Ben Kimim....?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CLK-J35
    CLK-J35's avatar
    Erkek

Ben Kimim?

İnsanlar Kendilerine " Ben Kimim ? " diye sorabilmelidir...
    Bir insana Siz kimsiniz diye sorduğumda, bana; Dürüst ,çalışkan,iyi niyetli,insanları seven,hizmet etmeye çalışan bir insanım der.
    Ona dürüst,çalışkan ve diğer özellikleri olan bir insan olmanın ötesinde Siz kimsiniz desem  mutlaka suskun kalacaktır
    Soru aslında basit görünüyor ilk başta, ama deşince kolay olmadığı ortaya çıkıyor, değil mi?
    İnsanlar kendilerini epistemolojiye yöneltmiştirler. Episteme  eski yunancada bilgi anlamına gelir.
    Epistemoloji bilginin,doğasını,kaynağını,sınırlarını inceleyen bir alandır felsefede...

Ben Kimim?

Şimdi sandelyenizde rahat oturun ve gözlerinizi kapatın.Bedenızın farkına varın.
    Ayak ucunuzdan tepenize kadar şöyle bir gözden geçirin.Gergin yerler var mı?

Şimdide  duygularınızı  gözden geçirin.Şu anda  ne gibi duygular içindesiniz.
    Heyecan hissediyormusunuz? Kaygınız var mı? Mutlu musunuz?

"Ben Kimim ?" sorusuna 'cevap ararken hep bilincin içeriğini saymışızdır; ben öğretmenim,ben anneyim ben mühendisim,doktorum,vb.gibi
    Çoğu kez o soruyu soran bilinci hesaba katmadık Halbuki "Ben Kimim ?" sorusunun cevabı orda yatıyor: Ben bütün bu
    soruları soran ,farkında olan,gözleyen bilincim.

-Resimde, 'İşte ben buyum' demenizi sağlıyan sizin bilincinizin sürekliliğidir.Duygularınız, düşünceleriniz, bedeniniz
    sosyal rollerınız değişsede ' ben ' özdeşimi ayakta tutan sizi bilincinizin sürekliliğidir.

Gerçekten de  Her Şeyi Bir Kenara Bırakıp "Ben Kimim?" sorusuna cevap verebiliyormusunuz. ?

Not: Olaya Bilimsel bakmanızı istiyorum ,ayrıca Doğan Cüceloğlu kitaplarını okuyun. :)

CeLeKatireJeotuzbeş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnTiSoZeL
    AnTiSoZeL's avatar
    Erkek

NE YABSAK BİLEMEDIM ŞİMDİ

BEN KİMİM HEHE ,FAZLA TEFEKKÜRE GEREK YOK SÖYLESİN BİRİ BEN KİMİM...

EGER GERCEK OLMADINI SÖYLÜYORSANIZ, GERÇEK OLMADIGINA İNANIYORSUNUZ DEMEKDİR. İNANDIGIM BENİMDİR BEN YADA BÖYLE BİŞİLER AKLIMA GELDİ YANE.....

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Sözel büyük harfle yazma...

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CLK-J35
    CLK-J35's avatar
    Erkek

Zannedersem kimsenin bu olay hakkında bir ilgisi yok :)

CeLeKatireJeotuzbeş
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cLust3R
    cLust3R's avatar
    Erkek
    Kilimcinin kör oğlu boşver hoja napıcaksın kimsini mimsini :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sahin
    Sahin's avatar
    Erkek

valla arkadaşlar ben kimin deil de artık böyle bi dünyada ben kim  olacam die sormalıyız bence  daha mantıklı kaçar :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    graywolf
    tulu
    tulu's avatar
    Dişi

_RapBoy_ bunu yazdý:

Kilimcinin kör oðlu boþver hoja napýcaksýn kimsini mimsini :)

bencede :d

sallayin ulen çokta lazimdi

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TEINER
    TEINER's avatar
    Erkek
    dürüstüm çünkü damarıma basanı hiç acımadan döverim gözüm döner sinirlendiğim zaman kimseyi tanımam kendi doğrularım yanlıslarım vardır dinime aileme ülkeme el uzatanın elini kırarım dil uzatanın dilini keserim

Zayıflar,kazanmak için bizleri kendi gücümüzden utadırmaya mahkumdurlar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CLK-J35
    CLK-J35's avatar
    Erkek

TEINER bunu yazdı:

dürüstüm çünkü damarıma basanı hiç acımadan döverim gözüm döner sinirlendiğim zaman kimseyi tanımam kendi doğrularım yanlıslarım vardır dinime aileme ülkeme el uzatanın elini kırarım dil uzatanın dilini keserim

Sanan dürüst,çalışkan ve diğer özellikleri olan bir insan olmanın ötesinde Siz kimsiniz desem ?

bu cevabı  kendine ver foruma yazma mutlaka kendinde bir şey bulacaksın....

CeLeKatireJeotuzbeş
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DoomsdayScreaM
    DoomsdayScreaM's avatar
    Erkek
    Ben benim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dipLoit
    dipLoit's avatar
    Erkek

yalnız bu konuda derinliğin sınırları kişinin düşünce ufkuyla orantılı. yani inebildiğin kadar inersin.

kendini ne taraftan sorguya çekmeye başlarsan orası uzar gider. arasıra sorulması gereken bir soru. kendimizi şöyle bir gözden geçirmek, düne bugüne ve yarına bi yukardan bakmak lazım.

cevap veriyormusunuz veriyoruz kendimize göre ama hiçbir zaman bunun doğru cevap olduğu hissi olmuyor içimizde işte öyle böyle başımızdan savıp devam ediyoruz yaşamaya =)

bir imzam bile yok
Toplam Hit: 1758 Toplam Mesaj: 12