folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Basic Fiber Optic Technician (CFOT) Eğitimi

Basic Fiber Optic Technician (CFOT) Eğitimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

arkadaşlar uluslar arası alanda geçerli olmak üzere sertifikalı fiber optik teknisyenliği eğitimi almak isteyen yada düşünecek olan arkadaşlar benimle iletişime geçebilir.

Tam olarak ne işe yaradığını soracak arkadaşlar için bu gün neredeyse bütün haberleşme ağlarının alt yapısını teşkil eden  fiber optik kablolar ve fiber ağların yapısı hakkında eğitim alıyorsunuz ve eğitim sonucunda yeterliliğinizi kanıtlamak amacıyla eğitim materyallerinden oluşan 100 soruluk ingilizce bir sınava giriyorsunuz.

Sınav ve eğitim Türkiye'de sadece şuan staj yaptığım kurumda verilmekte. Sınav prometric gibi bir kurum yada kuruluş tarafından yapılmadığı için herhangi bir sınav merkeziniz yok ancak önümüzdeki yıllar içinde sınavı organize eden kurum prometric yada benzeri bir şirketle konuyu çözümlemeyi planlıyor. O zamana kadar eğitim sadece Kayseri'de... Eğitimin akreditasyonu www.thefoa.org a ait.

Arkadaşlar belirtmek isterim ki fiber optik teknisyenleri ülkemizde gösterdikleri performansa göre bir çok üniversite mevzunu olan kişiden daha iyi ücretlere çalışıyorlar...

İlgilenen arkadaşların pm lerini bekliyorum yada başlık altında ulaşabilirler. Eğitim detaylarını önümüzdeki hafta içinde buradan geçmeye çalışırım. unutmadan 5 gün süren bu eğitimin içeriğinde uygulama da var ve eğitim ücreti yaklaşık olarak 225 $ + kdv civarında (ücretten tam olarak emin değilim teyit ettikten sonra tekrar bilgendiririm...)

Fırtına koparmaktır işim... Uzaklar Yolcusu
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

ilginc olabilirmiş ama vakit yok malesef ekstra sertifikanın zararı olmaz:d

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LizardKing
    LizardKing's avatar
    Erkek
    sınav ingilizce olmasa düşünebilirdim

"Din en büyük rpg.dir.." arsiv.ozgurdusuncehareketi.org - evrimagaci.org
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    4eye
    4eye's avatar
    Erkek
    Bende katılcam gibi ama yazın sonuna doğru çünkü ecdl sınavı devam ediyor bi ton para bayıldım :S Neyse bence yararlı bişi İngilizce sınav ama yardım ederler herhalde :) ARkadaş daha fazla bilgi verince daha detaylı konuşuruz.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek
    arkadaşlar kafanıza takılan soruları buradan sorarsanız diğer arkadaşlarda aydınlanmış olurlar...

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    KaptanMagaraAdami's avatar
    Erkek

CFOT,CFxT,CPCT, AFOT, CFOS eğitimlerinden hangisini (hangilerini) veriyorsunuz ?

http://www.thefoa.org/tech/ref/index.html adresinde sınav için gerekli dokümanlar veriliyor zaten. Şirketinizin vereceği eğitimin burda yazılanları aktarmaktan başka ek olarak vereceği nedir ? Detaylı bir eğitim programınız var mı ? (Uygulama alanında özellikle)

Eğitimi verecek olan kişi kimdir ? Eğitim vermek için gerekli sertifikaya sahip mi ? (http://www.thefoa.org/TTT/index.html eğitim vermek için gerekli sertifikayla ilgili bilgilerin olduğu sayfa açılmıyor)

FOA sitesinin tasarımı neden bu kadar acemice ? (Bu soru elbette doğrudan sana[size] değil)

Şehir dışından katılmak isteyenler için kalacak yer sorununu nasıl halletmeyi düşünüyorsunuz ? En azından anlaşmalı bir otel vs. varmı ?

http://www.dominoelektronik.com/ kendi sitenizde de konuyla ilgili detaylı bir bilgi bulunmuyor.

Bu soruları, 'soru' olarak değilde daha çok öneri olarak yazıyorum.   

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

CFOT,CFxT,CPCT, AFOT, CFOS eğitimlerinden hangisini (hangilerini) veriyorsunuz ?

aslında bu eğitimlerin hepsini vermekte yetkili bir kurumuz ancak  şuan için eğitim dökümanlarının tamamı türkçeleştirilmediği için ve üst seviye eğitimler için gerekli döküman eksikliği olduğu için şimdilik sadece CFOT eğitimi veriliyor.

http://www.thefoa.org/tech/ref/index.html adresinde sınav için gerekli dokümanlar veriliyor zaten. Şirketinizin vereceği eğitimin burda yazılanları aktarmaktan başka ek olarak vereceği nedir ? Detaylı bir eğitim programınız var mı ? (Uygulama alanında özellikle)

Eğitimin yaklaşık süreci 5 gün olarak belirtiliyor ve şunu söyleyebilirim bu eğitimin 3 günü uygulamalı ve kullanılan cihazlar üzerinde gösteriliyor.

Eğitimi verecek olan kişi kimdir ? Eğitim vermek için gerekli sertifikaya sahip mi ? (http://www.thefoa.org/TTT/index.html eğitim vermek için gerekli sertifikayla ilgili bilgilerin olduğu sayfa açılmıyor)

eğitimi veren kişi genellikle şirket sahibidir. Şirket içersinde ki personelin önemli bir kısmı sertifikaya sahip ancak eğitim verme yetkisi sadece şirket sahibinde var (şunuda belirteyim domino elektronik bu konuda yaklaşık 10 yıllık bir tecrübeye sahip yani fiber optik alanında.)

FOA sitesinin tasarımı neden bu kadar acemice ? (Bu soru elbette doğrudan sana[size] değil)

inan bende ilk gördüğümde seninle aynı soruyu sormuştum çok iyi hatırlıyorum ancak araştırınca şöyle bir gerçeği gördüm. Dünyadaki önemli fiber optik üreticilerinin bir araya gelerek belirli standartları sağlamak ve teknik eleman açığını gidererek fiber ağların kullanım alanını artırmak olduğu bir organizasyon. Organizasyon yeni olduğu için şuan bana göre daha çok teknik konularla ilgileniyorlar.

Şehir dışından katılmak isteyenler için kalacak yer sorununu nasıl halletmeyi düşünüyorsunuz ? En azından anlaşmalı bir otel vs. varmı ?

Bunu sormadan birşey söylemek istemiyorum öncelikli olarak teyit etmem gerekli

http://www.dominoelektronik.com/ kendi sitenizde de konuyla ilgili detaylı bir bilgi bulunmuyor.

O site şuan şirketin eski sitesi ve bu site güncellenecek, site üzerinde çok fazla yenilik yapılması planlanıyor ve bu yüzden biraz zaman alacağını düşünülüyor. Malum kayseride gerçekten sağlam tasarımcılar falan öyle çok fazla yok. o yüzden biraz vakit alacak.

Bu soruları, 'soru' olarak değilde daha çok öneri olarak yazıyorum.   

anlıyor ve hak veriyorum ben olsam bende sorardım. nitekim bunlar önemli şeyler soruyor olman çok hoş bu bilinçli birisi olduğunuzu gösterir hocam.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

Tam eğitim içeriği;

Birinci Gün

Birinci Oturum

Fiber Optik Temelleri

İkinci Oturum

Networkler

Üçüncü Oturum

Kablolar

Dördüncü Oturum

Kablolar Hakkında pratik

İkinci Gün

Birinci Oturum

Sonlandırmalar ve Birleştirmeler

(Burada kasıt iki fiberin birleştirilmesi yada bir fiberin sonlandırılması)

İkinci Oturum

Sonlandırmalar ve Birleştirmeler (devam)

Üçüncü Oturum

Sonlandırma Pratiği

Dördüncü Oturum

Sonlandırma Testi

Üçüncü Gün

Birinci Oturum

Birleştirmeler

İkinci Oturum

Birleştirmeler (Devam)

Üçüncü Oturum

Test Temelleri

Dördüncü Oturum

Eklerden kaynaklanan ışık kaybının testleri

Dördüncü Gün

Birinci Oturum

Pratik(Test yapmak)

İkinci Oturum

Pratik(Test yapmak)

Üçüncü Oturum

OTDR testleri

(Optical Time Domain Reflectometer)

Dördüncü Gün

OTDR testi pratiği

Beşinci Gün

Birinci Oturum

Kablolama Alanının tasarımı

Hesaplamalar

Kurulum

İkinci Oturum

Kablolama Alanının tasarımı

Hesaplamalar

Kurulum

Üçüncü Oturum

Tekrar

Dördüncü Oturum

Sertifikasyon Sınavı

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

Ayrıntılar;

soran arkadaşlar için açıklama 

üst seviye sertifikasyonlar için www.thefoa.org ilk olarak CFOT sertifikasyonunun olmasını şart koşuyor. 

Eğitim süreci içersinde Türkçe olmak üzere bir adet laboratuar uygulama kitabı ve ingilizce olmak üzere bir adet "Fiber Optic Technician's Manual, Second Edition" veriliyor.

Ayrıca yukarıda belirtildiği üzere eğitim sürecinin önemli bir kısmında cihazlar aracılığı ile uygulama yapılabilmekte.

Dün soran değerli mürid arkadaş için söylemek istiyorum ki www.dominoelektronik.com adresinde herhangi bir eğitim içeriğinin olmaması ve bilgi bulunmamasının nedeni eğitim projesi için ayrı bir sitenin yapım amacında olması. Bu site tamamlandığında eğitim alan ve almış olan arkadaşlar bu site üzerinden çeşitli ek dökümanlara ulaşabilecek. Ayrıca sertifikasyon sınavını geçen bütün arkadaşlar www.thefoa.org adresinde isim olarak yayınlanacaklar böylece uluslar arası alanda fiber optik teknisyenliği ünvanınız ilan edilmiş olacak.

Son olarak bana verilen bilgiye göre eğitim + sertifkasyon sınav ücreti 325$ + kdv şeklindedir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar bazılarınızdan eğitim ile ilgili bilgi almak amacıyla mail aldım sizden ricam konuyla ilgilerinizi buradan sormanız böylece konu başlığını görmeyen arkadaşlarda görür ve sorularınız sayesinde kafasına soru işaretleri olan arkadaşlarda bu soru işaretlerini giderebilir.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek
    konuyla ilgilenen arkadaşların cep telefonu numaralarını bana iletmeleri durumunda şirket içinden aranmalarını sağlayabilirim bu gün itibariyle. İlgili arkadaşlar eğitim danışmanı olan sorumlu arkadaşımızdan daha fazla bilgi edinebilirler.

Toplam Hit: 2848 Toplam Mesaj: 13