folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    twilight_flame
    twilight_flame's avatar
    Erkek

Arkadaşlar ilk defa araba alacağım merak ettiğim bazı konular var yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle sahibinden.com'da bir araç buldum, galeri satıcı olarak görünüyor, aracı 78.000 TL'ye alacağım; ancak bu galericiye bende komisyon verecek miyim yoksa komisyonu sadece aracı satan kişiden mi alacak?

Araç alırken nelere ekspertiz haricinde ayrıca nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz?

Son olarak devir vs. alımını ne şekilde yapıyoruz, parayı noterde mi aktarıyoruz, üzerimize aldıktan sonra mı aktarıyoruz ne şekilde oluyor?

Sevgimizin Bittiği yerde Nefretimiz Başlar...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hocam baltalamak değil konuyuda bu tür konuları araba forumlarında açsanız daha yararlı ve doğru bilgi alacağınıza inanıyorum

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    twilight_flame
    twilight_flame's avatar
    Erkek
    RimPalace bunu yazdı

hocam baltalamak değil konuyuda bu tür konuları araba forumlarında açsanız daha yararlı ve doğru bilgi alacağınıza inanıyorum

Doğrudur hocam ama şöyle bir durum var burası ailem gibi oldu yıllardır, işin gerçeği öncelikle ailemden bilgi almak mantığı ile hareket etmek istemiştim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Arkadaşlar ilk defa araba alacağım merak ettiğim bazı konular var yardımcı olursanız sevinirim.

tabi ki

Öncelikle sahibinden.com'da bir araç buldum, galeri satıcı olarak görünüyor, aracı 78.000 TL'ye alacağım; ancak bu galericiye bende komisyon verecek miyim yoksa komisyonu sadece aracı satan kişiden mi alacak?

galerici zaten piyasadan daha ucuza aldığı arabayı üzerine kar koyarak satıyor. senin için herhangi bir komisyon odeme durumu yok. sadece devlet baba noterde 181 tl cik alıcak senden.

Araç alırken nelere ekspertiz haricinde ayrıca nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz?

arabadan anlamıosan ne desek boş, bilen biri ile git aklınıza yatarsa ekspere sokun.

Son olarak devir vs. alımını ne şekilde yapıyoruz, parayı noterde mi aktarıyoruz, üzerimize aldıktan sonra mı aktarıyoruz ne şekilde oluyor?

evrakları notere teslim edin. noter para alış verişi bittimi die soracak. evraklarda hala noterde iken. parayı cepten havale-eft ile gönder. sürekli çalıştığın banka ile gönder güvenliğe takılmasın. işlemleri öğlen molasından önce bitir.

not: galeriden değil de sahibinden araba bak.

DestinatioN tarafından 24/Ağu/18 01:43 tarihinde düzenlenmiştir

destination@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Hocam münkünse  galeriden alma. Yetkili servislerin 2. ellerine bak.

Şahıstan alırken atıyorum ww alıcaksın, sanayide bir ustasını bul arabayı oraya götür adam  bu olur fiyatıda  iyi derse ekspertize götür.

Plaka  vs  sorgulattır bu arada.

Onu dışında  arabaya önden bakınca kaput ve şaselerin kesiştiği yerlere bak çıplak gözle baktığında çarpıklık varmı.

Kaputu aç bak podyelerde oynama varmıdır.

Araç manuelse vites geçişlerine felan dikkat et. 

Araç dizelse normal kulllanımda egzos çıkış dumanı nasıl  siyah mı,beyaz mı veya hiç birşey yokmu :) 

vs vs  bunları sana basit bir şekilde  anlatmaya çalıştım.

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    twilight_flame bunu yazdı

Ben sana sıralamalı şekilde en önemli uyarıları yapayım, ekleme yapan olacaktır;

- Sahibinden.com, oto pazarları veya bir tanıdık da olsa aracı muhakkak en iyisinden bir ekspertize sokmalısın. Asla 3 kuruş ucuz diye kuytu yerlerdeki ekspertizlere gitme. Ekspertizini önceden araştır ve belirle, yoksa pazarlık sırasında ayarlaman imkansıza yakın olur. 
    EKLEME: 1 gün bile olsa eski tarihli ekspertiz raporlarına bel bağlama. Parası neyse ver ve raporunu al. 
    EKLEME 2: VW ve BMW marka araçlarda fabrikasyon değişim olduğunu duydum, yaşadım. Bu nedir ? Araçlar gemilerde getirilirken oluşan hasarların giderilmesi durumudur. Eğer ekspertiz fabrikasyon değişim belirlerse ilk olarak aracın alındığı yetkili servisi arayıp bu durumu soruşturmalısın. Çünkü konu ile ilgili kesinlikle bilgilerinin olması gerekir. Eğer böyle bir bilgi yoksa araç indirimli alınmış demektir. Sıfır alımlarda bu bilgi aktarılır ve piyasa fiyatının altına satış yapılır. Bu durumda ya tekrar pazarlık yapılır, ya da vazgeçilir. 

- Bu benim şahsi görüşümdür, karşı çıkan olabilir ama galeriden araç almanı tavsiye etmiyorum. Üzerine iyi bir kar koymadan araç satmazlar ve hile hurdaya da çok müsait olurlar. 

- Aracı gördün ve birkaç araca daha bakacaksan, yani kararın kesin değilse sakın kapora verme, ısrarla isteyene de papuç bırakma. Bu işler aceleye gelmez, sakin ve soğuk kanlı ol. Merak ettiğin tüm araçlara bak ve hayırlısını al. Pişmanlıkla uğraşma.

- İkinci el araç alacaksan 1 - 2 parça boyalı bir araç al. Çamurluklarda veya bagajda boya olabilir ama kaput ve tavanda olmasın. Değişeni yoksa ve ekspertiz büyük kaza belirlemediyse alınabilir. Boyasız, hatasız araçlar elden çıkarırken seni üzebilir. Boyalı aracı satmak, kusursuz aracı satmaktan çok daha kolaydır.

- 100 bin km'yi aşmamış DSG şanzımanlı dizel bir araç en iyi seçim olacaktır.

Tüm bu ayrıntılardan sonra geldik araç devir ve ödeme kısmına;

- Devir ücreti de 150 - 200 tl arasında bir tutar oluyor. Bu arada satıcı unutabilir, aracın harçları ödendi mi, diye de sor ki, noterde aksilik çıkmasın.

Hayırlı uğurlu olsun. :)

NaZi_ tarafından 24/Ağu/18 02:01 tarihinde düzenlenmiştir

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Eksper olayi sans isi mi bilmiyorum,  ben bi arac aldim aldigim yerdeki bi ekspere soktum onemli bisey cikmadi ama satarken baska bi ekspere goturduk arabanin degismeyen yeri yok dedi hangi ekspere guvenicez o halde

Ayrica baska bi aracta su basimiza geldi,  saseyi plakayi mesaj attim  sifir kayit var, ekspere goturduk sadece sol tarafta duzeltme var onemli bisey degil geri kalani orijinal dedi, alim satimi yaptik sigortaci sigorta yapmiyo araca,  arac pert diyo, sasi numarasini sisteme girerken 0 rakamini o harfi olarak girmisler o sekilde mesaj attik 18 tane kayit var en son pert etmisler arabayi :) 

Eksper harici bir de sigortaciya goster araci sistemde sikinti var mi baksin

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek

Galericiler hakkında herkeste yanılgı var çoğu kişi pahalı sattığını düşünür ancak galerici satarken değil alırken kazanır..

Gvenilir bir galericiden araç almaktan çekinme hatta yeni yasalarla birlikte daha mantıklı galeriden almak adam aracın arkasında durmak zorunda..

Kendine İyi Bak ..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

- İçine sinen araba eş dost akrabadan alınır. 

- Baştan galerici ile konuş arabayı alır ekspere sokarım dediğinden başka birşey çıkarsa eksperin parasını ödersin de. Kem küm ederse direk vaz geç. 

- 80 bin lira vereceksin piyasada araba çok.

- Arabadan anlayan biri yanında olsun. Araba gurusu olmasını beklemiyorum. Ama o da alıcı gözüyle baksın. 

- parayı araç kimin üzerine ise onun hesabına açıklamasına da şasi nolu aracın alım ücreti diye yazar transfer edersin. 

- sitede sigortacılar var onlara şasi ve plaka noyu ver bi baksınlar. 

- her zaman yeni bir fırsat çıkar diye düşün illa o aracı almak zorunda değilsin. 

ftw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    twilight_flame
    twilight_flame's avatar
    Erkek

Teşekkür ederim arkadaşlar yorumlar için, galerici arkadaşa yazdım, belirtilen dışında birşey çıkarsa ekspertiz parasını öder misin diye, buraya geliş ücretlerinizde dahil olmak üzere ödeyeceğiz belirtilen haricinde birşey çıkarsa dedi. 

Pazartesi günü banka kredi işlemlerini de halledip bakmaya Tekirdağ'a gidecem Mersin'den umarım araba beklediğim gibi çıkar ve alır gelirim, yorumlar için tekrardan teşekkür ederim.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

https://www.youtube.com/channel/UC_IUrN0z7rurfa2DZyPwUXQ

burada her türlü bilgiyi bulabilirsin

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity