folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Araba'da Çakar Lambalar Yasal Mı?

Araba'da Çakar Lambalar Yasal Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    orheyn
    orheyn's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar her gün trafikte çoğu arabanın farlarında polis ışıkları görüyoruz. Ben de küçüklükten beri çok hevesliyim böyle şeylere. Yasal olmadığının farkındayım ama diyelim taktırdık ne kadar ceza ödemem gerekir? Ek olarak kayıtlarda falan da gözüküyor mu?

https://www.youtube.com/watch?v=VWB2PzUthEc

https://www.youtube.com/watch?v=uh6elR6tt5g

orheyn tarafından 26/Kas/16 08:21 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

yasal olacağını zannetmiyorum, çünkü sebepsiz yere açık havada bile sis farı yakmanın cezası var. Çünkü sis farı yönlü ışık değildir ve ışığı dağıtarak sis olmadığında karşı tarafı rahatsız eder, bu nedenle sisli hava dışında kullanımı yasaktır.

Kesinlikle kendine anlama/alınma ama böyle lamba takıp beni tedirgin eden ve gece karanlığında sis farı yakıp gözümün çanağını zikenlere çok pis kayıyorum. Onlar da arabam çok güzel görünüyor diye kasılarak sürüyordur eminim.

Geçende arkama bi araba takıldı, o da takmış polis çakarı, yol müsait olunca yol vereyim dedim, aynadan bi daha baktım Allahın dacia dusterı. Resmi plaka zaten değil. Yol da vermedim, bi de kaydım ardından beni tedirgin etti diye.

Yapma hocam, kardeşiz biz, sövmeyelim birbirimize :D

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    orheyn
    orheyn's avatar
    Erkek

Hocam sonuna kadar haklısın ama benim amacım zaten emniyet şeridini ihlal etmek veya geçiş üstünlüğü yaratmak değil. Sadece hobi olarak. Onu da sanmıyorum taktırcağımı sadece bunların daha küçük olanlarından taktırsam mı diyorum? Yolda kullanmam zaten, evin önünde açar bakarım :)

orheyn tarafından 26/Kas/16 08:36 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Hayır.

Hatta dikiz aymasına astığımız koku bile yasak.

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

eklediğin youtube videosuna bakınca sanki çakar yüzünden değil de emniyet şeridi ihlalinden ceza yazılmış gibi görünüyor. Araca izinsiz olarak donanım takmak yasak olabilr(örneğin modifiye) ama çok da umursayan yok, anca polisin biri kıllanırsa o zaman cezayı da yazabilir.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

işin aslı yasak :) lakin polis abilerimiz meydanı zaman zaman boş bırakıyor ızgaralara farların içine falan çeşitli çakarları millet takıyor polis bi tutuyo araç içerisindeki cihazı söküyor kendi ekip araçlarına takıyorlar :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

yasal olacağını zannetmiyorum, çünkü sebepsiz yere açık havada bile sis farı yakmanın cezası var. Çünkü sis farı yönlü ışık değildir ve ışığı dağıtarak sis olmadığında karşı tarafı rahatsız eder, bu nedenle sisli hava dışında kullanımı yasaktır.

Kesinlikle kendine anlama/alınma ama böyle lamba takıp beni tedirgin eden ve gece karanlığında sis farı yakıp gözümün çanağını zikenlere çok pis kayıyorum. Onlar da arabam çok güzel görünüyor diye kasılarak sürüyordur eminim.

Geçende arkama bi araba takıldı, o da takmış polis çakarı, yol müsait olunca yol vereyim dedim, aynadan bi daha baktım Allahın dacia dusterı. Resmi plaka zaten değil. Yol da vermedim, bi de kaydım ardından beni tedirgin etti diye.

Yapma hocam, kardeşiz biz, sövmeyelim birbirimize :D

+1

gündüz sis farı yakanlara selektör yapıyorum. arkamda ise arka sisleri yakıp söndürüyorum anlasın diye. adam fren yapıyorum sanıyor. Sen arkasından giderken de gözünü alıyor. Böylelerine yapılacak en güzel şey uzunları yakıp arkadan devam etmek.

Çakarlıların da plakasını alıp polise şikayet edin. Çünkü, malesef, bu ülkede polis sen şikayetçi olmazsan iş yapmıyor. Düşünce şekli "hmm demek bir şikayet yok, sorun da yok" şeklinde. Çakarlı araçlara yol vermemek de bir yöntem.

Hatta ben sağ şeritte kullanıyorsam ve trafik sıkışıksa emniyet şeridinden gelenlere yol vermiyorum, korna çalıyorum. Mümkün olduğu durumlarda emniyet şeridi ve sağ şeridi ortalıyorum. Çünkü emniyet şeridinden gidenler ilerde yola girmeye kalkınca trafiği daha çok sıkıştırıyorlar.

Tamam sakinim

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

İsterse tuttuğu yerde söktürür ve sökene kadar salmaz. Hatta eskiden çalıştığım hastanenin (özel) ambulansında önünde kırmızı mavi çakar olduğu icin baglarim diyen polis olmuştu. Hepsinin mavi olması gerekiyor dedi ve değiştirildi o zaman.

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Yasal deil.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaVi
    MaVi's avatar
    Erkek

Yasak ve en son 180 tl cezası olması gerekiyordu ki kıl birine denk gelirsen antin kuntin şeylerden dahi cezaya ekleme yaparlar.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek
    MaVi bunu yazdı

Yasak ve en son 180 tl cezası olması gerekiyordu ki kıl birine denk gelirsen antin kuntin şeylerden dahi cezaya ekleme yaparlar.

2 sene öncesine kadar 72 tl idi sonra artırdılar.

şunları çok seviyorum :)  https://www.youtube.com/watch?v=ZztzqM6E7-g buyrun izleyin

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
Toplam Hit: 2888 Toplam Mesaj: 15
#çakar