folder Tahribat.com Forumları
linefolder E-Book
linefolder Basit Türkce Metinler Ariyorum

Basit Türkce Metinler Ariyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Pikacu bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Pikacu bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Lan o değil de şu kız futurist hanım efendi de ne kadar da yardım sever biri. Konulara uzun uzun elinden geldiği kadar döşüyor. Adamsın lan  Muhteşem bir bayansın sen @futurist 

@Pikacu kızma hocam düzeltme gereği duydum karşınızdaki bayana şu kız diyerek hakaret ediyorsunuz. aslında bayan kelimesi de hakaretten sayılabilir melek o melek :///

(E artık bu kadar iltifattan sonra bi hediye alırsın bana :D:D:d)

kızma değil de Ben bu şekilde tanımlıyorum. bir arkadaş vardı. Bir bayan için "adamdır, hem de 10 kg daşşagi var." yazmıştı. 

Bayan kelimesini de feminler karşı çıkıyor. Onu da onun icin kullanmadım. 

Aslında o hediyeyi alırsa bana alması lazim. 

Haklısın kadın demem gerekiyordu (-;-)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Pikacu bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Pikacu bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Lan o değil de şu kız futurist hanım efendi de ne kadar da yardım sever biri. Konulara uzun uzun elinden geldiği kadar döşüyor. Adamsın lan  Muhteşem bir bayansın sen @futurist 

@Pikacu kızma hocam düzeltme gereği duydum karşınızdaki bayana şu kız diyerek hakaret ediyorsunuz. aslında bayan kelimesi de hakaretten sayılabilir melek o melek :///

kızma değil de Ben bu şekilde tanımlıyorum. bir arkadaş vardı. Bir bayan için "adamdır, hem de 10 kg daşşagi var." yazmıştı. 

Kadın demen de hoş karşılanmaz. Hanımefendi denmeli...

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

İlkokul yayınlarında zaten çocuk aileden tüm zamanları öğrendiği için kullanıyor olabilirler. Tam bilmiyorum ama tahmin ettim.

Facebook'da linguistik - dilbilim grupları var tdk çalışanları , yabancı dil  dilbilimcileri falan var sanırım o gruplara sorabilirsiniz hocam. Onlar daha ilgili bilgilidir kanımca :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek
    NaZi_ bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Pikacu bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Pikacu bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Kadın demen de hoş karşılanmaz. Hanımefendi denmeli...

İşte femenler de kadın denmesini istiyor. Ama bana göre de bayan. 

Esas konuya gelirsek, umbulanca kardeş cin ali serisi vardı. Onlara da bakabilirsin aslında. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@Metanet, yok hocam zahmet etme sagolasin. O sekilde pek iyi olmaz zaten. Ben bu buldugum fono kitaplarin ciktisini alirim.

@zone, facebook kullanmiyorum hocam, dil ögretmek icin kurulan sitelerden de bir seyler cikmadi. Cidden simdi daha iyi görüyorum ki, kac milyon insan türkce konusuyor ama dilimizi ögretmek icin dogru düzgün kaynaklarimiz yok.. Ya da o a kadar kolay erisilmiyor. Mesela bir cok dil icin podcastler varken türkce de bulmak imkansiz. Bir Allah'in kulu podcast yapmamis :) Sanki dilimizi sadece kendimize sakliyormusuz gibi oluyor. Benim gibiler de kaynak sikintisi yasiyor iste.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Türkçe Öğretmenliği bölümü olan üniversitelerde 2. veya 3. sınıfta öğretilen bir ders bu Yabancılara Türkçe Öğretimi. Bu bölümde okuyan birini bulursan sana daha çok yardımı dokunabilir. Konusu açılmışken elimde üni yıllarından kalma TDK'nin yazım kılavuzu var. Sayfalarca kelimelerin doğru yazılışını gösteriyor. Işine yarayacaksa gönderebilirim. 

Edit: Yazan oldu mu bilmiyorum ama şunlar da var: 

http://www.tdk.com.tr/Izmir-Yabancilar-icin-Turkce-775?gclid=CjwKCAjwoNrMBRB4EiwA_ODYv07AUcb2_VJi_pjH261dDut8kKpSF5qfFV7REOqOWT5Ovge9vem2pBoCcb8QAvD_BwE 

Efendi tarafından 19/Ağu/17 04:25 tarihinde düzenlenmiştir

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

denk gelebilecegimi sanmiyorum hocam ama tanisirsam biriyle sorarim :) sagolasin.. yazim klavuzu biraz ileri asama oluyor. Yani bir sürü kelime var, hangisinin dogru olup olmadigini ben anlayabiliyorum ama arkadasin anlamasi pek mümkün degil. O yüzden günümüz türkcesiyle okuma kitaplari bakiyorum. Paylastigin o Izmir Yabancilar icin Türkce'sinin Istanbul olani var bende. Daha dogrusu pdf olarak var. Ama onlar hikaye kitabi degil de gramer-alistirma kitabi vs tarzinda. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Şanlıurfa Birecik'te Suriyelilere Türkçe öğreten bir arkadaşımla görüştüm o da İstanbul Yabancılara Türkçe Öğretimi adında bir pdf önerdi. Kendisinin kullandığı iki kitaptan biri bu: 

https://www.google.de/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://dilmerkezi.istanbul.edu.tr/wp-content/uploads/2012/04/%25C4%25B0stanbul_Yabanc%25C4%25B1lar_Ic%25C4%25B1n_turkce_Ders_Kitab%25C4%25B1_A1.pdf&ved=0ahUKEwiMx-qzheTVAhUB1hQKHRwdD9UQFgghMAA&usg=AFQjCNHHbPbuQjTSsgKxBB8xQbzaUfY9qA

Bir başka önerdiği ise Pegem'in kitabı. Onun için de şöyle bir link var: 

https://scholar.google.de/scholar?q=yabancılara+türkçe+öğretimi+pegem&hl=tr&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ved=0ahUKEwiy_4OBhuTVAhUEsxQKHTBzDmgQgQMIGjAA

Son olarak bir kitap daha varmış. Pazartesi okulda kitaba bakıp yollayacak yazarını İnşaAllah. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Efendi bunu yazdı

Şanlıurfa Birecik'te Suriyelilere Türkçe öğreten bir arkadaşımla görüştüm o da İstanbul Yabancılara Türkçe Öğretimi adında bir pdf önerdi. Kendisinin kullandığı iki kitaptan biri bu: 

https://www.google.de/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://dilmerkezi.istanbul.edu.tr/wp-content/uploads/2012/04/%25C4%25B0stanbul_Yabanc%25C4%25B1lar_Ic%25C4%25B1n_turkce_Ders_Kitab%25C4%25B1_A1.pdf&ved=0ahUKEwiMx-qzheTVAhUB1hQKHRwdD9UQFgghMAA&usg=AFQjCNHHbPbuQjTSsgKxBB8xQbzaUfY9qA

Bir başka önerdiği ise Pegem'in kitabı. Onun için de şöyle bir link var: 

https://scholar.google.de/scholar?q=yabancılara+türkçe+öğretimi+pegem&hl=tr&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ved=0ahUKEwiy_4OBhuTVAhUEsxQKHTBzDmgQgQMIGjAA

Son olarak bir kitap daha varmış. Pazartesi okulda kitaba bakıp yollayacak yazarını İnşaAllah. 

sagolasin hocam, o bahsettigin kitap var bende zaten. a1, a2 ve b1 seviyeleri icin. Ama bu kitaplar icin bir hoca sart. Evet ben de yapabilirim ama hem o kadar zaman ayiramam hem aciklayamadigim cok sey olabiliyor. Zaten kendi kendine ögrenmeyle ilgili 3 farkli yayini var.

Benim aradigim sey okuma parcalari ve bunun da karsiliklari almanca ya da ingilizce olan. Bunla ilgili fononun bir kac kitabini buldum, gayet ise yarar gibi duruyor.

Sagolasin tekrar ilgin icin

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Rica ederim. Kolay gelsin :)

Edit: 2. Sınıf Türkçe Öğretmenliği terkim bu arada. Takıldığınız yerde yardımcı olurum. Özelden yazman yeterli. 

Efendi tarafından 19/Ağu/17 23:30 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2393 Toplam Mesaj: 21
türkce ögretimi türkce hikaye kitabi