folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Atomun Rengi Varmıdır Yokmudur ? Yoksa Biz Nasıl Renkli Görüyoruz

Atomun Rengi Varmıdır Yokmudur ? Yoksa Biz Nasıl Renkli Görüyoruz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

o zaman sadece renkler değil aslında 3 boyutlu olarak yaşadığımız şu dünyada renk olayına benziyor yani beynin yorumlaması....

yani dünya sadece algıladığımız kadar var...

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyakhacker
    manyakhacker's avatar
    Erkek

Oğlum Hıdır al bunları 46 nolu odaya. Diğer hastalardan da uzak tut. Al şu norodulu,  şırıngayı hazırla ve hepsinin kıçına bas iğneyi.

Ardından xanax haplarınıda ver. Akşam gelince kontrol edicem , yemeklerinide hazırla.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

manyakhacker bunu yazdı:
    -----------------------------

Oğlum Hıdır al bunları 46 nolu odaya. Diğer hastalardan da uzak tut. Al şu norodulu,  şırıngayı hazırla ve hepsinin kıçına bas iğneyi.

Ardından xanax haplarınıda ver. Akşam gelince kontrol edicem , yemeklerinide hazırla.

kendini doktor zanneden bir deli daha xD

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

aliyk bunu yazdı:

swordfish bunu yazdı:

aslında hiç birşey gördüğün yok.Sadece gördüğünü sanıyorsun.Gördüğünü sandığın şeyler beyninde olup biten elektrik sinyalleri.

aslında herşey kafanın içinde.şu anda oturdugun sandalye yok.yazdığın klavye yok.Bu forum yok..

Herşey sadee beyninin sana bir oyunu

amma abarttın haci

olay elektriksel,klavyeye bastığını sana hissetiren sinirler,sinirleri kontrol eden beyin

Beynin olmasaydı dokunduğun klavyenin varlığını nasıl ispat edecektin. Atıyorum gördün de dedin var. Dokundun dedin var. Bunlar beynin olmasa olmazdı demek ki adam haklı.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samurai
    samurai's avatar
    Erkek

fiziksel olarak açıklamışlar ben de biyolojik olarak açıklayayım,

en basit haliyle  ışık foton dediğimiz alt parçalardan oluşur fotonların belli bir dalga boyu vardır, aslında renk denilen olay gözünün o dalga boylarını yorumlamasıdır, göz enterasan bi yapıdır, büyüklükleri algıladıgı kısımla dalga boylarını algıladıgı kısım farklıdır

yani atomların büyüklüğünü gözünle göremezsin ama atom altı parçaçık olan fotonların frekansını algılayabilirsin, yani gözde büyüklüğü algılayan kısımla frekansları algılayan kısım farklıdır, renkler tamamen insanlara has birşeydir, yani dünyaya bir pet şişe olarak gelseydin renkleri algılayamıyacaktın ama insan olarak geldiğin ve gözlerin oldugu için renkleri algılıyorsun, renkler insanların belli dalga boylarına verdiği isimden ibarettir

şöyle ilginç bir detay daha var ki her insan dünyayı farklı bi şekilde,farklı bir renk de görür, gözündeki renkleri algılayan koni hücrelerin şekli her insan da farklıdır, renk körlüğü dediğimiz olayda burdan meydana çıkar bazı insanlar o dalga boylarını yeteri kadar iyi yorumlayamaz ve renkleri birbirine karıştırır

örneği açıklamak için gözdeki farklı algılama boyutunu makro boyutta düşünelim, diyelimki en ileri seviyedeki renk körü bi insan senin yeşil gördüğün şeyi tam olarak kırmızı görür ama onun adını yeşil olarak ögrendiğini için ona yeşil der..

kısacası her insan dünyayı farklı bi tonda görür, hatta belki de çok farklı bile görüyor olabiliriz, bunu kimse anlayamaz, birinini kafasını içine girip oradan dünyaya bakmadığın sürece beyin üzerinde yapılan çalışmalar sadece senin tonları farklı gördüğünü kanıtlar ama senin sarı gördüğün şeyi ben belki mavi olarak görüyorum ama adını sarı olarak ögrendiğim için aynı rengi tekrar gördüğümde o renge sarı diyorum.

Mart 31 cekiyorsa Tahribat napsin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Peki ayna her rengi yansıtıyorsa, kendisi ne renk?

while (1<2)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samurai
    samurai's avatar
    Erkek

ayrıca evet dünyada gördüğün herşey beyninin yorumu az önceki mesaj da dediğim gibi dünyaya bir pet şişe olarak gelseydin, ne renkler umrunda olacaktı ne şekiller

dünyadaki herşey dalgaboyları, frekanslardan ibarettir bunların sana birşey ifade etmesi tamamen beyninin yorumudur, yine olayı açıklamak için olayı "abartarak" örnek veriyorum senin kare olarak gördüğün şeyi ben belki yuvarlak olarak görüyorum ama onun adını daire olarak ögrendiğim için daire demeye devam ediyorum

Tabi ki insanların birbirinden bu kadar aşırı derecede farklı gördüklerini düşünmüyorum ama asla 2 insan birşeye baktıgında aynı şeyi görmüyor ondan eminim

herşey beyninin yorumu olayı basite indirgeyip bi örnek verirsek tuttugun takım gol yediğinde beynin bu olayı üzücü olarak yorumluyor ama karşı takım taraflarının beyni olayı sevinilecek birşey olarak algılıyor, 2 insanında gördüğü şey aslında aynı şey gol  yiyen bir kaleci... işte dünyadaki herşey aynı herkes aynı şeye bakıyor ama farklı şekilde görüp farklı yorumluyor

olaya felsefe katarsak dünya dediğimiz şey aslında önemsiz birşey onu önemli kılan şey beyninin yorumları, yani öldüğünde beyninin sana yaptıgı bütün oyunlar bütün yorumlar bitecek ve dünyayı hiç görmediğin bir şekilde algılayacaksın, ölümü ilginç kılan şey de zaten bu

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samurai
    samurai's avatar
    Erkek

KrypT bunu yazdı:

Peki ayna her rengi yansıtıyorsa, kendisi ne renk?

ayna dediğimiz olay renksiz camın ( üzerine gelen hiçbir ışığı yansıtamadığı için renksizdir ) arkasına bütün renkleri yansıtan sır ile kaplanmasıyla oluşur

yani renksizdir, bütün dalga boylarını yansıtan maddelerle bütün dalga boylarını geçiren maddeler renksidir. renk cisimlerin üzerine düşen ışıgın bir kısmının sogurulup bir kısmını yansıtılmasıyla oluşur

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    madrew
    madrew's avatar
    Erkek

atomu görmüyorsun ki rengini göresin.

der die das
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

samurai bunu yazdı:

dünyadaki herşey dalgaboyları, frekanslardan ibarettir bunların sana birşey ifade etmesi tamamen beyninin yorumudur, yine olayı açıklamak için olayı "abartarak" örnek veriyorum senin kare olarak gördüğün şeyi ben belki yuvarlak olarak görüyorum ama onun adını daire olarak ögrendiğim için daire demeye devam ediyorum

Tabi ki insanların olaya felsefe katarsak dünya dediğimiz şey aslında önemsiz birşey onu önemli kılan şey beyninin yorumları, yani öldüğünde beyninin sana yaptıgı bütün oyunlar bütün yorumlar bitecek ve dünyayı hiç görmediğin bir şekilde algılayacaksın, ölümü ilginç kılan şey de zaten bu

Beklediğim 1.cevap buydu bakalım 2.yi kim vericek :)

Toplam Hit: 9336 Toplam Mesaj: 52