Basınç Hız İlişkisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek

Geçenlerde basınç soruları çözüyordum aklıma bişi geldi 

misal eşit hacimli iki kap var birinde d birinde 20d özkütleli sıvılar var iki kabın altından da birer delik açılıyor hangisi daha hızlı akar?

şimdi potansiyel enerjinin tamamının kinetiğe dönüşeceğini düşünürsek kütle önemsiz.Kapların hacimleri eşit olduğundan özkütle de önemsiz oluyor.Eğer basınçtan çözersem 20d olan daha hızlı akıyor birinci çelişki içindeyim.ikinci çelişkim d özkütleli su olsun 20 d özkütleli bal bu sefer de işin içine ağdalılık giriyor bal tabiki yavaş akacaktır.

Bilim teknik ekim sayısını okudum ama orada ağdalılığa ağırlık vermiş ve bu konu össde soru olarak geliyor.

tam net bi açıklama istiyorum buna 

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArkiYaN
    ArkiYaN's avatar
    Erkek
    hocam fazla takılma tek formül p=hdg eşit hacim filan ilgilendirmiyor önemli olan yükseklik(h) ve öz kütle(d) çok ince düşünmeye gerek yok bence

Fak yu!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kroo
    kroo's avatar
    Erkek
    hala bir cevap verebilecek yok mu bu soruma?

bu dünyada da öbür dünyada da yanmanın yolu plajdan geçer
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SWAT
    SWAT's avatar
    Erkek

arkadasım simdi oncelikle boyle soru cıkmaz deyip durumu kurtarayım :D bende inandırıcı bi acıklama yapamam ama

agdalılık diye bişey demissin onun ne oldugunu bilmiyorum??Ama basınc dan cozersek 20d oz kutleli sıvı daha hızlı

okacaktır..Bu sıvıların ne oldugunada baglı 20 d ozkutleli sıvıyı bal olarak digerini de su olarak dusunemezsin..

Eger dusunursen işin icine 1001 tane faktör girer bal tammen sıvıda degildir(içinde garip garip seyler var)..Buna bi

fizikci cok daha tatminkar bi cevap verebilir ama diger kosulları goz onunde bulundurmayıp soruyu cozersek 20d derim ben...

Malum oss fizigi bir cok ihmal ustune kurulmustur..Sen hele dalgalar konusunu bi gor o kadar cok ihmal varki anlatamam sana

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
     Boş bi soru. Su ve cıva dışında özkütlesi 1'den büyük sıvı yok. (NŞA) Yani kafana takma hocam. Fizik yalan söylemez.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkblood
    darkblood's avatar
    Erkek

vay be lise yıllarım aklıma geldi.bir sürü formüllerle beynimiz kayardı.mesala unutmamak için p.v=nrt'ye pezevenk nurettin derdik.puhahaha:))

bilenle bilmeyen bir olur mu?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

sıvıların sıkcaklıgı ve acık hava basıncını soylersen belkı yaprım ama

''ağdalılık''  konusunda hıc bı bılgım yok :S

..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
     Pezevenk Nurettin he? :D Biz de Paran Varsa Ne Rahat diye yazardık aklımıza :)

Sen hiç kaval çaldın mı?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bolvadinli
    Bolvadinli's avatar
    Erkek
    kroo bunu yazdı:
    -----------------------------

Geçenlerde basınç soruları çözüyordum aklıma bişi geldi

misal eşit hacimli iki kap var birinde d birinde 20d özkütleli sıvılar var iki kabın altından da birer delik açılıyor hangisi daha hızlı akar?

şimdi potansiyel enerjinin tamamının kinetiğe dönüşeceğini düşünürsek kütle önemsiz.Kapların hacimleri eşit olduğundan özkütle de önemsiz oluyor.Eğer basınçtan çözersem 20d olan daha hızlı akıyor birinci çelişki içindeyim.ikinci çelişkim d özkütleli su olsun 20 d özkütleli bal bu sefer de işin içine ağdalılık giriyor bal tabiki yavaş akacaktır.

Bilim teknik ekim sayısını okudum ama orada ağdalılığa ağırlık vermiş ve bu konu össde soru olarak geliyor.

tam net bi açıklama istiyorum buna

-----------------------------

O zaman size şöyle diyeyim.

Dünyada herşey bir dönüşümdür. Enerjide aynı şekilde dönüşür. yok efendim ısı enerjisi mekanik enerjiye veya tam tersi.

Veya mekanik enerji ses enerjisine vs vs. Şimdi asıl her zaman fizikde şunu düşünmek lazım. Yapılan iş= enerji farkına.

şimdi sizin bahsettiğiniz sistemde potansiyel kinetiğe döünşüyor. Çünkü basınçda bir potansiyeldir. Şimdi bal veya başka bir akışkanda şu vardır.

Giden potansiyel karşılığında kinetik enerji gelebilir ama sıvı akarken kayma gerilmeleri oluşur. Ve buna karşı koyan kuvvet sisteme iş yapmış olur.

Yani; balın özgül kütlesi fazla olmasına rağmen daha yavaş akmasının sebebi; Potansiyelinin büyük kısmının kayma gerilmelerine karşı yapılan iştir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

Agdalılık dedigin viscosity denen turkceye de viskozite diye gecen sey olsa gerek. İlk kısımda potensiyel enerji demissin ve kutleler onemsiz demissin EP=mgh kutle onemsiz olamaz yani 20d.h kutlesi olan sıvı tabii kı d.h kutleli sıvıdan daha hızlı olacaktır.

Bal ornegine gelince onu bende bi arastırayım okulda, cevabı er yada gec yazarım

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Kro bak soruda muhakkak sürtünme önemsiz zıvır filan şeyler var. Kaldiki bal homojen bi sıvı değildir. Bal Aksina bi süspansiyon özellik göstermektedir.

Soruya gelince. Sıvıların basıncı=h.d.g yani yükseklik x öz kütle x yer çekimi. Karşılaştırma sorularında g ihmail edilir. Burada yüksekliklerde eşit ise öz kütlesi büyük olanın bacıncı daha fazladır. Bu da kabın altta açılan musluktan (öz kütlesi büyük olanın) daha hızlı aktığını gösterir.

Bide karıştırılan çok önemli bir nokta vardır. Akışkanların basıncı:

Akışkanlarda basıncın az olduğu yerde su daha hızlı hareket eder. Basıncı suya karşı bi direnç gibi düşünebilirsin. Mesela bahçe hortumunun ucunu sıkarsan tazikli su atar görürsün daha hızlı bi şekilde. Uç kısımda basın daha azdır.

Burada akşkanların bacınsı ile kuzulkurtların basıncını karıştırma. Ula ben geçen sene aralıkta dalgaları bitirmiştim ne yavaş çalışıyosun la :D

Toplam Hit: 8263 Toplam Mesaj: 18