folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Asker Çantası

Asker Çantası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Bu ay acemi birliği için 59.cu topçu tugayına gidiyorum erzincana 

Tam liste olarak neler gerekli yazabilirmisiniz

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bir şey götürme orada veriyorlar. Zaten çantanı ilk günden sonra valizhaneye teslim etmen zorunlu. O yüzden eşyaların orada kalıyor. Güya valizhaneci ihtiyacın olursa odayı açıp sana yardımcı olmak zorunda ama sikleyen yok. Ben bedelli yaptım ama normal yapanlara devlet eşofman takımıda dağıtıyordu. Bu eşofmanlarıda gece yatarken veya tatil günlerinde takılırken giyebiliyordun. İçeride kesinlikle sivil kıyafetle dolaşmak yasak, dolapta bile sivil kıyafet bulundurmak yasak. Komutana denk gelirsen çarpar. Biz bedelliyiz diye müsamaha gösteriyorlardı ama normal askerleri fena eziyorlardı.

Bende Kütahya'da yaptım götürmediğime tek pişman olduğum şey şapka oldu. İlk gün güneşin altında saatlerce ayakta bekledikten sonra kayış kopuyor. Birde boşa eşya götürüp çantada yük yapma kendine. Yanına mutlaka 1,5 litrelik su al.

Diş fırçası, diş macunu ve traş bıçağını kendin götür. Orada verilen dandik oluyor. Uykun hassas ise bir paket pamukta götür kulağına tıkarsın. Gece horlayanlar yüzünden uyumak çok zor. 

Traş için kalk saatinden 30-45 dakika öncesine alarm kurup kalk. Sonra lavabolarda çok traş sırası oluyor. Geceden traş olup yatarım çakallığı yapma komutanlar hemen anlıyor geceden traş olduğunu.

Kimseye 1 TL bile borç para verme sonra paranı geri isteyince sen kötü olursun. Para için yanına kredi kartı değil bankamatik kartı al. Temassız özelliği olsun. İçeride Ziraat, İş Bankası ve TEB ATM'leri vardı benim birlikte seninkini bilmem.

Eğitimlerden kaçmak ve güneşe çıkmamak için çaycılık görevi var denirse hemen katıl. Çay ocağında komutanlara çay getirip götürürsün. Prizde var orada akıllı telefon sokarsan canın sıkılmaz.

mkyb tarafından 06/Tem/22 20:05 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Bir şey götürme orada veriyorlar. Zaten çantanı ilk günden sonra valizhaneye teslim etmen zorunlu. O yüzden eşyaların orada kalıyor. Güya valizhaneci ihtiyacın olursa odayı açıp sana yardımcı olmak zorunda ama sikleyen yok.

Bende Kütahya'da yaptım götürmediğime tek pişman olduğum şey şapka oldu. İlk gün güneşin altında saatlerce ayakta bekledikten sonra kayış kopuyor. Birde yanına 1,5 litrelik su al.

hocama kesinlikle katılıyorum. kesinlikle şapkayla git hocam ilk gün paso güneş altında olacaksın şapkasız kafamda saçta yok yılan gibi deri değiştirmiştim. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Webci58
    Webci58's avatar
    Erkek

Hocam ben şöyle bi liste yapıp götürmüştüm, hepsi lazım oldu. İlk girişte mutlaka su ve şapka al yanına ben hayatımda hiç ilk gün kadar susuz kaldığımı hatırlamıyorum. Traş köpükleri ve bıçak çok tırttı bizde, kendin götür rahat edersin.  Traş makinası derken mach3 tarzı bir şey almanı tavsiye ederim.

Frontend Dev.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

2 tane bulaşık süngeri götür orada 2 ye bölerek ayakkabı boyarken kullanırsın çok faydasını göreceksin.Saniyeler içerisinde boya işin bitiyor aksi halde boya içinde ki fırçalar işini görmez.Geri kalanını diğer arkadaşlar detaylıca yazmış zaten.

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Tuvalet kağıdı değilde şöyle büyük pakette ıslak mendil götürürsen hem daha hijyenik hem daha pratik. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

sayılacak malzemelerin %90'ını kantinden piyasa fiyatından daha ucuza edinebilirsin. aklın çok eşyalarında kalmasın. harcayabileceğin, unutabileceğin kıyafetleri falan götür yanında. istihkak hakkı dahilinde aylık tıraş bıçağı köpüğü, şampuan (ucuz ve küçüklerden) falan alacaksın. incik boncuk çok şey götürme. götürdüklerimin yarısından fazlasını aynen geri getirdiğimi hatırlıyorum boşa yük oldular.

arko krem,

güneş kremi (cildin hassassa mutlaka al askerlikte erkekliğin yeri olmadığını çok geç anlarsın, neticesi acı olur),

bot tabanlığı ve vatka (kaliteli al, çokça al çok çabuk eriyor topuklarının ağlar yoksa)

sakalların gürse ve kesimi zorsa kaliteli bir tıraş bıçağı götür işini hızlandırır kolaylaştırır. tek bıçaklılar ızdırap oluyor bir süre sonra.

kaliteli bir asker tipi cüzdan götür, ipli olabilir. nakit para, değerli hiçbir şey alma yanına. her işini karttan hallet. zaten sana ziraat hesabı da açtıracaklar ve her ay belli miktar bir harçlık yatacak o hesabı da kullanabilirsin.

yanına dandik tuşlu telefon al mutlaka. askercell denen dalgayı çoğu yer soruyor ama sim kartı en azından bizim birlikte açıp da incelememişlerdi. kendi hattını ayakkabına falan sakla sok içeriye onu kullan. ya da içeriden hat alacağım dersin boş getirdim falan dersin.

yer güzelse, çarşı imkanı varsa aklın eşyada kalmasın halledersin. 

tsk da aç açıkta kalmazsın hocam. asker adamın zaten çok şeye ihtiyacı da olmuyor. çok konsantre zevklerin ihtiyaçların yoksa kendine yük yapma boş yere.

+ acemilikte yaptırmazlar ama sonrası için botun önüne takan fermuar aparatları var. onu iplere geçiriyorsun botlar bir anda fermuarlı hale dönüyor. emin ol sabah giyerken akşam çıkarırken bu hareketine duacı olursun. çok basit bir şey ama işini müthiş rahatlatıyor.

antichrist tarafından 06/Tem/22 20:23 tarihinde düzenlenmiştir

~
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zgmanco
    zgmanco's avatar
    Erkek

Bu benim listemdi hocam. Size referans olması adına koyuyorum. Ancak ben yedek subaylık yapmıştım, onun için bazılarını sokamayacaksınızdır (kurutma makinesi mesela) ya da valize erişim sağlayamacağınız bir dönem geçirme ihtimaliniz olduğundan kullanamayacaksınızdır. Bittikçe içeriden alırsınız zaten. Çok acemi katılışına şahit oldum, çantasız dahi gelen oluyordu. Verilen istihkak özellikle kişisel/hijyenik ürünler açısından yetersizdir. Ayakkabı, eşorfman, terlik, havlu, slip donuna kadar verecekler zaten ama sınırlı oluyor elbette. Mesela biz bir tane beyaz don veriyorduk :D. Temkinli olmakta fayda vardır. Şimdiden hayırlı tezkereler dilerim.

Giyim İhtiyaçları
    - Haki Atlet (10 tane)
    - Uzun Atlet (5 tane)
    - Haki Boxer (10 tane)
    - Haki Çorap (10 tane)
    - Eşofman Altı
    - Termal İçlik
    - Silikon Tabanlık
    - Spor Ayakkabı
    - Siyah Ayakkabı Boyası
    - Ayakkabı Fırçası
    - Saat
    - Askı (2 tane)
    - Elbise Kılıfı (1 tane)
    - Gündelik için; 2 tane yakalı tişört, 2 pantolon ve kemer

Temizlik-Sağlık İhtiyaçları

- Traş Seti (Gillette Fusion ProGlide Set)
    - Permatik (Banyo için)
    - Traş Köpüğü
    - Traş Losyonu
    - Arko - Vazelin Krem
    - Diş Fırçası / Macunu
    - Küçük Saç Kurutma Makinesi
    - Banyo Havlusu (2 tane)
    - Yüz Havlusu (1 tane)
    - Terlik
    - Lif / Duş Jeli
    - Tırnak Makası
    - Bebe Pudrası
    - Bebe Şampuanı
    - Kalıp Sabun / Sabunluk
    - Sıvı Sabun
    - Islak Mendil (2 tane)
    - Kulak Pamuğu
    - Yara Bandı Seti
    - Tuvalet Kağıdı

Diğer İhtiyaçlar

- Boyna Asılan Asker Cüzdanı
    - Numaralı Küçük Dolap Kilidi (1
    tanesi bot için 2 tanesi valizler için 1
    tanesi de yedek dursun)
    - Ufak El Feneri
    - İğne / İplik / Çengelli-Toplu İğne
    - Ufak Not Defteri
    - Defter (1 tane)
    - Mavi/Siyah Tükenmez Kalem
    - Kurşun Kalem / Silgi / Kalemtraş
    - Temiz/Kirli Çamaşır Torbası
    - Çamaşır Filesi
    - Kontörlü Telefon Kartı
    - Kitap (Valizin durumuna göre)
    - Üni. belgeleri (Aslı gibidir)
    - Vesikalık fotoğraf (? tane)
    - Banka Kartı

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Webci58
    Webci58's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Tuvalet kağıdı değilde şöyle büyük pakette ıslak mendil götürürsen hem daha hijyenik hem daha pratik. 

ıslak mendil yasaktı, emiyolarmış :)

Frontend Dev.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

Arkadaşlar acemlikte götürülmesi gereken en önemli şey tükenmez kalemdir. İlk gün herkes kalem ararken sıyrılırsınız

طדṮ
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Askercell denmiş evet onda Turkcell çalışanları tam bir şerefsizlik yapıyor. Kütahya'da X-ray geçişinden önceydi Turkcell standı. Turkcell'den hat alınca telefonun arkasına ufak bir Turkcell etiketi yapıştırıyorlardı.

X-raya bakan eleman telefonda etiket yoksa  telefonla içeri giremezsin diye kıllık yaptı. Bende sikerler kim uğraşacak yeni hatla deyip telefonu oradaki Yurtiçi kargo çadırından eve kargoladım. Telefon zaten tuşlu takoz bir Samsung'tu kendine faydası yoktu. Komutanlar zaten içeride eksik olan veya bulunamayan birisi olursa "numarası kimde varsa arasın şu salağı" diyor hep. :) Komutanlar bile Askercell'e karşı. Askercell olsaydı gündüz telefon çalışmayacaktı.

Bu arada Turkcell standından hat alan arkadaşların büyük bir çoğunluğunun hatları açılmadı. Sim kartı takınca sinyal yok diyordu telefonlar. Resmen dolandırıcılık. Daha nereden bulacaksın sonra Turkcellcileri. Onlara 150 lira hat parası girdi.

mkyb tarafından 06/Tem/22 20:59 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 1600 Toplam Mesaj: 22
asker