ASP Tecrübeleriniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Evet arkadaşlar şu konuyu(http://tahribat.com/Forum-Php-Tecrubeleriniz-166106/) görünce böyle bir konu açmak geldi aklıma..

bu konuda asp ile kodlama yaparken nelere dikkat ettiğiniz,nelerden kaçındığınız,temiz kodlama yaparken neler yaptığınız,ne tür güvenlik önlemleri aldığınızı,işe yara kodları paylaşalım...

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eagleofcondor
    eagleofcondor's avatar
    Erkek

1,tek bir veritabanı bağlantı dosyası

2,sayfa include(derli toplu bir şekilde)

3,sql replace (sql açıklanırını engellemek)

4,toplu css dosyası

5,derli toplu hiyareşik bir veritabanı işe başlamadan önce hangi bilgiler girecek neler olacak mutlaka bir yerde tasarlanması gerekir.

6,yapılan sisteme göre aynı şekilde bir yerde tasarı çalışması gerekir. ondan sonra işe başlanır.

aklıma gelenler bunlar işlem sıralarını karışık olarak aklıma gelenleri yazdım iyi çalışmalar müridim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    aktas_967 bunu yazdı

4,toplu css dosyası

5,derli toplu hiyareşik bir veritabanı işe başlamadan önce hangi bilgiler girecek neler olacak mutlaka bir yerde tasarlanması gerekir.

6,yapılan sisteme göre aynı şekilde bir yerde tasarı çalışması gerekir. ondan sonra işe başlanır.

aklıma gelenler bunlar işlem sıralarını karışık olarak aklıma gelenleri yazdım iyi çalışmalar müridim

sağol hocam.. herkes için yararlı olur tek bir veritabanı bağlantı dosyası demişken ben aklıma takılan bir soruyu da sorayım.. site klasörümüz var bunun içinde a klasörü  var a klasöründeki dosyaya site kalsöründeki dosyayı include ettik veritabanı bağlantısı için veritabanı site kalsörünün bir üstünde biz veritabanının yolunu a daki dosyaya göre mi yazarız yoksa yolun yazıldığı dosyanın konumuna göre mi?

ayrıca .css uzantılı dosyanın içinde asp kodu kulllanabilir miyiz?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eagleofcondor
    eagleofcondor's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    aktas_967 bunu yazdı

4,toplu css dosyası

sağol hocam.. herkes için yararlı olur tek bir veritabanı bağlantı dosyası demişken ben aklıma takılan bir soruyu da sorayım.. site klasörümüz var bunun içinde a klasörü  var a klasöründeki dosyaya site kalsöründeki dosyayı include ettik veritabanı bağlantısı için veritabanı site kalsörünün bir üstünde biz veritabanının yolunu a daki dosyaya göre mi yazarız yoksa yolun yazıldığı dosyanın konumuna göre mi?

ayrıca .css uzantılı dosyanın içinde asp kodu kulllanabilir miyiz?

Diyelimki local de bizim sayfalarımız var localin içinden data klasörünün aldında bir klasör var adı a klasörü olsun

bunu gösterirken data/a/veritabani.mdb

yada local klasörünün dışında ise .../a/veritabani.mdb işallah böyledir unuttum bayadır ilgelenmiyorum.

konuma göre yazıcaksın tek bir dosyadan include ediceksin

css uzantısındaki dosyada asp kodu çalıştıramazsın kanımca

eagleofcondor tarafından 06/Eki/12 22:55 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

css asp olayı şu şekilde oluyor;

css.asp dosyası yapıyorsunuz. asp kodlarını normal yazıyorsunuz sadece dosyanın başına Response.ContentType = "text/css" şeklinde kod eklemeniz gerekiyorki tarayıcılar bu asp dosyasını css olarak görsün.

Tecrübelerime gelirsek bi ara uzun uzun anlatırım.

:|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bonibon
    Bonibon's avatar
    Erkek

zamanında kendi cmsimi blogumu forumumu kodlamıştım ama üniversiteye geldim geleli iki satır kod yazmadım daha çok boş zamanım olur daha bi yardırırım diyordum ama yok olmadı köreldim gittim

om mani padme hum
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

yok mu başka tecrübelerini örnek yaralı kodları paylaşacak müridler :) (uppp olsun)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    pesimistzombie bunu yazdı

css asp olayı şu şekilde oluyor;

css.asp dosyası yapıyorsunuz. asp kodlarını normal yazıyorsunuz sadece dosyanın başına Response.ContentType = "text/css" şeklinde kod eklemeniz gerekiyorki tarayıcılar bu asp dosyasını css olarak görsün.

Tecrübelerime gelirsek bi ara uzun uzun anlatırım.

adam şeklini koymuş :D

sene 2006-07

pesimist ve alpin çok vaktini çaldım asp öğrencem diye :) her sıkıştığımda bunlara giderdim :D

kategori olayının mantığını çözdüğümde forum kodluycam diye kafama takmıştım :D ki kodladımda :|

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

THY nin sitesini yapan bir arkadastan yanlış hatırlamıyorsam 98 yada 99 yıllarında öğrenmiştim, vb biliyordum.  dedi ki asp şöyle böyle <%%> icine yazıon session application ve response.write var ekstra dedi. eve geldim asp yazmaya başladım =)

ondan sonra uzun bir müddet kullandım. son 4-5 senedir sadece tahribat için kullanmaya devam ediyorum.

çok güzel, çok pratik, microsoft biraz üstüne düşse asp.net gibi bir editor ve runa basınca çalışacak bir ide yazsaydı işin başında php falan kalmazdı ama desteği kestiler. Microsoft asp ile yaygın kullanılan accessin de üstüne düşmedi, yıl 2012 hala bir sql renklendirme ve tamamlama olayı yok.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

çok güzel, çok pratik, microsoft biraz üstüne düşse asp.net gibi bir editor ve runa basınca çalışacak bir ide yazsaydı işin başında php falan kalmazdı ama desteği kestiler. Microsoft asp ile yaygın kullanılan accessin de üstüne düşmedi, yıl 2012 hala bir sql renklendirme ve tamamlama olayı yok.

doğru diyorsun hocam ama access bir süre sonra şişiyor yavaşlıyor..

peki müridler, aspde ne tarz sorunlarla karşılaştınız genellikle nasıl bir çözüm uyguladınız?mesela aspde yeniyim ben en çok bu sqldeki tırnaklar başımı ağrıtmıştır..

Lightsaber tarafından 07/Eki/12 13:45 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

tırnaklara zamanla alışırsın ilk başlarda oluyor öyle.

yaşadığım problem genelde hataları ayıklamada oluyor.

not defteri ile yazıyorum ben. 404 kullandığım zaman hatalar görünmüyor. 500 hatası olarak çıkıyor.

hatanın satırını göremiyosun haliyle. kapatsa site çalışmıyor.

mecbur tek tek arıyosun kodlarda hatayı.

bu dediğim komple sayfa editlerken geçerli.

bi saydada bi bölümü düzenlediğinde hata verirse yine o bölüme bakarsın ama komple sayfayı düzenlediğinde deneme yanılma :D

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
Toplam Hit: 2051 Toplam Mesaj: 23