folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Arduino İle Sıcaklık Sensörü Kullanımı Ve Arduinoya Giriş (Yardım Lazım)

Arduino İle Sıcaklık Sensörü Kullanımı Ve Arduinoya Giriş (Yardım Lazım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Bugüne kadar elektronikle falan pek ilgilenmedim ama elektronik hava durumu ölçme yapmaya niyetliyim (yapmam lazım)

şöyle birşey buldum

http://www.depositericrobotic.com/2012/10/arduino-lm335-ile-scaklk-olcme.html

ancak arduinoyada yeni başlayacağım.

http://www.robotistan.com/Arduino-Super-Baslangic-Seti-Rev3,PR-954.html

bu set kaç zamandır aklımın bi köşesindeydi şimdi bu olay olunca almaya niyetliyim ama işi bilenlerden bi fikir alayım dedim.

Verdiğim örnek uygulamada usb üzerinden bilgisayara aktarılıyo veriler, benim kablosuz olarak uzak mesafelerden aktarmam gerekecek, bu veri aktarım olayını henüz araştırmadım ama arduinonun ısı sensörünü kullanarak kablosuz bir şekilde verileri aktarabilirim heralde?

Bu seti alsam çalışsam uraşsam işimi halledebilirmiyim? Ya da bunu alma, kartı şurdan al şunu burdan al gibi birşey mi önerirsiniz? Böyle set halinde derli toplu ve hazır anlatımlı olduğu için bunu düşünüyorum ama sizin önerileriniz nelerdir? (Yani sonuçta bunu yapıp kartı bi kenara atmam, devam ederim az çok)

:)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mobydick64
    mobydick64's avatar
    Erkek

saat 5 ve 3 kere okudum yazıyı ne istediğini çözemedim. galiba uykum geldi benim. :D

ne mektup geliyor ne haber senden,söyle de bileyim bıktın mı benden,her akşam güneşin battığı yerden,gözlerin doğuyor gecelerime......
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

yapacak bişey yok sabahtan beri aklımdaki şeyi anca bu saatte yazasım (sorasım) geldi :D

özetle:

soru 1) arduinoya en iyi başlangıcı nasıl yaparım? elimde hiç ekipman kitap bilmemne yok. havyası lehim teli dökümanı kartı bilmemnesi şöyle güzel bir başlangıç için gerekenler nedir ne önerirsiniz?

soru 2) arduinonun sıcaklık sensörü ile bir devre hazırlayıp kablosuz olarak sensörden bilgisayara hava durumunu (elbette aktarılır herhalde) nasıl aktarabilirim?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golgi
    golgi's avatar
    Erkek

öncelikle bi buraya gir http://arduino.cc/en/Guide/HomePage ide sini derleyicisini  falan indir  sonra examples bölümüne bak

ayrıca o gönderdiğin set çok gereksiz gibi geldi sadece cihazı al gerisini kendin tedarik edersin elektronikçilerden büyük ihtimal daha ucuza gelir

edit: http://www.direnc.net/Arduino-UNO-R3,PR-7610.html  buradan satın alabilirsin ayrıca ihtiyacın olan kompanentleride bulabilirsin

golgi tarafından 11/Eki/13 08:02 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

1. sorunu  cevabı için şöyle bi set alabilirsin hemen hemen herşey var ben aldım çok memnunum: http://www.aliexpress.com/item/For-Arduino-RFID-learning-suite-is-entry-to-the-master-suite-upgrade/1041872986.html  (kargo ücretsiz 20 günde geliyor)

2. sorun için ise henüz bi cevabım yok çünkü bende yeniyim

ayrıca o seti iptal et çok pahalı benim verdiğime bak çok daha fazla işine yarar içinde hertürlü sensör var bitanede ingilzice cd si var uygulamar fln da var daha rahat edersin söylim..

EdepsizPenguen tarafından 11/Eki/13 09:59 tarihinde düzenlenmiştir

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

hocam arkadaşın sitesi var arduinoyla ilgili kendi yazdığı yazılar var göz atmak istersen ben ordan bakınıyorm =)

http://www.fikretocal.com/

Zugzwang
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

uzak mesafe derken? hocam ona göre bir alıcı ve verici yapman gerekecek.. ben hiç arduino kullanmadım ama verdiğin linkteki setin başlangıç seti olduğunu biliyorum. sen öncelikle ilk adımını bir at, mantığını kavra tüm olayın. diğer kısımlar zaten kendiliğinden yetişecek. kablosuz kontrol için alanına göre değişik şeyler kullanabilrsin. eğer çok fazla değilse IR kullanabilirsin (tv kumandalarındaki zımbırtı)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

uzak mesafe derken? hocam ona göre bir alıcı ve verici yapman gerekecek.. ben hiç arduino kullanmadım ama verdiğin linkteki setin başlangıç seti olduğunu biliyorum. sen öncelikle ilk adımını bir at, mantığını kavra tüm olayın. diğer kısımlar zaten kendiliğinden yetişecek. kablosuz kontrol için alanına göre değişik şeyler kullanabilrsin. eğer çok fazla değilse IR kullanabilirsin (tv kumandalarındaki zımbırtı)

Belli mesafeden fazlası illaki sıkıntı olur ama tahminen 20-30 metre ve üstü mesafelerde. Tahminimce rf ile uğraşacağım, onunlada ilgili örnek bişeyler bulmuştum. Ama şimdi alıcı olacak verici olacak sensör olacak bilgisayar olacak; sensör ile ölçülen değerin verileri vericiden alıcıya iletilecek alıcıdan alınan değerleri bilgisayarda göstermem gerekecek falan. Hani basitçe böyle olacakta bunu ben yapabilicemmi hiç bilmiyorum :D

@golgi: verdiğin adrestende bi bakar karşılaştırırım sağol :)

@edepsizpenguen: sipariş etmedim zaten, bi sorup soruşturayım sonra siparişi verip başlayayım diye konu açtım. Ayrıca verdiğin linkteki set 100küsur liraya geliyor, benim verdiğim linkte kitap dahil fiyata, kitapsız hali senin setten 30 lira pahalı o da o kadar dert değil ben işimi gördükten sonra, yinede sağol.

@zndmn: sağolasın, kurcalayım biraz orayı. Ama arkadaşına söyle azıcıkta web tasarım üstüne çalışsın :D :P

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

hocam kimse sormamış da elektronik bilgin/temelin var mı?

malzemeleri tanıyo musun?

başlangıç için en önemlisi burası bence, öncelikle donanıma hakim olman lazım.

İşlemcinin pinlerine bakınca(datashetten) neyi nereye bağlayacağını felan bilmen lazım.

Ama bence işe proteus ile başla, en azından masraf yapmaış ve bir hata durumunda arıza çıkarmamış olursun.

Ben pic ve atmel programlıyor baskı devre felan tasarlıyorum, arduino kullanmadım ama aklına takılan bişey olursa elektronikle ilgili bana da pm atabilirsin.

Daha önce dediğine benzer bir devre yapmıştım board üstüne, balkona bir RF verici işlemci ve ısı sensörü koyup balkondaki hava sıcaklığını 5dk ya bir içeride nokia 3310 lcd ekrana aktarmıştım.

ihtiyacın olacak rf alıcı ve verici devreleri genellikle şöyle bişey http://www.dorukanstore.com/43392-MHz-ASK-Alici-Verici-Modul-RXN3-BTXC-1,PR-13497.html

bu verdiğim sitede işlemci türlerini ucuza bulabilirsin güvenli sitedir.

İstersen önce proteus indir onda dene, takıldığın yerde sor bana.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

@antivir-us: elektronik işine daha önce hiç girmedim, o yüzden kitap ve içindeki uygulamalarla gitmeyi düşündüm. Ama proteusla çalışmakda çok mantıklı geldi.

robotistandaki seti sipariş ettim. sete ek olarak alet edevat bişeyler aldım elimde ne havya var ne bişey. birde proteus ve microC ile ilgili birer kitap aldım. Kitaplardan okuya okuya, netten araştıra araştıra, gerek proteusla gerek elimdeki ıvır zıvırla yapıcam birşeyler. Takıldığım yerde sorarım :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    wasd bunu yazdı

@antivir-us: elektronik işine daha önce hiç girmedim, o yüzden kitap ve içindeki uygulamalarla gitmeyi düşündüm. Ama proteusla çalışmakda çok mantıklı geldi.

robotistandaki seti sipariş ettim. sete ek olarak alet edevat bişeyler aldım elimde ne havya var ne bişey. birde proteus ve microC ile ilgili birer kitap aldım. Kitaplardan okuya okuya, netten araştıra araştıra, gerek proteusla gerek elimdeki ıvır zıvırla yapıcam birşeyler. Takıldığım yerde sorarım :)

Önce elektronik malzemeleri tanımak gerekecek ama fazla zamanını almaz o evreyi çabuk atlatırsın, onlar kolay. Netten bilgi bulabileceğin gibi bana da sorarsın.

Şimdilik alet edevat almana da gerek yoktu ama dursun elinde zzararı olmaz, son kull. tarihi yok nasıl olsa, nasılsa bu işe bulaşmak istiyosun. Bu işi seversen eğer biraz pahalı bir hobidir ama aldığın haz, yaşadığın mutluluk hiçbişeye değişilmez. Özellikle evinde artık kendi yaptığın duvar saatlerine kombi kontrol cihazlarına, şifreli kapı kilitlerine, hatta kendi tasarladığın kol saatine(şu an onunla uğraşıyorum 3310 telefon ekranından kol saati)... baktıkça kendini farklı hissedersin. masraflı dediğime kanma, aldığın malzeme hep elinde olacak sigara gibi parası havaya gitmiyor.

Sen şimdi gerekli programları indir, takıldığın en basit yerde bile sorabilirsin, nasıl olsa şu aralar elim boş.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
Toplam Hit: 3258 Toplam Mesaj: 16