye başlasaydım. 

18 yaşındayım hocam daha 

Hocam öncelikler üniversiteye kayıtlı olman gerekiyor. 4veya 2yıllık aöf kabul edilmiyor diye biliyorum. Daha sonrasında bu işleri yapan acenteler var onlarla görüşmelisin . Ama kaba taslak not ortalaman 2.00istiyolar (bazen şart olmuyor ) ingilizce seviyenin pre-intermatide üstünde olması gerekiyor. İngilizce seviyen ne kadar yüksekse senin için bu + olarak amerikada yapıcağın iş değişiyor çünkü. Gerisini acentelar hallediyor zaten vize türü olarak j1 vizesi 4 aylık oluyor. Work and travelin sana faydası en kötü social security numberın olur bu özellik en iyisi zaten daha sonradan turist olarak bile gitsen bu kartla çogu yerde çalışabilirsin. İstedigin detay varsa yardımcı olurum hocam

açık öğretim dğeil hocam direkt üni için zaten bu yaz düşünüyorum not ortalamsı 2 basit

yeşil pasaportun bana bir yararı var mıdır? 

work-travel için nereye gitmem daha iyi olur ingilizcem derdimi anlatacak kadar var ama tabiki yetmez bol bol pratik yapıp ingilizce kasmam gerek bununda farkındayım 

No way out
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roe
    Roe's avatar
    Erkek
    SaviorAngel bunu yazdı
    Roe bunu yazdı
    SaviorAngel bunu yazdı
    Roe bunu yazdı

18 yaşındayım hocam daha 

açık öğretim dğeil hocam direkt üni için zaten bu yaz düşünüyorum not ortalamsı 2 basit

yeşil pasaportun bana bir yararı var mıdır? 

work-travel için nereye gitmem daha iyi olur ingilizcem derdimi anlatacak kadar var ama tabiki yetmez bol bol pratik yapıp ingilizce kasmam gerek bununda farkındayım 

Öncelikle yeşil pasaportun karşı tarafa güven verdiğini düşünüyorum bu benim sahşi fikrim genelde vizesi daha rahat onaylananlar yeşil pasaportlu ama benim pasaportum normaldi vize görüşmem 15sn filan sürdü onay verildi. Nereye gidiceğin konusunda net bişey söyleyemem ben köşe bucak gezdim en begendigin yer neresi dersen Bostonu baya sevmiştim . Çalışırken Virginiadaydım + tarafı bana gezilcek çoğu eyalete yakındı ve izin günlerimde yakın eyaletleri gezme fırsatım oldu . Çalışcagın iş daha önemli nerede çalıştıgın degilde daha önce oralara gitmiş work and travelcılarlar konusabilirsin. Çalışcagın yerin fazla saat vermesi önemli kalıcak yerin ucuz olması baya baya önemli yiyecek içecek bi zamandan sonra karışıyo zaten ne bulursan yiyosun içiyosun😂😂 

Im not sure..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    SaviorAngel bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı
    SaviorAngel bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

hocam ben az çok bilgimden dolayı öyle demiştim yani üniversitede diplomasıyla orada bir iş bulurum diye düşünüyordum ama yorumlar ve araştırmalarım öyle olmadığını söyledi

ilk amacım turist olarak gitmekti birikmiş paramla ama şimdiki düşüncem gidip work-travel yapmak yaz tatilinde

evlilik konusuna gelirsekte nasıl bizde her önüne gelenle evlenilmediği gibi ilk gittiğim vakit birini ayartır sonra evlenirim diye düşünüyordum ama oda baya zor sanırım anladığım kadarıyla

şuan merak ettiğim bir diğer şey yeşil pasaportun bana bir yarar sağlayıp sağlamadığı

Yeşil pasaport sana direk olarak yarar sağlamaz ama ds formunu doldururken pasaport tipini falan seçiyorsun orda yeşil pasaportu işaretlediğinden dolayı belki bir ihtimal bir tık avantaj sağlayabilir.

Eğer ingilizceni geliştirmek istiyorsan work&travela gitmeden önce çalıştığın danışmanlık şirketinden mümkün olan en az Türk'ün olduğu yere göndermelerini iste. Yoksa dil namına hiçbirşey öğrenemeden geri dönersin. Gerçi öbür türlü de gitsen ingilizceden çok ispanyolcanı geliştirme ihtimalin yüksek :D

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    SaviorAngel bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı
    SaviorAngel bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Turist vizesi almak icin ogrenci belgesi, gidis donus bileti, kalacagin yerler icin rezervasyon, sponsor yazisi, sponsorunun bu tatili karsilayabilecek miktarda parasi olmasi gerekli ve yeterli (+fotograf vs gibi seyler default)

Senin durumunda 3 aylik da verebilirler, hep 5 sene 10 senelik veriyorlarmis diye havalanma hemen ona gore plan yapma (((:

Gidip evlenme hayaline diyecek cok sey var ama kendimi tutuyorum :D sevgiler.

:D hedef hemen gidip evlenmek değil önce amerikayı görmek daha sonra duruma göre tekrar giderim önce giderim biraz dost edinirim daha sonra 2. Kez gidişimde yerleşirim

Gezmeye diye gidip orda is arayamayacagini biliyorsun degil mi :D turist diye gidip is aramaya kalkarsan hop sinirdisi.

Amerikaya iki kere gidip gelecek orda takilacak butcen varsa avrupada e-residency/start-up yollarina da bakabilirsin.

biliyorum hocam 10 gün tatil yapacak kadar bütçe oluşturabilirim eğer yaşamak için gidersem o zaman ciddi anlamda birikim yapar öyle giderim ne bileyim en azından ev ve arabayı halledecek kadar 

Heves kirmak istemiyorum ama gercekci bakarsak orda sonsuza kadar degil sadece 3 ay var olabilmen icin ihtiyacin olanlar ortalama: 650$ yol parasi (vize alabilmek icin donus biletini de seve seve alacaksin sadece gidis diye hesap etme), 3x 1000$ var olmak, 3x 2500$ 1+0 1+1 daire kirasi, artik depozitonu bir ay ederinde mi ister adam uc ay ederinde mi ister ona kalmis yabanci oldugun icin bir aydan fazla isterler muhtemelen ona da iki aylik 5000$ diyelim. Internet 3x 50$ diyelim. Hat alacaksin onu da ekle. Saglik sigortasi yaptiracaksin o artik nasil bir sey istiyorsan cok degisken fiyatlarda olacak. Gidince is bulurum diye dusunme, is aramaya hakkin bile yok. Hadi gizlice arayacaksin diyelim, o da chinatownin dibinde kuru temizlemecide falan bir is olur bu sekilde en iyi ihtimalle. Ordan kazandiginla noodlei zor yersin. Bunlar ilk anda aklima gelen zaruri harcamalar, tonla seye ihtiyacin olacak bu dediklerimin ustune unuttugum diger mecburi giderleri ekle, ayrica rahat 2k$ daha ekle onlar nereye gittigini bilmedigin harcamalarin olacak. Turk lirasina cevir bunlari. Kuru da biraz yuksekten al nasilsa yukselecek artik kaca yukselir sen biriktirmeye calisirken bilmem. Sonra babana git. Yesil pasaportunuz olduguna gore memur. Ona ne kadar emeklilik ikramiyesi alacagini sor. Babanin kenara koyabilmek icin kac sene calismis olacagi o miktar para ile senin ihtiyacin olan, biriktirebilecegini iddia ettigin miktarda parayi bi karsilastir bakalim kazanip biriktirme isinin oluru var mi (: 

Hala var diyorsan mesela bir yilda biriktiririm diyorsan, bir yilda harcamalarin haric 100k tl *biriktirebilecek* haldeysen zaten turkiyede kralsin.

//dedigim rakamlar bocek gibi yasamamak icin ortalama new york fiyatlari, ben metrekareye 6 cinli dusen odada ranzada yatarim diyorsan evet daha ucuza da yasayabilirsin, ya da getto trailer tarzi yasayacagim diyebilirsin ama bunu neden yapmak isteyesin bilmiyorum sonuc olarak hayat standardini yukseltme niyetiyle girisecegin bir sey gitmek. 

Bir de yasin 21 olmadigi icin bircok yerde sorun yasayacaksin bazi firmalar araba kiralatmayacak (zaten araba kiralamayi genel anlamda unutabilirsin ehliyetin bir yili doldurmadi uluslararasi ehliyetin zaten yok, ihtiyac duyacagin yol parasini uber bazli hesap et) bazi insanlar kira sozlesmesini biri daha cosign etsin diyecek vs.

izzmarit tarafından 17/Oca/19 02:57 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo
    izzmarit bunu yazdı
    SaviorAngel bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı
    SaviorAngel bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Bir de yasin 21 olmadigi icin bircok yerde sorun yasayacaksin bazi firmalar araba kiralatmayacak (zaten araba kiralamayi genel anlamda unutabilirsin ehliyetin bir yili doldurmadi uluslararasi ehliyetin zaten yok, ihtiyac duyacagin yol parasini uber bazli hesap et) bazi insanlar kira sozlesmesini biri daha cosign etsin diyecek vs.

asdfasfasf o bütçeyle değil uber metro card alabilirse bile kral hisseder kendini fakirlikten yine iyi davranmışsın :D 

Neyse fazla da yüklenmeyelim gencoya da hayalleri topyekün yıkılmasın :D 

Çok sıkılıyom
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Millet amerikaya adim atmadan amerikan tarihini ezberlemis. helal olsun valla, herkes herseyden haberdar. 

All I need is a possibility.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek

Git kardeşim, git gör, gez, gel. İçinde kalmasın. Bu fırsat bir daha gelmez. Hayatta bütün fırsatlar bir kere yaşanır. Kaçırırsan ömür boyu pişman olursun. Git, bir ay kal, bir hafta kal, ama git ve gör. Benim imkanım olsun, üç günlükte olsa gederim. Gitmiş, görmüş, biliyor olursun.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
Toplam Hit: 7552 Toplam Mesaj: 66
amerika