folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Arch Linux Kurarsam Bilgisayar Kasar Mı?

Arch Linux Kurarsam Bilgisayar Kasar Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

Arkadaşlar şuan ubuntu kullanıyorum fakat tarayıcıda gezerken bile donmalar meydana gelebiliyor. xubuntu falan sorunsuz çalışıyor ama fakat biraz farklılık denemek istiyorum Arch Linux'a geçeceğim bilgisayarda kasmalar olur mu? Hafif bir sistem mi? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dyrnade
    dyrnade's avatar
    Erkek

Denemeden olur olmaz diyemeyiz.Suan bendede arch var.

Arch kurulumu icin arch-anywhere var, buna bi goz atin.Bildiginiz arch fakat adam script yazmis kurulum icin, ileri ileri falan diyorsun cok basit.Bunu denedim en basta, disk bolumleme kisminda problem yasadim ondan elle kendim kurdum archi.

Mate surumunu kullaniyorum ayrica.Mate'yi cok sevdigim icin.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Ubuntu 'dan ziyade  Unity kasıyordur. Gnome deneyebilirsin.

https://ubuntugnome.org/

Ya da Arch kurarsan da KDE kurma Gnome ya da Xfce kur.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Hocam bildiğim kadarıyla tabandan ziyade üzerinde kullandığın arayüz önemli.

Xubuntu'nun arayüzü lightweight olanlardan xfce.

Arch tabanının üzerine lightweight bir arayüz kurarsan benzer performansı alırsın. Sonuçta tabanı kurduktan sonra debian'da öz haliyle gayet seri. Fakat Ubuntu ve Unity ile birlikte zenginleştirildiği vakit sistemi zorlamaya başlıyor.

Austen tarafından 28/Şub/16 20:27 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    C10H15N bunu yazdı

Arkadaşlar şuan ubuntu kullanıyorum fakat tarayıcıda gezerken bile donmalar meydana gelebiliyor. xubuntu falan sorunsuz çalışıyor ama fakat biraz farklılık denemek istiyorum Arch Linux'a geçeceğim bilgisayarda kasmalar olur mu? Hafif bir sistem mi? 

ubuntuda kasmasının sebebi unity+gnome arayüzüdür.Zaten xubuntu da kasmadıysa problem yok.Farklı desktop enviroment'lar denemelisin.

Mate,Gnome 2 or Gnome 3 , KDE ( Önermiyorum ),Hardcore olarak tilling window manager lara bakabilirsin etc:i3wm.

Aslında senin aradığın farklılık anladığım kadarıyla desktop env. olarak Arch ın farklılığı sana göre nedir ? Lightweight birşeyler kullanmak istiyorsan internette arattığında bir sürü distro çıkıcak ama büyük acılar çekiceksin.

Çok farklı birşey mi arıyorsun ? Güzel olsun vs. Elementary veya Deepin ' e bakabilirsin.

0x656e tarafından 28/Şub/16 20:31 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    SkynetX bunu yazdı

Hocam şuan bilgisayarım uçacak gibi çalışıyor. Windows tarafından da sadece XP kurabiliyorum. bayağa eskidi laptopun işlemcisini yere falan düşürmüştüm termal macun sürecem diye ondanda olabilir. :)

701 Mb'lık bir iso indirdim bu yeterlimi masaüstü sürümleri için ayrı iso var mı? 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    0x656e bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı

ubuntuda kasmasının sebebi unity+gnome arayüzüdür.Zaten xubuntu da kasmadıysa problem yok.Farklı desktop enviroment'lar denemelisin.

Mate,Gnome 2 or Gnome 3 , KDE ( Önermiyorum ),Hardcore olarak tilling window manager lara bakabilirsin etc:i3wm.

Aslında senin aradığın farklılık anladığım kadarıyla desktop env. olarak Arch ın farklılığı sana göre nedir ? Lightweight birşeyler kullanmak istiyorsan internette arattığında bir sürü distro çıkıcak ama büyük acılar çekiceksin.

Çok farklı birşey mi arıyorsun ? Güzel olsun vs. Elementary veya Deepin ' e bakabilirsin.

Hocam Linux mint ve Ubuntuyu uzun süre kullandım. belli bir yerden sonra kullanamıyorum canım sıkılıyor aynı işletim sisteminde. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı
    SkynetX bunu yazdı

Hocam şuan bilgisayarım uçacak gibi çalışıyor. Windows tarafından da sadece XP kurabiliyorum. bayağa eskidi laptopun işlemcisini yere falan düşürmüştüm termal macun sürecem diye ondanda olabilir. :)

701 Mb'lık bir iso indirdim bu yeterlimi masaüstü sürümleri için ayrı iso var mı? 

Ne indirdin ki hocam?

Son kullanıcı dağıtımları için her masaüstü için farklı iso yapıyorlar evet.

Manjaro XFCE öneririm

http://manjaro.github.io/download/

SkynetX tarafından 28/Şub/16 20:34 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    SkynetX bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı
    SkynetX bunu yazdı

Ne indirdin ki hocam?

Son kullanıcı dağıtımları için her masaüstü için farklı iso yapıyorlar evet.

http://mirror.23media.de/archlinux/iso/2016.02.01/

Burada 701 MB boyuntunda olan iso yu indirdim. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Hocam anladığım kadarıyla Linux ta pek tecrüben yok. Arch kurma. Manjaro kur. Arch temelli. Aur kullanmaya alış. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    SkynetX bunu yazdı

Hocam anladığım kadarıyla Linux ta pek tecrüben yok. Arch kurma. Manjaro kur. Arch temelli. Aur kullanmaya alış. 

manjaro-xfce-15.12-x86_64.iso

şuan iniyor deneyelim bakalım. 

Toplam Hit: 1804 Toplam Mesaj: 17
linux