Android'te Root Devrinin Sonu Geliyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://twitter.com/topjohnwu/status/1237656703929180160?s=19

Magisk uygulamasının geliştiricisinin attığı tweette duyurduğuna göre bir devrin sonu geliyor.

Google sonunda telefonlardaki safetynet kontrolünü daha sıkı hale getirecek.

Bu custom rom yüklü yada rootlu cihazlarda bootloader açık olduğu için root kontrolü yapan uygulamaların artık çalışmayacağı anlamına geliyor. Zaten çalışmıyorlardı ama Magisk sayesinde gizlenebiliyordu. Artık o da bir işe yaramayacak. Yani root yapınca artık Netflix, banka uygulamaları vs root yapıldığını anlayıp çalışmayacak.

Safetynet root kontrolü için uygulamaların çalışacağı cihaz da cihaz güvenli mi değilmi doğrulaması yapan google servisi artık donanımsal anahtar ile kontrol edecek.

Eski telefonlarda muhtemelen sıkıntı çıkaracağı öngörüldüğünden bu değişiklik yeni telefonlarda aktif olacağı tahmin ediliyor.

Kontrol mart güncellemesinde aktif edilmiş fakat bugün itibarı ile tekrar kapatılmış.

İlerde tamamen kullanıma açıldığında custom rom piyasasına ağır darbe olacaktır. Zaten Huawei bootloader kilidini açmayı bitirerek kendi cihazlarında bitirdi. Samsung desen oda knox sayacı muhabbeti var. Meizu ve Oppo deseniz rom desteği yok. Geriye bir tek Xiaomi ve OnePlus kalıyor root ve rom işlerine girecekler için.

Gerçi eskisi kadar rom ve roota gerek yok ama cihaz ihtiyarlayıp donanımı günümüz uygulamalarını kaldıramayınca rom çakmak şart oluyor.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Dolayısı ile bu olay imei çakma konusuna da darbe vuracak sanırım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

Dolayısı ile bu olay imei çakma konusuna da darbe vuracak sanırım.

IMEI olayı darbe görürse halk artık ciddi ciddi ucuz telefon kullanmaya başlar

No way out
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

İmei atılmasını evet etkiler. İmei atılan telefonlarda Netflix ve banka uygulaması çalışmayacak. 

Netflix neysede bankacılık uygulaması olmayan telefonu neyleyim ?

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Her romda illaki bir problem yaşanıyor ve insanlar orjinal romu geri kuruyordu iyi olmuş

Tek bir eksik kaldı

Googlesız androidin çoğalması

Android telefonları en çok google servisleri yavaşlatıyor silinebilmesi lazım 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OverLord
    OverLord's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

İmei atılmasını evet etkiler. İmei atılan telefonlarda Netflix ve banka uygulaması çalışmayacak. 

yahu anlamıyorum ben bu googleyi sanane amk sanane benim telefonum değilmi istediğim sekilde kullanırım

Bildiğini Bilenin Arkasından Gidiniz Bildiğini Bilmeyeni Uyarınız Bilmediğini Bilene Öğretiniz Bilmediğini Bilmeyenden Kaçınız.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    OverLord bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

yahu anlamıyorum ben bu googleyi sanane amk sanane benim telefonum değilmi istediğim sekilde kullanırım

google ın artık androidi windows10 gibi servis etmesi lazım.

örnek huawei xiaomi lenovo dell asus monster vb. laptop bunların hepsi laptop üreticisi cihazın üzerine konan bileşenleri kendileri geliştiriyor

fakat işletim sistemine karışmıyorlar

işte androidin de böyle olması lazım  bu sayede donanım ne olursa olsun windows10 tüm dünyada aynı anda güncellenebiliyor.

android de o kafada olmalı donanıma üretici karar vermeli

60hrz mi olacak 120hz mi olacak 108mp mi olacak vs

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Atlas
    Atlas's avatar
    Erkek

Oneplus'tan Allah razı olsun ne cihaz yapmışlar, bugüne kadar aldığım ve memnun kaldığım beni üzmeyen tek cihaz oldu.Oneplus 5 kullanıyorum 3 yıldır performansı ilk günkü gibi bundan sonra ki hedefim 7T Pro root falan istemez cihaza zaten.

-
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Atlas bunu yazdı

Oneplus'tan Allah razı olsun ne cihaz yapmışlar, bugüne kadar aldığım ve memnun kaldığım beni üzmeyen tek cihaz oldu.Oneplus 5 kullanıyorum 3 yıldır performansı ilk günkü gibi bundan sonra ki hedefim 7T Pro root falan istemez cihaza zaten.

Geçen gün oneplus5t vardı müşteride , ilk defa hayatımda bu kadar hızlı android telefon gördüm akıyor resmen yağ gibi.

Rom ve CPU ile alakalı bir durum.

10 defa dedim 10 defa daha söylerim 12 milyar var s20 al gene kasıyor gene kasıyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    Atlas bunu yazdı

Geçen gün oneplus5t vardı müşteride , ilk defa hayatımda bu kadar hızlı android telefon gördüm akıyor resmen yağ gibi.

10 defa dedim 10 defa daha söylerim 12 milyar var s20 al gene kasıyor gene kasıyor.

S20nin video kayıt sırasında zoom yapınca kameralar arası geçişlerini görünce ben artık bir dahaki telefona iPhone almaya karar verdim. 12k para vereceksem en azından yetersizliklerle uğraşmam. 

Almanya Fatihi
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    Atlas bunu yazdı

S20nin video kayıt sırasında zoom yapınca kameralar arası geçişlerini görünce ben artık bir dahaki telefona iPhone almaya karar verdim. 12k para vereceksem en azından yetersizliklerle uğraşmam. 

aynen hocam o kadar para ver süper kamera da öyle bir zoom yok çöp resmen.

Toplam Hit: 1882 Toplam Mesaj: 17
eeadwfews