Android Programlama Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Boş kaldığım vakitlerde android oyun yazmak istiyorum.

Google baktım ama zilyontane döküman var. 2 dakikada yazılabilen hazır oyunlar var.

2 günde uğraşıp basit yazılacak oyunlarda var.

Öncelikle nereden başlamalıyım.

Neler öğrenmeliyim.

Bu konuda önerisi ve fikri olan yazarsa sevinirim.. 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h0rtl4kk
    h0rtl4kk's avatar
    Erkek

Oyun motoru(Unity3d) mu kullanmak istiyorsun yoksa kütüphane(Libgdx) mi ?

Libgdx ile oyun geliştiriceksen youtube'da javakaian'ın videolarını izleyebilirsin türkçe anlatım olarak.

Unity3d öğrenmek istiyorsanda türkçeden çok ingilizce dersleri izlemeni öneririm.

Unity3d ile Libgdx arasındaki farklar ise ;

Unity3d' de bir arayüz vardır. Oyun projeni oluşturduğun zaman dünya ve fizik hazır halde gelir. Arayüzden objelerini ekleyebilir bu objelere component ekleyebilirsin. Bu tür işlemler için kod yazmaya gerek duymazsın(İstiyorsan yazabilirsin tabi oyun içinde runtime objeler oluşturmak vs. istiyorsan) Ücretsiz sürümünde oyunun açılışında Unity'nin kendi splash resmi gözükür. Oyunu oluşturup(herhangi bir resim, 3d model, script oluşturmadan) apk çıkarttığın zaman boyutu minimum 5-6mb olur. 2D oyunlar ise kullandığın reklam şirketi dosyalarınıda sayarsak ortalama apk boyutu 13-17mb civarı birşey olur genelde.

Libgdx'de arayüz yoktur. Oyunda sahneyi dünyayı kamerayı objelerini vs. kod yazarak oluşturursun. Libgdx ile yapılmış oyunlar Unity3d ile yapılmış oyunlara göre daha çok satılıyor gördüğüm kadarıyla. Apk boyutu Unity3d'ye göre daha düşüktü diye hatırlıyorum. Libgdx hakkında çok fazla bilgim yok bildiklerimde bunlar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

Aynı düşünceye bende sahibim. Takip.

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ingilizcen var mı hocam sana bir kaynak tavsiye edeceğim udemy den.. masaüstü oyun anlatıyorlar (hepsine bakmadım) ve gördüğüm en iyi eğitim. daha önce linkini verdim tbt de şimdi mobildeyim ve işteyim. 

unity 3d ile başlamanı öneririm, platform bağımsız geliştirme ve yayımlama yapabilirsin. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

2 kez gitmiş

unbalanced tarafından 04/Oca/16 16:19 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    h0rtl4kk bunu yazdı

Libgdx ile oyun geliştiriceksen youtube'da javakaian'ın videolarını izleyebilirsin türkçe anlatım olarak.

Unity3d öğrenmek istiyorsanda türkçeden çok ingilizce dersleri izlemeni öneririm.

Unity3d' de bir arayüz vardır. Oyun projeni oluşturduğun zaman dünya ve fizik hazır halde gelir. Arayüzden objelerini ekleyebilir bu objelere component ekleyebilirsin. Bu tür işlemler için kod yazmaya gerek duymazsın(İstiyorsan yazabilirsin tabi oyun içinde runtime objeler oluşturmak vs. istiyorsan) Ücretsiz sürümünde oyunun açılışında Unity'nin kendi splash resmi gözükür. Oyunu oluşturup(herhangi bir resim, 3d model, script oluşturmadan) apk çıkarttığın zaman boyutu minimum 5-6mb olur. 2D oyunlar ise kullandığın reklam şirketi dosyalarınıda sayarsak ortalama apk boyutu 13-17mb civarı birşey olur genelde.

Libgdx'de arayüz yoktur. Oyunda sahneyi dünyayı kamerayı objelerini vs. kod yazarak oluşturursun. Libgdx ile yapılmış oyunlar Unity3d ile yapılmış oyunlara göre daha çok satılıyor gördüğüm kadarıyla. Apk boyutu Unity3d'ye göre daha düşüktü diye hatırlıyorum. Libgdx hakkında çok fazla bilgim yok bildiklerimde bunlar.

Benim kafa biraz nostalji.

Örnek, Atari kaseti ile oynadığımız tank oyununu yazmak istiyorum.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

ingilizcen var mı hocam sana bir kaynak tavsiye edeceğim udemy den.. masaüstü oyun anlatıyorlar (hepsine bakmadım) ve gördüğüm en iyi eğitim. daha önce linkini verdim tbt de şimdi mobildeyim ve işteyim. 

unity 3d ile başlamanı öneririm, platform bağımsız geliştirme ve yayımlama yapabilirsin. 

Yolla gelsin hocam. 

Bendeki azim ile Farsça bile öğrenirim :) 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu kurs hocam

https://www.udemy.com/unitycourse/

nedense 10 dolara düşmüş 195 dolardan :) 

torrentte bulabilirsin.ben bi ara indirmiştim sildim hepsini.. 

genel şeyleri öğren ve tüm platformlar için yayınla.. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

bu kurs hocam

https://www.udemy.com/unitycourse/

nedense 10 dolara düşmüş 195 dolardan :) 

torrentte bulabilirsin.ben bi ara indirmiştim sildim hepsini.. 

genel şeyleri öğren ve tüm platformlar için yayınla.. 

Teşekkürler hocam 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    UTHO bunu yazdı
    h0rtl4kk bunu yazdı

Benim kafa biraz nostalji.

Örnek, Atari kaseti ile oynadığımız tank oyununu yazmak istiyorum.

Hocam bende ne zmndir o tank oyununu yazmayi palnliyorum. Ciddi.. :). Onun icin java calisiyorum.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cellat
    cellat's avatar
    Erkek

https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/unity.aspx

Sebilgi.org

Unity Türkçe kaynaklar 

Reddetmek özgürleştirir.
Toplam Hit: 2343 Toplam Mesaj: 13
android android oyun