Atomun Goruntulenmesi

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  acizmendi
  acizmendi's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Mart/2003
  Erkek
  Bilen vardir bilmeyen vardir. Bilim adamlari uzun zamandir maddeleri atom boyutunda goruntuleyebilip fotografimsi sekiller olusturmaktadir.

  Sorumuz da bu. Bu nedir, ne degildir, nasil yapilir? Niye yapilir? Atomun fotografi ne ise yarar :)
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Tarikat Şeyhi
  HolyOne
  HolyOne's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Haziran/2002
  Erkek
  Atomun fotograflari sayesinde yuwarlak olduunu anlioruz:P

  Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  insomniac
  insomniac's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Nisan/2003
  Erkek
  Daha atomun ne sekil oldugunu goremedik. Sadece atom gruplarinin olusturdugu kristal yuzeyleri elektro mikroskoplarla gorebiliyoruz. Hepsi bu. YEAH ßAßE

  www.necroshine.com SEX SLEEP EAT DRINK AND DREAM [KING CRIMSON]
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  acizmendi
  acizmendi's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Mart/2003
  Erkek
  ben soruyu sorarken atom orbitali demekten kacindim ama peki atomun orbitalleri goruntulendi. orbital ne diye hic sormayin. ama sorular hala cevap beklemekte.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  BartheZ
  BartheZ's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2002
  Erkek
  bknz: Nanoteknoloji
  Cok değerli biseydir:) Kısaca nanometre ölçeğindeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik olayların anlaşılması kontrolü ve üretimi amacıyla, fonksiyonel materyallerin, cihazların ve sistemlerin geliştirilmesidir. Nano ölçekteki olayların manipulasyonu ile bilim ve teknolojide yeni ufuklar açılmaya başlamıştır.
  Ne için yapilir kismina gelince.Nanometre ölçekli yapıların analizi,Nanometre boyutunda yapıların fiziksel özelliklerinin anlaşılması,Nanometre ölçekli yapıların imalatı,Nano hassasiyetli cihazların geliştirilmesi,Nano ölçekli cihazların geliştirilmesi,Uygun yöntemler bulunarak nanoskopik ve makroskopik dünya arasındaki bağın kurulması.
  En beğendiğim yanı ise nanomanipulator teknolojisidir. Bununla bir insana molekülleri görme dokunma ve dğiştirme imkanı tanıyan sanal gerçeklik arabirimidir. Virus, DNA iplikleri ve nanotüpleri modifiye etmek amacıyla kullanılabilmektedır. NM datayı almak için AFM kullanmaktadır. Sanal gerçeklik eldivenleri ve gözlükleriyle kullanıcın örneğin yüzeyini görmesini ve hissetmesini sağlamaktadır. Böylelikle kullanıcı eliyle mikroskopik objeleri tutabilir,itebilir, hareket ettirebilir ve ve sonuçta çıkan kuvveti,etkileşimi hissedebilir.
  Böyle bir teknolojiyle gen transferi, enzim değişimi , jeller ve yüzeyler üzerinde lokal değişiklikler yapabilmek mümkün olmaktadır.

  ha atomik düzeydeee.o zaman bütün ürünlerin atomlardan olustugunu hatirlayalim.Özelliklerini atomlarının dizilişlerinden alırlar. Eğer kömür atomlarının sıralanışını değiştirebilseydik elmas elde edebilirdik. Eğer kumun atomlarını yeniden düzenlesek ve içine birkaç atom cinsi daha katabilsek,bilgisayar çipleri yapabiliriz.Ve eğer çamur ,su ve havanın atomlarıyla dilediğimiz gibi oynayabilseydik sarı sarı taze patateslere sahip olabilirdik.Günümüzdeki moleküller düzeyde üretim yöntemleri açısından önemli ölçüde geri sayılabilecek bir konumdayız. Yapıla gelen döküm, öğütme, ezme, hatta taş-baskı işlemlerinde atomları çok büyük yığınlar halinde hareket ettirebilmekteyiz.

  Nanoteknoloji budur, bu ise yarayabilir, bu ise yarayabileceğindende büyük öneme sahiptir.


  on error go to hell
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ulascan90
  ulascan90's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Eylül/2005
  Erkek
  akla ziyan mısın ziyan
  millet protonu oluşturan kuarkları dahi görüntüleyebilio sen gelmiş telefondan resim çek dion=)
  yaw bi de konuyu nie hortlatıon ki durduk yere?

  bakır (II) sülfat çözeltisi mavisi gökyüzü
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ibrahim_c
  ibrahim_c's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Haziran/2006
  Erkek
  Nasıl kuarkları goruntuleyebilir hoca alla alla sonuca mikroskopda bi atom bilesimi onu goruntulecen camda ataomik eee sen nası olcak da gorecen kuarkı zuhaha

  Yukarıda yazan medeni durum seceneklerinde neden DUL yok !!! ben belkı dulum
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ibrahim_c
  ibrahim_c's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Haziran/2006
  Erkek
  Atomun goruntulenebilmesi icin kendı teorime gore milyon km uzunlugundakı bır borunun ıcını hec atom kalmayacak sekılde bosaltmalıyız en alta inceleyecegimiz madeyı koyup en uste mikroskppu koymalıyız sonracıgıma lazer ile maddeye bir ucgenı anımsataca sekılde yerlestırmelıyız yanı mercekın kenarından 2 lazer yada 4 cıkacak maddeye vuracak 2 dane lazer milyonlarca km uzunlugundakı yerı gecıp tek bir atoma odaklanacak buradan yansıyan lazer gorundude mikroskoopa gidecek milyon km dekı amac lazerlerın tek bir atom uzerınde yogunnlastırılabilmesi KENDI TEORIMDIR BILMIORUM ISPATLAYAN VARMI

  Yukarıda yazan medeni durum seceneklerinde neden DUL yok !!! ben belkı dulum
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  VisualBoy
  VisualBoy's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Mayıs/2004
  Erkek
  atomun şekli: üstüne foton (sanırım fotondu, elektronda olabilir) gönderildikten sora bu foton un yansıma açılarına bakılarak tespit edilmiştir. kim yapmış bunu bilmiyorum ama ünlü biriydi. ve çok güzel akıl etmiş adam. atomun diğer elemanları için manyetik hızlandırıcılar kullanılmış. ve ataomlar biribirine vurulmuştur. atomları işik hızına yakin bir hizla birbirlerine vurmayı amaçlıyolar; Bu deney daha yapılmadı sanırım.

  HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cold-m4
  cold-m4's avatar
  Kayıt Tarihi: 12/Temmuz/2007
  Erkek
  edit: nurky kapak olsun yavrım
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ulascan90
  ulascan90's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Eylül/2005
  Erkek
  ibrahim hojam mikroskopla görüntülendiini kim söledi ki zaten?
  parçacık hızlandırıcılar yapıldı bi 20-30 sene kadar önce o zamandan beri millet muonları (ki atomdan çok daha küçüktürler) ve kuarkları bile görebilio. çarpıştırıolar birbirlerine açıa çıkan enerjiyi görebiliolar oradaki enerjinin kaynağı da bu bahsettiim parçacıklar oluo. hem avrupalara gitmeye grk yok bilkentte amcamlar ne gsl atomlardan türk bayraa yaptı araştırın biras bulursunuz
  ziyan, hojam, bilim teknik dergisi var hane iki-üç ayda bi yeni gelişmeler oluo fotolarını da yayınlıolar koymama gerek yok, oku resimlerini görürsün =)

  bakır (II) sülfat çözeltisi mavisi gökyüzü
Toplam Hit: 2889 Toplam Mesaj: 16