folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Autocad'de Doğru Ölçeklendirme Yardım

Autocad'de Doğru Ölçeklendirme Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

Selamlar,

Elimde 1/100 ile çizilmiş bir vaziyet planı var.

Tefrişat yapmak için internetten office çizimleri indirdim Link https://dwgmodels.com/486-tables-plan.html

Lakin indirdiğim çizimler arasından toplantı masası gibi çizimleri vaziyet planına copy/paste yaptığımda toplantı masası bit kadar ufacık bir şekilde geliyor bazı çizimler ise 500m2lik ofis planın 5 katı daha büyük geliyor.

"Scale" gibi komutları kullanmadan en doğru şekilde toplantı masasını vaziyet planına nasıl uyarlarım?

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    Nautilus bunu yazdı

Selamlar,

Elimde 1/100 ile çizilmiş bir vaziyet planı var.

Tefrişat yapmak için internetten office çizimleri indirdim Link https://dwgmodels.com/486-tables-plan.html

Lakin indirdiğim çizimler arasından toplantı masası gibi çizimleri vaziyet planına copy/paste yaptığımda toplantı masası bit kadar ufacık bir şekilde geliyor bazı çizimler ise 500m2lik ofis planın 5 katı daha büyük geliyor.

"Scale" gibi komutları kullanmadan en doğru şekilde toplantı masasını vaziyet planına nasıl uyarlarım?

Hocam scale komutunda sanırım rakam girip küsürattan dolayı uğraşmak istemiyorsun. Scale de yanlış bilmiyorsan line ile bir kenarı baz alarak birebir oturtabiliyorsun. (Autocad kullanmayalı beş sene felan oldu.)

Hayırlısı...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

Scale ölçekleme komutudur. Neden kullanmak istemiyorsun ? 

Çizimlerde ölçüsünü bildiğin veya tahmin ettiğin bir noktaya göre scale ile ölçeklendireceksin. 

Kafanın karışmaması için tüm çizimleri ayrı sayfalarda 1/1 ölçeğine getirebilirsin.

seadog tarafından 09/Haz/17 10:38 tarihinde düzenlenmiştir

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek
    seadog bunu yazdı

Çizimlerde ölçüsünü bildiğin veya tahmin ettiğin bir noktaya göre scale ile ölçeklendireceksin. 

Kafanın karışmaması için tüm çizimleri ayrı sayfalarda 1/1 ölçeğine getirebilirsin.

Hocam Scale komutunu kullanmak istemedim çünkü referansı kaybetmek istemedim. 

Örneğin bir toplantı masasını toplantı odasına attığımda bit kadar geliyor

sonra scale ile düzeltiyorum ama sandalye ölçüleri gerçek olmayacağı için gerçek yerleşimde problem çıkarmasın diye düşündüm ama saçma tabi : ) 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emirhantutgun
    emirhantutgun's avatar
    Erkek

elinde çizili olan 1/100 vaziyeti 1/50 yap yani 1e1 . Masayı sandalyeyide gerçek ölçüsüne göre koy . Yada masa sandalye tefrişleri gerçek ölçüdeyse 1/100 yapıp vaziyete koy bi sorun çıkmaz scale komutuyla koyarsan :)

' Hayatta en büyük zevk , başkasının ' yapamazsın ' dediğini yapmaktır .
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    Nautilus bunu yazdı
    seadog bunu yazdı

Hocam Scale komutunu kullanmak istemedim çünkü referansı kaybetmek istemedim. 

Örneğin bir toplantı masasını toplantı odasına attığımda bit kadar geliyor

sonra scale ile düzeltiyorum ama sandalye ölçüleri gerçek olmayacağı için gerçek yerleşimde problem çıkarmasın diye düşündüm ama saçma tabi : ) 

Tüm çizim ölçekli ise, scale değerin de tam oturuyor ise sorun çıkmayacaktır. Bu scale meselesi ile çizgileri birebir oturtabileceğin en baba yazılım Autocad dir. Son üç sene içinde bir değişim olmadıysa... bi ara resimlerden scale ile gerçek boy en çıkarıyordum. Autocad scale ayrılmaz ikili

Hayırlısı...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

Tamamdır Scale ile hallettim şimdi. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

aradığın komut: ALIGN

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

Tavsiye; Bütün çizimlerini 1e1 mm ile çiz. Çıktı alırken layout u kullan. Layout dan scale ayarlamayı öğren.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Üstad süpersin.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    Nautilus bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Üstad süpersin.

Biliyorum ;)

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 2185 Toplam Mesaj: 13
autocad çizim