folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Arama Tarzınız Nedir ? Nasıldır ? ( Araştırma Konusu ) ( Katılımlarınızı Rica Ediyorum )

Arama Tarzınız Nedir ? Nasıldır ? ( Araştırma Konusu ) ( Katılımlarınızı Rica Ediyorum )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

Bende diğer arkadaşlar gibi anahtar kelimeler ile arama yapıyorum. Geçenlerde kuzenimin ödevi için mutlu bir çocuk ve ev hayvanının aynı karede olduğu bi resim lazımdı. Büyük boyutlu güzel resim/fotoğraf bulamadığımda ablam klavyeyi elimden alıp "ödev kapağı için hayvanla çocuk resmi" tarzında direk cümleyi yazdı ve sonuca ulaştık :)

arbeit macht frei
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    zone bunu yazdı

etiket mantığıyla ve aklımda olan kelimelerle ararım tabi ki..

anahtar kelime    anahtar kelime   anahtar kelime

(tahribat) (erotikpanda) (arama tarzı) gibi  tabi parantezler yok

_______

genelde ingilizce arama yaparım bi argüman ararken türkçe ise yukarda ki gibi

aynen bende etiket mantğı ararım

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

tbtden çıkacak sonuç ortalama bir internet kullanıcısının davranışı hakkında kanaat getirmeni sağlayamaz.

türkiyede neti facebook ve youtubedan ibaret gören kitle "galatasaray beşiktaş maçı kaçta?" şeklinde arama yapıyor.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek

arama dersen her türlü kombinasyonu kullanıyorum

taki hedefe varana kadar.. artı site: "falan filan" çok başvururum

veya "falan filan"

şimdi net yazamıyorum ama envai çeşit algoritma deniyor ve muhakkak hedefe ulaşıyorum

haa sadece google.com değil eu.it.us.br dahil arıyorum

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

bir şeyin nasıl yapıldığıyla ilgili arama için,

bla bla nasıl yapılır?

şeklinde bir arama yaparım bir konu üzerinde ki aramlarımda direk konunun isimini yazarım mesela,

"standart model"

ve "-" kullanırım mesela,

"asp'de get ve post -.net"

derim böylece asp.net ile ilgili değil sadece asp ile ilgli sonuçlara ulaşırım..

konuyu takipteyim güzel bir araştırma.. kolay gelsin hocam ..

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek
    Hybris bunu yazdı

tbtden çıkacak sonuç ortalama bir internet kullanıcısının davranışı hakkında kanaat getirmeni sağlayamaz.

türkiyede neti facebook ve youtubedan ibaret gören kitle "galatasaray beşiktaş maçı kaçta?" şeklinde arama yapıyor.

Tam tersine asıl burası getirir.

CÜmle ile arama ( örnekte verdiğin ) yani düşünme stilini aynen yazma zatenklasik bişey..

Bana farklı şeyler lazım.

mesela + kullanımı - kullanımı sonuçları ve sebepleri vs..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

arayacağım şeyin köküne inerim bazen mesela çocuklarda yemek yeme alışkanlığı yerine tez veri tabanı yazar tez veri tabanına arayacağım kelimeyi yazarım

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

Örnek1: Bi kafede çocuğun oynadığı oyun dikkatimi çekti ama ismini görmedim, amaç oyunu bulmak.

"tarayıcı gemi oyunu, gemi savaşı oyunları"   GİBİ cümlelerle içeriğe ait kelimeler kullanırım.

"multi gemi savaşı, en iyi gemi savaşları oyunu" GİBİ bol içerik arasından seçebileceğim listelere ulaşmaya çalışırım.

"ücretsiz online korsan oyunu" GİBİ oyunun mottosu olabilecek cümlelere yönelirim.

SONUÇ1:Google reklalarına güvendim, reklamlar sonuç vermezse forum içeriklerinde nasıl aranabileceğini düşündüm, o da sonuç vermediğinde doğrudan oyunun sloganı ne olabilir sorusundan yola çıktım.

ÖRNEK2: Oyunun ismini buldum "seafight" şimdi amacım içeriği hakkında bilgi edinmek.

"seafight" GİBİ doğrudan isme yönelik arama yaparım.

"seafight ekşi, seafight donanımhaber, seafight merlin" GİBİ yazarak açıklama bulacağıma inandığım sayfaları bulmaya yönelirim.

"seafight nasıl, seafight rehber, seafigh inceleme" GİBİ yazıp benim gibi arayan kişilerin ne kullanacağını düşünerek arama yaparım

ÖRNEK3: oyunun eleştirilerinden dolayı beğenmedim ama tarzını beğendim, amaç benzeyen oyunları bulmak.

"seafight benzeri" GİBİ yazarak bulduğum sonuçlarda döngüyü devam ettiririm.

ÖRNEK4: Uzun zamandır dinlemediğim aklımda uzun bir sözü kalmış olan bir şakıyı bulmak için.

"kara kaplanı kanla yazdım karakaplı sayfalara" GİBİ uzunca yazarım seçenekleri azaltacağımı düşünürüm.

eğer sonuca ulaşamazsam:

"kara kaplanı kanla rap" GİBİ yazarak ararım. Bunu yazarken düşündüğüm şey ise herkezin daha az kullanacağı öbeklerin daha iyi sonuçlar getireceğidir. Mesela "kanla yazdım karakaplı rap" demem çünkü karşıma 3. sayfa cinayet haberlerinin çıkabileceğini düşünürüm, "kara kaplan" kelime öbeğinin internette daha az bulunacağını bu yüzdende benim istediğim sonucun daha önde olacağını tahmin ederim.

ÖRNEK4: Bu sabah seminer ödevi için paragraf başlarını (0,5 cm) boyutuna ayarlamam gereiyordu,

"word paragraf başı" yazdım. istediğim sonuca ulaşamadım.

"word'te paragraf başı" yazdım ulaşamadım. Bunu yazarken googlen otomatik önerisi dikkatimi çekti ve onun önerilerini tek tek denedim

"word paragraf başı ayarı, word paragraf girintisi" GİBİ öneriler, yine ulaşamadım. Kafamın tası attı.

"word tab" yazdım otomatik olarak "word tab ayarı"nı önerdi ve mutlu son...

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Chrome'un url barında google aratıp, google'dan google bulup girip sonra facebook aratan ve giren adam gördüm. Yanımda vuku buldu olay. Tabi ilk olarak urla bara google.com yazmaya çalıştı ama yanlışlıkla .com u sildi. Ama olsun yine de içime gülmekten hıçkırmaya başlamıştım.

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Bugün mesela şöyle bir arama yaptım:

"Windows xpde masaüstü simgelerinin arka planının mavi olmasını kaldırma"

cümlem aynen böyleydi sonuçta aradığımı buldum pek uğraşmıyom açıkcası aklıma ne gelirse yazıyom allah ne verdiyse çıkıyor :)

Ha şunu daekleyim şu arama tamamlama olayı olduğundan beri mutlaka ve mutlaka aradığını buluyor insan hiç uğraşmadan.

iyibu! yeniden..
Toplam Hit: 3159 Toplam Mesaj: 40