folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Askerlik, İş Yeri Tazminatı Ve Bedelli Üçlüsü Hakkında Soru

Askerlik, İş Yeri Tazminatı Ve Bedelli Üçlüsü Hakkında Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuuruls
    tuuruls's avatar
    Erkek

Selamlar arkadaşlar, bir #Askerlik sorusuyla daha karşınızdayım.

Bildiğiniz üzere 6 aylık bir askerlik görevine gideceğim artık kaç yıldır tecilim bitmiş oluyor 2-3 ay sonra.

Şu an tam 3 yıldır aktif olarak bir yerde çalışıyorum. Yine buradan öğrendiğim bilgiye göre (askerlik belgesi sülüs) belgeyi almadan tazminatla ayrılınmıyor iş yerinden. Bu belge de 1-2 hafta kala neyse çok yakın zamanda çıkıyor.

Şimdi sorum şu biraz karışık olabilir ama umarım anlatabilirim.
    Bedelli yapmak istesem, kredi çekip bunu ödesem.

Bedelli tarihimdeki sülüsle beraber yine tazminat alabilir miyim?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lambo
    Lambo's avatar
    Erkek

Bedelli askerlik yaptım, dediğin şekilde tazminatımı aldım bir sorun olmadı

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuuruls
    tuuruls's avatar
    Erkek
    Lambo bunu yazdı

teşekkür ederim hocam yanıtınız için, kredi çekip tecilimi bozdurup ücreti ödeyeceğim. sülüs gelene kadar da işe devam edeceğim geldiğinde de ayrılıp tazminatımı alacağım teşekkürler. (tarih olarak ne zaman gideceğimiz belli olmuyor galiba bozduktan sonra ilk devreyle mi yoksa atıyorum 90 gün minimum sınırlamı falan belli değil galiba?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    moustache
    moustache's avatar
    Erkek

Bedellide çok sıra var hocam 1 sene sonraya vermişti bir arkadaşa.

buralar eskiden dutluktu..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuuruls
    tuuruls's avatar
    Erkek
    moustache bunu yazdı

Bedellide çok sıra var hocam 1 sene sonraya vermişti bir arkadaşa.

Ona göre çalıştığım süreyle beraber tazminatım da artar ama muhtemelen ne yapalım bi konuşayım patronlarla bakalım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek
    Lambo bunu yazdı

Bedelli askerlik yaparsab seni bedelli askerlik gorevinden dolayi isten cikartamaz. Bedelli suresince sana iznin varsa iznini kullandirir yeterli iznin yoksa gerisini ucretsiz izin yapar. 

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

Eski bedellide (15 bin TL olan) tazminat alamıyordu. İnşyerinin insiyatifindeydi. Ama yeni olanlar alabiliyor tazminat. O tarafta sıra çok. Ne zaman geleceği belli olmaz. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuuruls
    tuuruls's avatar
    Erkek
    engin01288 bunu yazdı

Eski bedellide (15 bin TL olan) tazminat alamıyordu. İnşyerinin insiyatifindeydi. Ama yeni olanlar alabiliyor tazminat. O tarafta sıra çok. Ne zaman geleceği belli olmaz. 

Hallettik hocam iş yeriyle. Tazminat tutarı kadarını iş yeri verecek cash olarak. Kalanını da maaştan parça parça keseceğiz. Gidip geleceğim işime de geri dönmüş olacağım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek
    engin01288 bunu yazdı

Oyle degil hocam, isci istemedigi surece cikaramiyordun. Yani isci devam etmek istiyorsa isine devam edebiliyordu, izinden dusuluyordu.

Ama istersen tazminatini alabiliyordun. Tazminati aldiktan sonra seni tekrar ise almak isverenin insiyatifine kalmisti.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek
    herlocksholmes bunu yazdı
    engin01288 bunu yazdı

Oyle degil hocam, isci istemedigi surece cikaramiyordun. Yani isci devam etmek istiyorsa isine devam edebiliyordu, izinden dusuluyordu.

Ama istersen tazminatini alabiliyordun. Tazminati aldiktan sonra seni tekrar ise almak isverenin insiyatifine kalmisti.

Tazminatını verip çıkarabilir hocam niye çıkaramasın :)  15 Bin TL olanlar için izin verilme olayı zorunlu olduğu için işçi ben askerlik nedeniyle  çıkmak istiyorum derse işveren tazminat vermiyordu. 

Şimdiklerde izin olayı olmadığı için işçi tazminatını alıp çıkabiliyor. Ben  onu demek istedik.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek
    engin01288 bunu yazdı
    herlocksholmes bunu yazdı
    engin01288 bunu yazdı

Tazminatını verip çıkarabilir hocam niye çıkaramasın :)  15 Bin TL olanlar için izin verilme olayı zorunlu olduğu için işçi ben askerlik nedeniyle  çıkmak istiyorum derse işveren tazminat vermiyordu. 

Şimdiklerde izin olayı olmadığı için işçi tazminatını alıp çıkabiliyor. Ben  onu demek istedik.

Hocam 15k olan bedelli de, 3 hafta oldugu icin ozel durum olarak degerlendirdiler. Normalde birisi askerlik gorevini nedeniyle ayrildiginda tazminatini verip, gonderiyordu(sureler uzun oldugu icin). Ancak 15k olanda sure cok kisa oldugu icin, isci eger isinden memnun ise ve cikmak istemiyorsa cikaramiyordun. Mahkemelik olursun, ise iade alir adam. Kanunen bu hakki korunmustu onlarin. Ama ben hem ayran icerim, hem de got sikerim diyemiyordun. Eger tazminat hakkini kullanirsan, adam seni geri almak zorunda degildi.

Neyse hocam simdikileri kapsamiyor, bosuna kafa sisirmeyelim :)

Toplam Hit: 1432 Toplam Mesaj: 19
askerlik bedelli tazminat