Arduino Kullananlar ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

Bu basligi forumda hangi konu basliklari altina acsam bilemedim, forumda galiba, pic programlama, devreler vb gibi bir alan yok, ya da ben kacirdiysam modlar kusura bakmasin.

Bugun arduino kartim gelecek, aksam denemelere baslayacagim galiba. 

Kimler aranizda kullaniyor, ne gibi projeler yaptiniz, nelerde kullaniyorsunuz. Galiba bu yil yazilim muhendisliginden mezun olurken, bitirme projemde kullanicam. iPhone, bilgisayar, web kontrollu, ip cam e sahip, engellerden kacan bir robot yapmayi dusunuyorum.

Ciksin ortaya open hardware ciler, open source cular :)

Bilgi/Not: Arduino => http://www.arduino.cc

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

Burasi edit icin benim olsun :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

ne iş yapar hocam bu arduino ?

No. Not even in the face of Armageddon. Never compromise. - Walter Kovacs (Rorschach)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

sokoban bunu yazdı:
    -----------------------------

ne iş yapar hocam bu arduino ?

Acik kaynakli kod nasilsa, Arduino da acik kaynakli bir donanim :) Butun ozellikleri bilinen, kendinin bastan yapabilecegi, ustune gelistirmeler ve eklemeleri kolayca yapabilecegin, veya kendisini robotik olsun elektronik olsun prototip seyler gelistirebilecegin guzel bir kart. Programlamasi, kullanmasi cok kolay. Hatta karti gelistirmesi bile kolaydir belki. Forumu aradigimda @cnr437 isimli bir muridin arduino yu gelistirip yeni bir ticari versiyonlarini cikardigini gordum, gercekten gurur duydum o arkadastan, baya da imrendim. Bunun haricinde ben de yeniyim arduino icin, bu siteden guzel seyler bulabilirsin;

http://seckinburakcengiz.com/2010/03/11/arduino-nedir-ne-ise-yarar-cesitleri-nelerdir-arduino-hakkinda-her-seyi-arastirdim/

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

programlayabileceğimi bilsem anında alırdım, bu arada fiyatı ne kadara mal oldu acaba?

buralar bir zamanlar dutluktu, şimdi hep abardıman diktiler.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

ben varım.Zaten elektronik okudugum için bayada merakım vardı.Fiyatı başlangıc seti için 150tl gibi birşey içinden direkler ledler felanda çıkıyor bence elektronik hobi içinde ideal

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

@SweetyVoltydben gelitirme seti aldim o yuzden toplamda 141 lira odedim. Fakat sadece arduino kart => http://www.robitshop.com/Arduino-UNO,PR-618.html   75 lira birşey.

@sandman eli senin de dedigin gibi starter kit seti aldim sparkfun ın => http://www.robitshop.com/Starter-Kit-for-Arduino-Flex,PR-683.html

Umarım güzel olacak bu yıl, bugün kargo yetişmedi galiba dağıtımdaydı ama halen gelmedi, büyük ihtimal yarın gelir. Bu bayram iyice öğrenip bitirme projesini temellendiricem :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

elimde baya bir proje şeması var.Lazım olursa çıtlat

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

sandman bunu yazdı:

elimde baya bir proje şeması var.Lazım olursa çıtlat

Eyvallah abi. Starter kit le şu ana kadar, ledlerle oyıp programladım, evde robot kulübü zamanından kalma bir LCD vardı 16x2 lik, onu bağladım, sonra ışıklar gidince ledleri yakıp ses çıkarıp, lcd ye mesaj yazan filan birşeyler yaptım. Birde en son olarak, gmailime mail gelince, beni uyaran DIY tool u yaptım :) Internette güzel örnekler buldum, onların hazır basit python scriptleri vardı, arka planda 30sn de bir çalıştırdım filan, gerçekten hoş ve tatlıydı. Şu an 2-3 gündür uyumaksızın araştırma yapmaktayım. Bitirme projemi filan düşündüm, neler yapacağımı düşündüm. Projem, evde çalışan bir güvenlik robotu gibi birşey olacak. Kendisi evde mesafe sensörleri ile dolaşırken, üstüne sıcaklık, ışık, basınç, gyro, duman, gaz vb gibi sensörler koyup, bunları GSM shield ile client a yollamak istiyorum bir durum olduğunda. Aynı zamanda Wifi Shield ile uzaktan sürülebilir şekilde socketle ayarlamaya çalışacağım. Ayrıca üzerine IP cam takmayı düşünüyorum, böylece aleti izlerken web üzerinden, hem de rahatça kontrol edebileceğiz. Java da ona ip cam i stream yapıp, aynı zamandada wifishielde socket le veri yollamayı düşünüyorum ama, java ile ip cam stream konusunda tam istediğim kaynakları bulamadım, sourceforge a biraz daha bakınıcam. Ayrıca üstüne 0-9 luk bir keypad takmayı düşünüyorum, active/deactive olması açısından şifreyle filan. Aksi takdirte yine gsm shield katmanından anında msn çekmeyi düşünüyorum veya rfid okuyucular gördüm. Fakat bu kadar çok shield kullanmak çok zor, birbirlerinin pin leriyle çakışıcaklar, veyahut kimi tx rx ile seri uart vb şeyler istiyor, bunları nasıl ayarlacağım daha bilemedim. Ayrıca voice ve voice recognition katmanlarını gördüm, olsalar fena olmaz :) Ayrca kalp ritmi için polar markasının trasmitterları var ve sparkfun galiba buna da bir shield yapmış, evdeki yaşlı kişinin kalp atışları filan fena da sayılmaz. Ayrıca ya da yaşlının yanına ikinci bir ufak tek butonluk kutu atarım diyorum, arduino veya lilypad giib ufak birşey + wifi shield olur, socket le robotla konuşup mesaj attırır ve aratır acil durum var diye :)

Bu istediklerimi yapabilirsem bitirme projesi olarak, gerçekten harika olacak gibi, belki gerçek bir ürün olmayabilir, belki academic paper çıkmayabilir ama beni çok tatmin edeceğinden eminim.

Bunu haricinde şuan robitshop.com adresinden

RP5 Tan şasesi, Ardumoto, polymer lithium pi, step up board alıcam bu poli yi 3.7 den 5v ye çevirsin diye. Bir de wifi shield(malesef çok pahalıymış 210tl diyorlar :( ) alıp denemelere başlamak istiyorum.

Elindeki kaynakları da bana atabilirsen veya buradan paylaşırsan çok sevinrim.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Tek bi tane alırsan robit'ten almak daha mantıklı.. Ama 3 tane falan alırsan sparkfun daha ucuza geliyodu, ha ayrıca sparkfun'ın kargosu 3 günde geliyo fransa aktarmalı olarak :)

Ne yaptığımıza gelirsek ( Bilgisayar Müh öğrencisiyim) okuldaki iki dönem projem de var videoda.

http://www.youtube.com/watch?v=q6linVSzId4&feature=share

İlk dönem http://www.sparkfun.com/products/10010 Bu ivme-gyro ölçer ile 5 tane flex kullanarak seri porttan data aktarımı ile el simulasyonu yaptık. ( Pardon bizim grup burda 18f4550 kullandı, devreyi basana kadar canımız çıkmıştı :D Ama diğer gruplarda kullanan vardı, 6 tane adc lazım olduğu için arduino mega gerekiyodu pahalı diye PIC ile yaptık )

İkinci Dönem (Videoda gördüğün tekerlekli robotumsular) Her cihazın üzerinde laptop var, kablo ile arduinoya bağlı, altta 2 motor için motor sürücü devresi var. Wireless üzerinden başka bi bilgisayardan kontrol ediliyorlar. Ayrıca iki bilgisayar arası görüntülü görüşme var :) falan filan feşmekan...

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

Ben Arduino UNO sahibiyim. robit' ten almıştım tavsiye ederim. Sormak istediğin birşey olursa cevaplarım. 

http://yigitdemirag.com
Toplam Hit: 3761 Toplam Mesaj: 19