folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Belediyler Binalara Otopark Tahsis Etmek Zorunda Mı ?

Belediyler Binalara Otopark Tahsis Etmek Zorunda Mı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

Arkadaşlar zamanında birinden duymuştum, hikayeyi de tam olarak hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla şöyleydi. 

Bir avukat varmış arabasını sürekli evinin önüne park ediyormuş polislerde park yasağı yüzünden sürekli ceza kesiyorlarmış neyse bir süre sonra park cezaları baya bi büyümüş. Mahkemeye taşınmış olay. Avukatta kanunen belediyelerin binalara otopark sağlamak zorunda olduğundan dolayı cezayı iptal ettirmiş.

Demem o ki böyle birşey varmı ? Varsa tam olarak hangi kanun hangi maddedir ?

Matbaa Baskı ve Promoyon İşleriniz Tbt'ye özel fiyat ile yapılır. Islak Mendil,Baskılı Kürdan, Baskılı Pipet, Baskılı Peçete, Baskılı Stick şeker üretim hanemiz mevcuttur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

smdı benım bıldıgıme göre ;

bınaların alt katları merkezı yerlerde otopartk olarak tahsıs edılmek zorunda buna gore ruhsat verılıyormus . Fakat denetımden sonra alt katları dukkana cevırılıyor bu sebeple beledıye ısını yapmamıs oluyor denetım mercii belediye olduğu için sorumlusu da belediye gösterilmiş.

ilgili mevzuat ya da kanunnamei belediyelerin sitesinden bulabılırsın 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.4886&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

Zorunda olsa bile ziklemez diyorum  

samaccc tarafından 18/Mar/16 18:40 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Bildiğim kadarıyla yeni yapılan binalarda otopark zorunlu. Ancak müteahhitler, "otopark gereksinimini belediye karşılasın, ben otopark yapmayacağım" diyerek belediyeye ücret ödeyerek bu işten sıyırıyorlar diye duydum. Eğer durum bu ise belediye bu şekilde para kabul etmeye devam ettiği müddetçe araba park sorunu büyüyerek devam eder. Son analizlere göre Türkiye'deki sadece otomobil sayısı 10 milyonun üzerinde. Hal böyle olunca ne sokaklar yeter ne caddeler....

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Müteahhit mantığı :

Alt kata otopark yapacağıma 2-3 daire koyarım paranın a.k

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

Yasal bir zemini olabilir, belediyeden belediyeye de farklılık gösterebilir galiba.

İstanbul'da bir belediye bana bir işyeri ruhsatı almak istediğimde mekan metrekaresine göre (atıyorum 100m2 için 4 araç) bir otopark ücretlendirmesi de çıkarmıştı, evraklarda görmüştüm. Ben o dükkanı açmadım ancak garip de bir durum vardı. Dükkanın bulunduğu cadde bırak cezayı göze alarak park etmeyi, araç girişinin yasak olduğu bir yaya caddesiydi. Muhtemelen bunun gibi bir vakadır.

buzukatak tarafından 18/Mar/16 18:58 tarihinde düzenlenmiştir

anlıyorum.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

Hocalar benim amaç biraz farklı müteahhit değilim :) bina filan da yapmıyacam :) :)

Kira da kalıyorum ve arabayı park edecek bi yer yok bulunduğum yerde. Tam merkezi yerde kalıyorum. Ama evimin tam 10 metre karşısında belediyeye ait ücretli katlı otopark var. Aylık 120 tl karşılığında abonelik veriyor. Böyle bir kanun var ise bu kanun maddesini öne sürerek bir dilekçe yazıp otoparkı ücretsiz kullanmayı talep edecem.

Matbaa Baskı ve Promoyon İşleriniz Tbt'ye özel fiyat ile yapılır. Islak Mendil,Baskılı Kürdan, Baskılı Pipet, Baskılı Peçete, Baskılı Stick şeker üretim hanemiz mevcuttur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

Bu madde sanırım benim söylediğim. Böyle bi zorunluluk var ise bu madde ile ücretsiz kullanım talep edebilir miyim ?

Bina Otoparkı Yapılamayan Parseller

Madde 9- Bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerekçeleri ile birlikte bildirilir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorununun nasıl çözümleneceğini, binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekle ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür.

Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınmaz.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    student
    student's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Müteahhit mantığı :

Alt kata otopark yapacağıma 2-3 daire koyarım paranın a.k

öyle bi mantık kuramaz , her binanın arsa metre karesine göre hesaplanan iskan alanı var , belli bir oranda da ( her daire için 1  araç değil  ) araç için park yeri gösterme zorunluluğu var.

Ama kesinlikle  garaj yerine dükkan yaparım diyemez.Hesaplanan iskan alanından fazla  yapamaz , yoksa iskan izni alamaz.Apartmana iskan verilmez.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    @talebe hocam,

"-maz", "-mez"
    gösterme zorunluluğu var.
    yaparım diyemez.
    iskan izni alamaz.
    iskan verilmez

diyorsun. >_<⊙_⊙

hocam, sen dünyada, Türkiye adı verilen ve sınırları çizilmiş bir yerde yaşadığından emin misin? eğer böyleyse benim gerçeklerim farklı herhalde.

doğrudan konuyla alakalı değil ama bir unakıtan mi ne vardı. BABALAR GİBİ alıp satan. ⊙_⊙ -_- @_@

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Benim için de önemli  bir konu 

Belediye otopark alanına 4 tane yeraltı çöp deposu koydu. Haliyle 4 tane aracın park alanını işgal etti. Bununla ilgili ne yapabilirim.

Sadece benim oturduğum bina da değil her 3 bina da bir böyle. En az 100 araçlık yer işgal altında.

Toplam Hit: 3092 Toplam Mesaj: 23
otopark belediye mecbur zorunlu