folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Baskı Devre Şemasını Çizememe Sorunsalı(Yardım)

Baskı Devre Şemasını Çizememe Sorunsalı(Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

Herkese merhaba,

Yav bilgisayar mühendisliği diye geldik. Programlamadan çok elektronik işleri var. Bende hiç anlamıyorum. Aşağıda linkini ve resmini koyduğum devrenin baskı devre şemasını hazırlayıp ütü baskı yapmam gerekiyor. Ares programıyla internetten baka baka bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ama bir sürü hata falan aldım, saatlerdir işin içinden çıkamadım. Basit yolunu tarif edecek, el atacak birisi varsa çok memnun kalırım. İyi çalışmalar... 

Link: http://circuitdigest.com/electronic-circuits/ir-security-alarm-circuit

rajooonn tarafından 14/May/16 14:54 tarihinde düzenlenmiştir

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

oncelikle kagida cizmeyi dene hocam, malzemelerin sekilleriyle bir cizim olustur (boyutlari uygun olsun), daha sonra bilgisayar ortamina gecerirsin. Bilgisayar ortami sart degilse seffaf kagitlara cizip direk plakate de gecirebilirsin. Dikkat etmen gereken kisim entegreleri konacagi sekli iyi belirlemen yani bacak sayilarina bakarak tasarlamalisin.

zamanim olsa kagida cizip yollardim ama cikmam lazim simdi yogunum baya. Kendin cozmeye calis bence. 

Ayrica elektronik, bilgisayardan kat kat zevkli bence :) 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

oncelikle kagida cizmeyi dene hocam, malzemelerin sekilleriyle bir cizim olustur (boyutlari uygun olsun), daha sonra bilgisayar ortamina gecerirsin. Bilgisayar ortami sart degilse seffaf kagitlara cizip direk plakate de gecirebilirsin. Dikkat etmen gereken kisim entegreleri konacagi sekli iyi belirlemen yani bacak sayilarina bakarak tasarlamalisin.

zamanim olsa kagida cizip yollardim ama cikmam lazim simdi yogunum baya. Kendin cozmeye calis bence. 

Ayrica elektronik, bilgisayardan kat kat zevkli bence :) 

Hocam ter bastı valla ne mutlu ki elektronik falan okuyup yanlış tercihle bir bölüme gitmemişim.

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Önce proteusda bu gördüğünün aynısını çiz, sonra ares'te yerleştir. Bağlantılarını otomatik yapacak.yolları düzenlemen gerekecek sonradan tabi.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Önce proteusda bu gördüğünün aynısını çiz, sonra ares'te yerleştir. Bağlantılarını otomatik yapacak.yolları düzenlemen gerekecek sonradan tabi.

Abi proteudan Arese geçirirken kapasitör led gibi şeylerde hata alıyorum, nedir bunun çözümü

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    rajooonn bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Abi proteudan Arese geçirirken kapasitör led gibi şeylerde hata alıyorum, nedir bunun çözümü

kütüphane dosyalarında eksik vardır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

Hocam olmuş mu kontrol edebilir misiniz?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

cok dikkatli bakamadim ama koydugun lm358 ters hocam diger entegre dogru yerlestirilmis.  kimse yardimci olmazsa aksam dondugumde bakarim hocam 

kolay gelsin

unbalanced tarafından 14/May/16 16:12 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

cok dikkatli bakamadim ama koydugun lm358 ters hocam diger entegre dogru yerlestirilmis.  kimse yardimci olmazsa aksam dondugumde bakarim hocam 

kolay gelsin

teşekkürler hocam

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Archon
    Archon's avatar
    Erkek

umarım hoca ödevde devrenin çalışmasını istemiyordur. Daha önünde bir sürü problem çıkacak. proteus bişey değil. İleride uğraşmayı düşünmüyorsan, bir ödev için kastığına değmez. Gidişattan puan almaya bak hocaya uğraştığını emek harcadığını göstermeye çalış. Asetat kağıdı alıyorken fotokopi makinasına girenlerden al paketinde (for copier gibi bir şey yazar kontrol et mutlaka). bazı cahil kırtasiyeler şeffaf naylon bişey veriyor printerın içinde eriyor printer bozuluyor.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

hocam yollar çok ince erir bu asidin içinde yolları kalınlaştır aldığın hatalar compenentin baskı devre şekli yoktur ondan hata alıyorsundur. devreyi sen isiste kurmamışsın sanırım birde yanlış hatırlamıyorsam çıktı alırken 1 kere ters çeviriyorduk yazıcıdan compenentler bacakları çevirlmemesi için yoksa areste o mod açıkmı oluyordu sen 2 şekildede çıktı al bence (kağıdı ters çevirince baskı yapmak için baskıda ters dönüyor)

Toplam Hit: 2014 Toplam Mesaj: 12
we dont need no education