folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Anakart Ramleri Neden Yarı Boyutunda Görür?

Anakart Ramleri Neden Yarı Boyutunda Görür?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek
    Ben bir tane gigabyte anakart var, bu namussuz daha önce tamir görmüş, şu an ramleri yarı boyutunda görüyor. Normalde 2 tane 512mb ddr 400 ram var ama bu ikisini toplam 512mb olarak görüyor. Var mı bir bios ayarı falan, veya bios güncellemesi düzeltir mi sizce?

Sevmem yazmayı, okumayı sevdiğim kadar.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    Ya ram'lerden birini görmüyor ya da eski anakart olduğu için ram'in tek tarafında entegre varsa o entegrelerin boyutlarının yarısını görebiliyor. Çift tarafında da entegre olan ram bulabilirsen onlarla dene.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek
    O kadar eski değil, 4 tane ram girişi var, hatta dual channel bile destekliyor. Sanırım bir tür arıza :\

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    Farklı slotlara takıp dene. Başka ram bulursan onları da dene. Belki de ramlerde problem vardır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Renard
    Renard's avatar
    Erkek

1 : Ram'lerden sorun olabilir ( Farklı anakartta denemeni tavsiye ederim )
    2 : Ana kartın ram socketlerinden sorun olabilir ( Farklı ram ile denemeni Tavsiye ederim )
    3 : İşletim sistemi nedir ? ( Bazı işletim sistemleri ramleri görmeyebiliyor )
    4 : Bios ekranında görüyorsa pc özelliklerinden görmüyorsa kesin işletim sistemi cenabettir :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek
    @DarkSkull, Farklı slotları denedim hep aynı.------- @By-barikat, Ramler sağlam, Anakartın soketleri arızalı olabilir, başka ram yok elimde, xp kullanıyorum normalde görüyor ramleri, Biosa hiç bakmadım, bir dahaki sistem başlangıcında bakarım ama cunüplük benden kaynaklanıyor olabilir :D.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Renard
    Renard's avatar
    Erkek

SpoofU bunu yazdı:
    -----------------------------
    @DarkSkull, Farklı slotları denedim hep aynı.------- @By-barikat, Ramler sağlam, Anakartın soketleri arızalı olabilir, başka ram yok elimde, xp kullanıyorum normalde görüyor ramleri, Biosa hiç bakmadım, bir dahaki sistem başlangıcında bakarım ama cunüplük benden kaynaklanıyor olabilir :D.

Cenabet adamın cenabet bilgisayarı :D Şaka dostum dediklerimi bi dene 

Not : Biosu ihmal etme bak eyer orada düzgünse tamamdır mesele :D İşletim sistemi fora :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

desteklediği kapasiteden fazla ram takıyor olabiliten varmı ? desteklediği kadar görür öyle yapıyorsan :D

diğer sorunları zaten arkadaşlar yazmış.

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek
    Yok, desteklediğinin çok altında ramler kullanıyorum :D. Zaten bana bunu veren kişi "ramleri yarım görür" demişti, ama sebebini bilen yok.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek
    SpoofU bunu yazdı:
    Yok, desteklediğinin çok altında ramler kullanıyorum :D. Zaten bana bunu veren kişi "ramleri yarım görür" demişti, ama sebebini bilen yok.
    ramler tutmuş olabilir hocam :)

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek
    edit : sağlammış ramler :F at çöpe pc i :P

Boş İşler Uzmanı..
Toplam Hit: 2332 Toplam Mesaj: 12