folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Baltacı Mehmet Paşa - Katarina

Baltacı Mehmet Paşa - Katarina

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    omer1984
    omer1984's avatar
    Erkek

herif romayı yakıyo 50 gram için...

lisan-ı münasip....
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Musket bunu yazdı:
    -----------------------------
    LostDream bunu yazdı:

2 kez sadrazam olmuş devşirme olmayan has Türk evladı nasıl oluyorda bir Rus karısı için savaş başlatıyor.Tarih kitaplarında rastlamadığım ama çok merak ettiğim bir olay. Bu konu hakkında bilgilendirecek tarih sever biri var mı acaba??

Not: Derin konulara açmamın nedeni gizemli bir olay olması Aşk bölümüne açılmaz diye düşündüm.

Savaş başlatmıyor ki...

Geri çekiliyor.

Türk ordusu Rus ordusunu çevirmiş ve yok etmeye hazırlanırken,

Prenses Katrina (toplam 2 tane A var ) Baltacı ya veriyor.

Ve Baltacı orduları geri çekiyor. 

hocam konunun ilk mesajından alıntı yapmana ne gerek varki :) 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek
    hocalar o zamanlar mesir macunu filam da vardı da bence yapmazdı zinadan korkarlar benim bildiğim .hem ben olsam hem vururdum katrinaya hem de rus ordusunu sikerdim o bataklıkta

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DkN
    DkN's avatar
    Erkek
    atmasyon ve yalanlar uzerine kurulu masaldan ibaret tarih ogretimiz var malesef. yok kış bastırmısta viyanadan cekilmisiz yok çariçe paşaya vermişte geri cekilmişiz. osmanlı kuvvetlerinin prut savasında geri cekilip çar'ın gorusme talebini kabul etmesinin tek sebebi yenicerilerdir. bunların dirayetsizligi, guven vermemeleri ve rusların karsı saldırısına dayanamayacaklarını dusunmeleri osmanlı kuvvetlerinin saldırma sansını sıfırlamıstır. Baltacı burada verdigi kararla osmanlıya cok buyuk bir kazanım saglamıstır. kuvvetlerinin durumunu goz onunde bulundurup gorusme talebini kabul etmesi osmanlı icin savasmaktan daha karlı olmustur. ek olarakta osmanlı kuvvetleri rus kuvvetlerinin ne denli vahim bir durumda oldugundan haberdar deildi. ki haberdar olsa bile osmanlı askerlerinin guven vermemesi sonucunda saldırıya gecilmesi olasıda deildi.

Vatan ne Türkiye"dir Türklere, ne Türkistan; Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan. ~ Saga qaygı kelgende qorqup qaşsam taa saga, Qayday betpen qararman aytaş yurtum men saga? Ne dermen dep aytarman sütün bergen anamga? Ne dermen dep aytarman maga sengen atamga? ~ Kök Bayraq"a selam olsun !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elevator
    elevator's avatar
    Erkek

dediklerine göre çok ateşliymiş..yumurtayı bile pişiriyormuş malum yerde:D

gene gelir alırız diye düşünmüş sanırım.rus kaynaklarında bir kasa altın vermiş diye geçiyor bu olay. ne farkederki:)

rivayete göre işi bitirdikten sonra paşalara geri çekiliyoruz demiş.ama paşalar ,ama efendim daha almadıkki rusyayı demiş. paşa; ben alacagımı aldım çekiliyoruz demiş:)

nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır... VAR OLDUĞUM İÇİN DÜŞÜNÜYORUM ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tugra
    tugra's avatar
    Erkek

edit

anlamayana Davul Zurna Saz ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tugra
    tugra's avatar
    Erkek

Kafayı Uçkurla Bozan vatandaşlarıma prut savaşı 1711

rusya zaten osmanlıyla bu savaşa kadar da mücadele içindedir diş bilemektedir yani soğuk savaş vardır.. kısacası uçkurla alakalı deil birileri iskendere gay de diyo,hatta utanmıyo bi çok osmanlı padişahana da gay diyo adam ecdadımıza küfr rediyo bazıları da 'VAY ANASINI NASIL OLMUŞ YA DİYO' bugün yarın bunlara da konu açmazsınız umarım...

savaşa gelince

herkesin bildiği gibi rusyanın tek amacı vardı tarih boyunca her zaman tic. ve bi çok hammaddeye yakın olan akdeniz bölgesi bu amaç doğrultusunda da her zman ki gibi elinden geleni ardına koymamış ve ortodokslar başta olmak üzere bi çok beylikleri osmanlıya karşı ayaklandırmış (eflak-boğdan vs.) ve sonuç olarakta baltacı mehmet i savaşın eşiğine sokmuştur.Pİskopata bağlayan baltacı alır eline malafatı eflak ve boğdandan girer soluğu rusya prut yakınlarında bulur ve rus ordusunu paketlemek üzereyken rus çarı pedro barış ister.. bunun üzerine burda yense bile baltacı çok ağır kayıp vereceğini düşünüyo dış etkenlerin(haçlı seferi hazırlıkları) yoğun olduğu dönemde de bunun en iyi karar olacağına inanıyor ve imzalıyor barışı... YANİ UÇKURU ALIP DA İMZALAMIYOR

anlamayana Davul Zurna Saz ...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    andidit
    andidit's avatar
    Erkek

Agzına saglık tugra.

Boynumuz yiğit boynu, bükerse sevda büker.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LostDream
    LostDream's avatar
    Erkek

Konu hakkında bilgim olmadığı için açtım.. Ve olabilir diye düşündüm. Padişahlar bile avradı dışardan alırken.. 

Küfretmek le de alaka kuramadım.. Yaptıysa yaptı napabiliriz ki.. :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheGoFReT
    TheGoFReT's avatar
    Erkek
    250 gram herşye kadir demekki

http://tikla.net/ durma tıkla =)
Toplam Hit: 8054 Toplam Mesaj: 23