Apple İçin Yeni Dönem M1

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

arkadaşlar bir önceki nesil intel işlemci ile arasında 3 katı performans farkı var bu bile tek başına yeterli

arkadaşlar bir önceki nesil intel işlemci ile arasında 3 katı na kadar performans farkı var. böyle bir devrim bence ARM tabanli app lerde mümkündür ama zaten similasyon üzerinden calistirilacak x86 app lerini cidden merak ediyorum. Insallah başarırlar. 

Ben sanallaştırma ile windows sürekli kullanıyorum windows acinca fan sesi susmak bilmiyor windows makineyi gerçekten sömürüyor. Bakalim m1 de windows çalışacak mi ? Elime bir tane geçsinde hemen ufak tefek deneyimler ediniyim diye 4 göz ile bekliyorum. Adobe vs zaten benzer mimarilere ipadden hakim o yuzden onları kolay convert edeceklerdir veya ipad-os üzerinde ki versionlarini calistiracaklardir. Fakat zaten similasyon ile kullandiğimiz appleri ne yapacaklar. x86 mimarisi @Cankircan in dediği gibi bir similasyon ile calisacak diyorlar. Performans ne olacak ? CISC commandlari cidden RISC'den farkli cpu içinde bir cisc emilasyonu olacak heralde (yazılım ile bunu cozmek teknik olarak imkansız) bu emilasyona 2 gün sonra intel çemkirebilir sonucta bu command set adamlarin patentinde. AMD ile bile paylaşmamak için ne kadar uğraştılar.

İnceleme videoları geldikçe görücez performans olayını ancak vadedilen emulatör ün performansı düşürmediği hatta m1 in yüksek performansı sayesinde bazı uygulamaların intel e göre emulatör ile bile olsa daha yüksek performansta çalıştığı.

tabiki şuan konuştuklarımızın hepsi laf salatası gerçek kullanım sonuçları geldiğinde göricez olacakları.

ben bunu biraz şuna benzetiyorum ip5s ile birlikte Apple ilk mobil 64bit işlemciyi ve 64bit işletim sistemini çıkardığında uygulama geliştiricilere 1 yıl süre vermişti ya güncelleyin ya marketi terk edin diye mike mike güncellediler uygulamaları bu sayede android ile arasında hala da ortada olan performans farkları oluştu.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek
    eengineer bunu yazdı

Kaç nm bilen var mı arkadaşlar. İşlemci teknolojisi sağlam ilerliyor 

5NM.

Twitter: @CanKirca
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

çöp

:)

ülke sik kafalı kaynıyor aklıma düştü buraya ironi yazma ihtiyacı hissettim. XD

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

12 ayrı sekmede 2160p YouTube videosu açınca ortaya çıkan sonuçmuş.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Kutu açılış ve oyun testi videoları nete düşmeye başladı. Yıllardır bilgisayar kullanırım şu Apple'ın tasarımlarına bitiyorum arkadaş. Jilet gibi laptop tasarlamış adamlar.

https://www.youtube.com/watch?v=eVtrw1rLPxs

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

sitıv cabs moruq tipografi muçidit

Kurtlar tasma takmaz....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    PanxeR bunu yazdı

arkadaşlar bir önceki nesil intel işlemci ile arasında 3 katı performans farkı var bu bile tek başına yeterli

hangi işlemci ?

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

illa ki ilk olması sebebiyle eksikleri olacaktır ama Apple kullanmayan ve sevmeyen biri olarak Apple hakkında bildiğim birşey varsa o da herhangi bir ürünü stabil hale gelmeden piyasaya sürmedikleridir. yine de uyumlu yazılımlar çıkmadan öyle sanaldan çalıştırmakla olmaz bu iş. performans iyi olsa dahi insanları ikna edemezler. yakında belli olur. 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

illa ki ilk olması sebebiyle eksikleri olacaktır ama Apple kullanmayan ve sevmeyen biri olarak Apple hakkında bildiğim birşey varsa o da herhangi bir ürünü stabil hale gelmeden piyasaya sürmedikleridir. yine de uyumlu yazılımlar çıkmadan öyle sanaldan çalıştırmakla olmaz bu iş. performans iyi olsa dahi insanları ikna edemezler. yakında belli olur. 

adobe beta olarak başladı bile arm mimarisine geçmeye zaten apple da olan Microsoft da olmayan şöyle bir güç var

sike sike uyumlu yapacaksınız yoksa sktrin gidin diyo.

ilk 64 bit muhabbetin dede olmuştu android tarafı kaç yılda zor toparladı , apple tarafı 1 senede tüm uygulamaları 64bite çevirdi

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Bu işin diğer bir tarafı daha var ki eğer herkes appleda yüksek stabilite ve yüksek performans ve düşğj güç tüketimi ve ısı görürse x86 üreticilerine büyük rekabet olacak zira onlarda bu yarıştan kopmak istemeyeceklerdir.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 9604 Toplam Mesaj: 52
apple apple m1 mac arm