folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Anakartı Tahtaya Nasıl Vidalarım ?

Anakartı Tahtaya Nasıl Vidalarım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhabalar

kasalar çok pahalı geldiği ve tipi biraz güzel olanlara bakınca fiyatlar çok uçtuğu için kendi çözümümü üreteyim dedim.

resimdeki gibi iki tahtayı T şeklinde vidalayıp öne anakartı arkaya da PSU yu vidalayacağım.

PSU yu metal L ile falan tuttururum bi şekilde ama anakartı nasıl tutturacağımı çözemedim. 

https://www.direnc.net/makine-vidalari

https://www.roboshop.com.tr/5mm-disi-disi-metal-aralayici-yukseltici?gclid=CjwKCAiArbv_BRA8EiwAYGs23JF5Tqd_Eop1WCk5nl4i7vciccHxvb1oJK-GAWIfXZClxdIVjy9V1xoCe3sQAvD_BwE

şöyle bir kaç ürün buldum ama bunları tahtaya nasıl vidalayabilirim bişey gelmedi aklıma.

bu da süper-über tasarımımın taslağı :P bu elemandan özendim : https://www.youtube.com/watch?v=R_GGFXtsMKI&t=908s

yolbulucu tarafından 01/Oca/21 23:04 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

işte bu bulduklarınla yapacan hocam. 

tahtaya anakartı koyup delikleri işaretleyeceksin. sonra matkapla yükseltici dedikleri şeyleri delip takacaksın. sonra da anakartı bunlara vidalayacaksın. mm lerini filan tutturmak lazım bir de delikleri düzgün açmak lazım. yeri tam tutmalı. yada epoxy yada slikonla tuttur. anakartın vidaları tak karta. tahtanın üstüne gelen yerleri slikonla tahtaya, sonra zımpara kağıdını al, kenarlarda kötü duran slikonu zımparala. istersen boya da atarsın kötü durursa. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    PathfindeR00 bunu yazdı

tahtaya anakartı koyup delikleri işaretleyeceksin. sonra matkapla yükseltici dedikleri şeyleri delip takacaksın. sonra da anakartı bunlara vidalayacaksın. mm lerini filan tutturmak lazım bir de delikleri düzgün açmak lazım. yeri tam tutmalı. yada epoxy yada slikonla tuttur. anakartın vidaları tak karta. tahtanın üstüne gelen yerleri slikonla tahtaya, sonra zımpara kağıdını al, kenarlarda kötü duran slikonu zımparala. istersen boya da atarsın kötü durursa. 

tamamda kanka bu yükselticileri tahtaya nası tutturucam onu çözemedim :D bunu halletsem gerisi gelcek. epoksiyle yapıştırmayı düşündüm ama yükselticinin alanı çok az olduğu için sağlam tutmaz gibi geldi.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

tamamda kanka bu yükselticileri tahtaya nası tutturucam onu çözemedim :D bunu halletsem gerisi gelcek. epoksiyle yapıştırmayı düşündüm ama yükselticinin alanı çok az olduğu için sağlam tutmaz gibi geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=BuqKHKAl_lQ

dübel kullanacan işte. ona göre dübel bulacak vidalıcan. 

sen ne sistem kuracaksın buraya. fanla ne uğraşıyorsun çok ciddi bi işlemci oc filan yapmayacaksan. pasif bir tane büyük blok soğutucu kursana fan man ne mq. uzay kasanın en büyük avantajı sessiz çalışacak kadar pasif hava radyatörü kurabilmen işlemcinin üstüme ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    PathfindeR00 bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

dübel kullanacan işte. ona göre dübel bulacak vidalıcan. 

knk o yükselticileri tutacak dübel göremedim hiç , ama videoyu izleyince şey yapmak geldi aklıma. deleyim oraları arkadan uzun vida sokayım götlerine.

sen ne sistem kuracaksın buraya. fanla ne uğraşıyorsun çok ciddi bi işlemci oc filan yapmayacaksan. pasif bir tane büyük blok soğutucu kursana fan man ne mq. uzay kasanın en büyük avantajı sessiz çalışacak kadar pasif hava radyatörü kurabilmen işlemcinin üstüme ?

büyük blok soğutucu kaç para biliyon mu :P o fanın amacı şey ya, anakartın üstündeki havayı sirküle etsin. sadece cpu fanı yetmez.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

bak knk kavela diye bişi var. sen tahtaya bu kavelalara göre delik aç. sonra bunları tutkalla yapıştır tahtaya. atıyorum her kavela 7-8 cm yükseklikte olsun. sonra anakart vidalarını güçlü bir elektronik tornavidayla bu kavelalara çak. kayma göçme derdi de olmaz. 

olm kasayı custom yapıyorsun git büyük bloğu da custom yaptırsana. sikko bi blok bul. üstüne git bakır filan eklenti yaptır ? şekil bişi olur ?

https://www.youtube.com/watch?v=gNLGqs2qpf8

şuna baksana çok şekil.

PathfindeR00 tarafından 01/Oca/21 23:36 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    PathfindeR00 bunu yazdı

bak knk kavela diye bişi var. sen tahtaya bu kavelalara göre delik aç. sonra bunları tutkalla yapıştır tahtaya. atıyorum her kavela 7-8 cm yükseklikte olsun. sonra anakart vidalarını güçlü bir elektronik tornavidayla bu kavelalara çak. kayma göçme derdi de olmaz

baktım buna da eyvallah, ama delip arkadan tutturmak daha kolay geldi. o şekilde denicem

olm kasayı custom yapıyorsun git büyük bloğu da custom yaptırsana. sikko bi blok bul. üstüne git bakır filan eklenti yaptır ? şekil bişi olur ?

https://www.youtube.com/watch?v=gNLGqs2qpf8

şuna baksana çok şekil.

bakındım biraz bunlardan bulamadım ya, yoksa ben de fansız istiyorum kasayı. fan sesi duymamak için yan odaya koyup rdp ile kullanmayı planlıyorum hatta

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

son halini atarsın bakarız şu pasif custom soğutucu işi hoşuma gitti güzel şeyler çıkabilir. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

o ayırıcılar varya onların vida kısmı uzun + somonlu olanı var . yada ince kontrplak kullan  . vidayı attığında alttan somonla tuttur olmadı vidaları tutkalla tuttur  .

bak atıyorum   tahtan . mdf . kontrplak yada her ne kullanackasan

50 ye 50 

ana kart 30 a 30 

ana kartı koy tahta üstüne vida atacağın yerleri ana karttan kalem ile iyice işaretle tahta üstünde iyice belli olsun böylece ayırıcılar tam denk gelir  

sonra ne bağlamak istersen ona göre  L demirler var onları kullan hem  sağlam tutar hem ucuz olur L demir diye arat  . hiç korkmadan psu falan bunlarla vidala gitsin. 

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Sık sık kutu vb. şeyler yaptığım için bayağı tecrübeliyim bu konuda :) Sanırım anakartlar m3 metrik vida kullanıyor. Ben bangood dan set halinde almıştım.

m3 boyutunda vidalı spacer : anakart üstten ve tahtanın arkasından vidalarsan arada kalır.

m3 boyutunda boru spacer : uzun bir m3 vida -> anakart -> boru spacer -> tahta -> pul + m3 somun.

m3 vidalı somun

spacer

cukurova tarafından 02/Oca/21 00:10 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

herhangi bir kasa ile pahalı bir kasa arasında ne fark var?

ben zaten yanlar açık kullanırım masaüstünü. mesela şu an toplamak için atıyorum 1kya kasa almak yerine 2000deki pcnin kasasını kullansam ne kaybederim? görüntü harici?

Toplam Hit: 2457 Toplam Mesaj: 26
anakart vidalama