Arsa Alımı Hakkinda Sorularim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar

Bir süredir türkiye'de yazlik almak istiyorum.. Bir kac arkadasla konustum eminevim, birevim gibi secenekler var, cazip geliyor ama tabi tam ögrenmek icin gidip konusmak gerek, sözlesmelerini okumak gerek vs.. 

Yazlik almak yerine direk pesin parayla bir arsa alip daha sonra istedigim sekilde dubleks villa tarzi bir sey yaptirmak mantikli geldi ancak bu konuda hemen hemen hic bilgim yok.

Türkiye'de yasamak istedigim tek ilk var, onun merkezi ya da merkezine yakin ilcelerinde arsa bakiyorum. Denize kiyisi olan yerler özellikle.. 

Istedigim ev, 2 kat olacak (villa tipi) bir de belki teras, ayrica bir havuz, evin cevresinde yesil alan olacak (sinirlarda demir teller + yüksek agaclar vs), ve belki bahcenin bir kisminda kücük bir hobi bahcesi gibi bir sey olabilir..

Sorularima gelince:

1- arsa alinacak yerin etrafinda pek ev yoksa ve belki yol da yoksa bu isler nasil olacak? Yani yol nasil actirilacak, elektrik,su, dogalgaz ve internet gibi seyler nasil acilabiliniyor? uzun sürüyor mu?

2- bir kac ilanda 2.5 kat ve %30 imar diyor, mesela bu durumda 2 kat ve teras olur mu ve %30'unun icine havuz dahil mi?

3- arsayi aldik diyelim, müteahhit bulduk diyelim, bu ev yapimini nasil kontrol edebiliriz. Malzemeden calinmis vs haberleri geliyor, bunlari önlemek icin ne yapilmasi lazim, babam arada bir baslarinda durabilir, ben de izin alip bir süre gelebilirim mesela ama bunlar yeterli mi? Nelere dikkat etmem gerek? Kendi baslarina birakirsan düzgün bir is cikarabileceklerini düsünmüyorum

4- bunlar haricinde hem arsa alis sürecinde hem de ev yapimi süreclerinde dikkat edilmesi gereken seyler nelerdir? 

her türlü fikre öneriye acigim :) 

tesekkürler

edit: ek bir soru daha sorayim.. mesela 400 m2 arsa icin ortalama fiyat ne olur (tabi yerine göre degisir) ama sunu ölcmek istiyorum.. mesela arsa fiyati X birim fiyati ise, evin masrafi 3X birim fiyat olarak hesapla gibisinden.. 

unbalanced tarafından 05/Haz/20 17:03 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Bu tarz işleri buralardan fikir alırsın da hocam işin uzmanına sormadan internetten okuduğun ile iş yapma. Geçen Tayfun Demir diye bir elemanın attığı kedi köpek videolarını izliyordum. Kendi yaptırdığı evin her şeyinden bahsetmiş onlara da baktım. Birkaç bilmen gerekenden bahsediyor.

Benim asıl söylemek istedim bir ev yaptırıyorsan o evin başında duracaksın. Ustaların çoğu sallamasyon iş yapar sana söylim. Baban kontrol edecekse her gün başlarında duracak. Çaylarını hazır edecek. Arada yemek söyleyecek. Yoksa inan çok sinir harbi yaşarsın ve kesinlikle her şeyin belirtildiği bir sözleşme yap. Sorun yaşarsan kanıtın olsun elinde. Seni zorlu bir süreç bekliyor Allah yardımcın olsun :)

edit: @K4R4B4S4N ile aynı adamdan bahsetmişiz. 

Liquid tarafından 05/Haz/20 16:46 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

tesekkürler arkadaslar kanaldaki videolari inceleyecegim. Baya bir video yapmis :)) 

Evet genel manada is kalitemiz pek iyi degil, hele basinda biri durmadikca daha da kötüye gidiyor.. Tabi babam da öyle insaat islerinden pek anlamaz :) bunlarin denetleyicisi vs yok mu.. Hani arkadan is cevirmeyecek, isi adabiyla yapacak birileri.. sözlesme önemli ama zamanimi mahkemelerde vs de gecirmek istemem :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

konu hakkında hiçbir fikrim yok internette gezinirken denk geldim paylaşayım dedim. prefabrik evler betonarme yapılardan daha çok ilgimi çekiyor benim. ülkemizde işçilik kalitesi çok kötü betonarme yapılarda malesef. finlandiyada honka markasını türkiyede fin yapı distribütörlüğünü almış.

https://www.finahsap.com.tr/page/tr/51/Iki_Katli_Evler şu evler gerçekten çok güzel fiyatları da çok güzel. :D daha uygunu var mıdır araştırmak lazım. prefabrik ev de tercih edebilirsiniz hocam betonarmeden daha kaliteli iş çıkar ortaya. İnşaat müh. öğrencisi arkadaşlar sayesinde bende de bir prefabrik ev sevdası başladı. :D

HACKEROKAN!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı

konu hakkında hiçbir fikrim yok internette gezinirken denk geldim paylaşayım dedim. prefabrik evler betonarme yapılardan daha çok ilgimi çekiyor benim. ülkemizde işçilik kalitesi çok kötü betonarme yapılarda malesef. finlandiyada honka markasını türkiyede fin yapı distribütörlüğünü almış.

https://www.finahsap.com.tr/page/tr/51/Iki_Katli_Evler şu evler gerçekten çok güzel fiyatları da çok güzel. :D daha uygunu var mıdır araştırmak lazım. prefabrik ev de tercih edebilirsiniz hocam betonarmeden daha kaliteli iş çıkar ortaya. İnşaat müh. öğrencisi arkadaşlar sayesinde bende de bir prefabrik ev sevdası başladı. :D

tesekkürler hocam güzel yapilar var :) ben aslinda tas yapi düsünüyordum, daha hos görünüyor.. kalite konusu maalesef biraz sikintili.. O yüzden belki is yerinden 1 ay izin alip kendim bekleyecegim.. ama yine de profesyonel denetleyiciler vs varsa onlarla birlikte denetlemek de iyi olur..

bir soru daha ekledim konuya bilgisi olan cevaplarsa sevinirim :) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

1- Yol, elektrik, su çok problem. Uzun, masrafli ve meşakkatli. O yüzden insanlar bu problemin olmadığı yerlere bakıyorlar. Dogalgaz sadece gülüyorum :)

3- Edemezsin. Yani malzeme çalma işini biraz kontrol edebilirsin ama düzgün iş kısmını edemezsin. Müteahhitler bile ustalardan çok çekiyor. Anca tanıdık ya da profesyonel ekip olacak.

4- mümkünse yıkık bile olsa üstünde yapı olan bir arsa alman yipranmani büyük ölçüde azaltacaktır.

Ek soru- ev masrafıni ortalama bulabilirsin ama arsa masrafı çok değişken. O yüzden il- ilce-lokasyon belirtmen lazım.

Metanet tarafından 05/Haz/20 17:39 tarihinde düzenlenmiştir

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

X2

Metanet tarafından 05/Haz/20 17:40 tarihinde düzenlenmiştir

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek

O güzel arsalar güzel atlara binip gittiler :)

Fikrimce arsa pastası 20 yıllar evvel yendi. Fiyatlar iyiydi.

Şimdi ya yerleşim yeri dışında arsa seçeneği var; ya da iyi paralara merkezi yerlerde arsa var. Merkezi yerde arsa duracağını da pek sanmam. Cam olmuştur şimdiye kadar.

Artık fiyatı belirleyen arsanın temel hizmetler alıp alamayacağı (doğalgaz, elektrik, su, telefon) ve merkezi yerleşim yerine uzaklığı.

‎‎‎
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mirza Efe
    _Dert_
    _Dert_'s avatar
    Erkek
    K4R4B4S4N bunu yazdı

Konuyu okuyunca benimde aklima bu kisi glemisti, cok guzel sade villasi var. 

Bu kisinun tecrubesi cok, zaten videolarinda anlatiyor cogu seyi. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

1- Yol, elektrik, su çok problem. Uzun, masrafli ve meşakkatli. O yüzden insanlar bu problemin olmadığı yerlere bakıyorlar. Dogalgaz sadece gülüyorum :)

3- Edemezsin. Yani malzeme çalma işini biraz kontrol edebilirsin ama düzgün iş kısmını edemezsin. Müteahhitler bile ustalardan çok çekiyor. Anca tanıdık ya da profesyonel ekip olacak.

4- mümkünse yıkık bile olsa üstünde yapı olan bir arsa alman yipranmani büyük ölçüde azaltacaktır.

Ek soru- ev masrafıni ortalama bulabilirsin ama arsa masrafı çok değişken. O yüzden il- ilce-lokasyon belirtmen lazım.

sagolasin hocam cevaplar icin... Biraz sikintili görülüyor bu is.. Ama yine de bir apartman almaktan daha mantikli.. Iste zaman ayirmak gerek.. bu isi profesyonel olarak yapanlari bulup benim yerime kontrol ettirtebilirim belki :) bu isleri halledenler de vardir büyük ihtimalle

TiThousand bunu yazdı

O güzel arsalar güzel atlara binip gittiler :)

Fikrimce arsa pastası 20 yıllar evvel yendi. Fiyatlar iyiydi.

Şimdi ya yerleşim yeri dışında arsa seçeneği var; ya da iyi paralara merkezi yerlerde arsa var. Merkezi yerde arsa duracağını da pek sanmam. Cam olmuştur şimdiye kadar.

Artık fiyatı belirleyen arsanın temel hizmetler alıp alamayacağı (doğalgaz, elektrik, su, telefon) ve merkezi yerleşim yerine uzaklığı.

hocam arsayi yatirim amacli düsünmüyorum zaten, öyle cok ucuz bi seyler de aramiyorum ama düzgün bir yer olsun.. Merkezi bir yer de cok istemiyorum, sessiz olmasi benim icin iyi ben sessizlige alisigim :) Iste tek sorun bu elektrik-su vs olaylari.. internet-telefon sikinti olmaz, telefon hatti gerekmeyecek seylerle hallederim ama elektrik ve su sart. Catiya da günes enerji sistemi düsünüyorum ama tabi yeterli olmaz..  

Bu isleri takip eden halleden kisiler var mi? Yani bu isleri sahsen mi yapmam lazim yoksa bunla ilgili firmalar var mi bu konuda yardimci olan

Toplam Hit: 1815 Toplam Mesaj: 20
yazlik ev dubleks villa arsa