folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Baskı Çözünürlük Olayı(300 Dpi, 72 Dpi Vs)

Baskı Çözünürlük Olayı(300 Dpi, 72 Dpi Vs)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

merhaba müritler şimdi okulda kulüp için dergi çıkartıyoruz. benim bu dergiye koyulacak resimlerin çözünürlüğünde sormak istediğim birşey var.

şimdi hani matbaada sağlıklı sonuç vermesi için resimlerin 300 dpi olması gerekiyor ya diyelim ki elimde orjinal boyutu 10x10 cm ve 72 dpi lık bir resim var. ben bunu (72/300=0.24 olduğundan) %24 boyutlarda(yani toplamda 10x10x0.24=24 cm alan kaplayacak şekilde) bassam sağlıklı sonuç alabilir miyim mantıken öyle olması lazım.

bir de photoshopla dpi değeri artırma olayı var bi resimde denedim özelliklerden baktığımda 300 dpi oldu ama hiç birşey değişmedi mantıken 300 dpi yapınca resmin boyutunun küçülmesini bekliyordum ama olmadı bu işin bi faydası olmaz di mi?

g2k[et]tahribat[dat]com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

yazacaktım ama üşendim. okursun artık:

http://www.grafikerler.org/konu/dpi-pixel-tram-sikligi-cozunurluk-baski-cozunurlugu-nedir.34773/

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    muraTCoskun
    muraTCoskun's avatar
    Erkek

Peki bu dediğin işlemi yaptığında 24cm ilk karede pixel kaybı olmayacakmı ?

Alim ile eyle ülfet, alırsın mertebe! Cahil ile etme sohbet, dönersin merkebe!.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek
    muraTCoskun bunu yazdı

Peki bu dediğin işlemi yaptığında 24cm ilk karede pixel kaybı olmayacakmı ?

pixel kaybı tabii ki olacak da bahsettiğim şey bir resimin veya videonun küçük ekranlarda daha net görünmesi gibi yani.

g2k[et]tahribat[dat]com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

1. Bilgisayarın içinde pixeller aslında boyutsuzdur.. sadece parça anlamına gelir..

800x400 piksel bir resim var diyelim, bu sadece ve sadece  birresmin 800 sütun 400 satır şeklinde kareli defterin kareleri gibi parça halinde bulunduğunu gösterir..

dpi ppi gibi bilgiler bu resmin dış ortamda çıkarılması ya da gönderilemsi durumunda ortaya  çıkan bir sorudur (sorunun cevabıdır )..

Bu da şudur.. bilgisayar bu resmi gerçek ortama çıkarırken , basarken bu boyutsuz görüntü parçacığını boyutlandırmak durmundadır , bir görüntü atomunun (pikselin ) kağıttaki boyutu ne olsun istiyorsun? 5mm mi 2mm mi 1mm mi? ya da 1cm ye ne kadar piksel basayım ya da 1 inçe ne kadar piksel basayım .. matbaacılıkta geleneksel olarak DPI kullanlılıyor yani bir inçteki nokta sayısı "dot per inch" (dpi bilgisi ek bilgidir aslıdna yazıcıya hangi sıklıkta nokta gönderiyim sorusunun cevabıdır bir bakıma )

senin 10x10cm 72 dpi resmin çözünürlükte ise ,

10cm=10/2,54=3,937inç 

her inçte 72 nokta varsa 

3,973x72=283(x283 ) piksel boyutundadır

yani bunu 300 dpi çözünürlükte basarsan 283/300=0,94 inç (2,4cm ) boyunda bir resmin olur..

fotoşopa gelince ..

açtığın çalışma sayfasına bağlı.. 

eğer baskı işi için bir sayfa açmışsan sana bu sayfanın çözünürlüğünü ve boyutunu sorar başlangıçta

örn 10x20inç 300dpi vs gibi ( aslında 10*300=3000 , 20*300=6000 => 3000x6000 pikselsayfa açar )

yok bilgisayar ortamı için  bir iş yapacaksan (örnek web için )  da direk piksel boyutunu sorar 800x600 gibi

sen çalışma sayfanı  piksel olarak açmışsan dpi ını değiştirmek piksel olarak boyutunu değiştirmez..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DesertSun
    DesertSun's avatar
    Erkek

sonuc enerji yoktan var vardan yok olmaz yani 72 dpi olanı 300 yaparsın ama gorunurde arkadasın dediği gibi pixel boyutları degismedikce kaliteli baskıda imkansız

::: REALHACKERS.NET ADMIN :::
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

@ltcelik

yani benim mantığım doğru di mi hocam? dpi değeri ne olursa olsun bi resmi uygun boyuta getirerek matbaaya verebiliriz.

ama 10cmx10cm 72 dpi ın 300 dpi ile basıldığında olması gereken boyut 2.4cmx2.4cm mi olur yoksa, kapladığı alan 24cm^2 mi olur?

bir de bu uygun boyuta getirme işlemini indeseign da o boyutta bir place holder açıp resmi oraya koysak olur mu yoksa illa photoshopta mı küçültmek lazım?

g2k[et]tahribat[dat]com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

adı üstünde dpi .. ( her inç genişliğe şu kadar nokta sığdır ) inç başına 72 değil de 300 nokta bas oluyor dolaysıayla baskıdaki boyut küçülüyor.. piksel sayısı (nokta saysı ) aynı.. 

10x72/300=2,4cm 2,4x2,4=5,76cm^2

tabi piksel saysısını fotoşop benzeri prgramlarla artırmak mümkün.. 

Bu iş için çeşitli algoritmalar hesap yöntemleri kulanılrlar.. (interpolasyon hesaplamaları yaparlar )

basitçe anlatacak olursak  1x5 piksel bir resmimiz olsun

bunu büyütmek için (piksel olarak )

önce araya  boş piksel koyar 

sonra her boş pikselin rgb sayısal değerini sağındaki  ve solundaki rgb lerin ortalamasıyla doldurur

1x5 resimden al sana 1x9 piksel resim..

küçültürken de tam tersi yan yana iki pikselin rgb lerini toplar ikiye böler tek piksele kaydeder. çok kabaca böyle..

indizaynı pek kullanmadım da tasarım ortamında resmin köşelerinden çekip sündürüp büyütme küçültme yaptığınızda program otomatik olarak  bu dediğm şekilde interpolasyonlar yaparak resminizi yeniden boyutlandırır..

örnek...300dpi ile sayfa tasarlıyorsunuz.. sayfanın bir yerine bir resim için yer ayırdnız atıyorum 5x4inç olsun, koyacağınız resim 10x8 mesela (300dpi da )

şimdi bu 10x8 resim 5x4 çerçeveye girer mi.. 80girmez..

ya 10x8den 5x4 bir yer kırpıp koyacan ya da orantılı olarak 10x8 resmi küçültecen..

tabi resmi küçültürken sorun yok da büyültürken "kalite" sorunları çıkıyor.. çünkü tahmini bir olay büyütme sonuçta.. piksellere kafadan rgb değerleri sallıyor yazılım.. özellikle jpg gibi sıkıştırma resimlerde..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdiburak
    erdiburak's avatar
    Erkek
    g2k bunu yazdı

@ltcelik

yani benim mantığım doğru di mi hocam? dpi değeri ne olursa olsun bi resmi uygun boyuta getirerek matbaaya verebiliriz.

ama 10cmx10cm 72 dpi ın 300 dpi ile basıldığında olması gereken boyut 2.4cmx2.4cm mi olur yoksa, kapladığı alan 24cm^2 mi olur?

bir de bu uygun boyuta getirme işlemini indeseign da o boyutta bir place holder açıp resmi oraya koysak olur mu yoksa illa photoshopta mı küçültmek lazım?

Sorun olmaz hocam. Bende Dergi, katalog, broşür, zarf, büyük kapaklı dosya(35*50) vs cıktıları aldım Grafik tasarım okuyorum.

Ps'den 300 dpi yapıp istedigin gibi boyutlandırıp cıktı alabilirsin garanti olsun bütün dosyalarını embedle yazılarını convert et bir de PDF yaparsan hiç bir sorun cıkartmadan istedigin boyutta cıktı alabilirsin.

(embed convert  olayını Aİ İD gibi programlarda mutlaka yapman lazım biliyorsundur.)

| GTP | TBT | Desinatör | icrypex.net | Turknet = XMP85HC93OKM
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

teşekkür ederim hocalar anladım olayı biraz. embed convert olayını bilmiyorum bi araştırayım anlayamazsam sorarım hocam.

g2k[et]tahribat[dat]com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

arkadaşlara teşekkür ediyorum her seferinde karıştırıyorum bu baskı meselesini.

ama fotoğrafın çekimine göre bir kalite ve boyutu var.

büyük çözünürlüğü küçültebilirsin ama küçüğü büyültünce hep bir problem çıkıyor sanıyorum

tabi ne cins bir kağıda bastığında dergi gazetelerde zaten çok yüksek çözünürlük istenmiyor biliyorum hatta biraz düşürüyorsunda

resim kendi boyutundan çok küçük hale getirincede biraz düşürüyorsun ki mürekkep bulaşmış gibi olmasın.

ofset baskıda zift siyah C40 M20 Y10 K 100 İSE 12 px altında yazınıda  0 0 0 100 kullanıyorsun.

Hazır konusu ike bende birşey sorabilirmiyim:

mesela photoshopta bir yazı ve resim oluşturdum sonra onu jpg olarak kaydettim.(cmyk)

bunu illustratöre aldım resim zaten emmed ile dosyaya gömdüm. bu şekilde baskıya gönderdim resimde renk bozulması olurmu.

yanlışım varsa düzeltin

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
Toplam Hit: 2984 Toplam Mesaj: 13