folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder BES Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Çıktı Neden Zorunlu Tüm Faydaları Ve Zararları

BES Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Çıktı Neden Zorunlu Tüm Faydaları Ve Zararları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Cesnist bunu yazdı

Yarın başka bir hükümet gelse bu BES boş iş kaldırdık dese ne yapacağız ? Eskiden de ev falan verereceklerdi maaşlardan kısıp ordan kesilen paralı kim kaç yıl sonra aldı bir bakın. 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Konut_Edindirme_Yardımı 

Mantığa bakarsan key olayı kapatıldıktan sonra kaç hükümet değişti bunlar ödedi üzerinede yatabilirlerdi zaten çoğu kişi umudu kesmişti :)

şuan besten emekli olan çok insan var geçmişte yaptıran Bes de parayı devlete yatırmıyorsun sonç olarak keyde devlet alıyordu bu sistemde devlet üzerine koyuyor

ama bese gerek yok her ay 2 gr altın alırım öyle biriktiririm desende mantıklı

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    DJ_Alper bunu yazdı
    Cesnist bunu yazdı

Yarın başka bir hükümet gelse bu BES boş iş kaldırdık dese ne yapacağız ? Eskiden de ev falan verereceklerdi maaşlardan kısıp ordan kesilen paralı kim kaç yıl sonra aldı bir bakın. 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Konut_Edindirme_Yardımı 

Mantığa bakarsan key olayı kapatıldıktan sonra kaç hükümet değişti bunlar ödedi üzerinede yatabilirlerdi zaten çoğu kişi umudu kesmişti :)

şuan besten emekli olan çok insan var geçmişte yaptıran Bes de parayı devlete yatırmıyorsun sonç olarak keyde devlet alıyordu bu sistemde devlet üzerine koyuyor

ama bese gerek yok her ay 2 gr altın alırım öyle biriktiririm desende mantıklı

bunlar ödedi de bazılarına dalga geçer gibi 2-3 lira ödedi. adamlar dolmuş paramı karşılamadı gelip aldığım para diye isyan etti.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    PanxeR bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

Nasıl çıkacam ? 

Hangi banka kesiyor nerden bilecem ?

Nereye başvurma lazım çıkmak için?

hocam iş verenin belirleyecek şirketi oyüzden başlamasını beklemen gerekecek

Prometheus bunu yazdı

ben şimdi faizi ve devlet desteğini anlamadım. her ay lira atıcam ama üstüne ne akdar devlet desteği gelecek ve faiz işleyecek mi? çünkü faiz işlemezse bi anlaı yok, biriktirir altın-dolar alırım en azından param erimez. düşük bi faizle 100 lira biriktirsem 5 yıl sonra çerez parası olur. baksanıza son bir senedeki pahalılığa.

zorunlu bes de 1 kereey mahsus devlet 1000 TL yatırıyor hoşgeldin parası. eğer çıkmazsan %25+ destek uyguluyor emekli olduğun zaman 56 yaşına kadar beklersen desteğin tamamını daha erken ayrılırsanda kesintili halini alıyorsun.

hocam şimdi 100 liraya %25 verse 125 lira, yıllık %8 enflasyon olsa bu %25 yardım 3 yılda eriyor. sonraki yıllar zarara geçiyor TL olarak. kaldı ki bu döviz, bu ekonomik sıkıntılar içerisinde çok daha fazla eriyecektir. daha yazın 150 liraya doldurduğum alışveriş sepetinin hemen hemen aynısını bu ay 250 liraya doldurabildim. daha başka hesaplar da yaptım yaşam tarzım değişmediği hâlde bana kişisel olarak bana yansıyan reel enflasyon %30 civarı. onun için çok şüpheliyim. biriktirmek olarak düşünürsek ben zaten para biriktirebiliyorum. erimesin diye vadeli hesaba, dolara vb atıyorum. bu işin yararı olmasın tamam da zararı olacak gibi geliyor.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Bana aviva sa mı axa mı ne gençler için ayda 75 tl den başlayan BES ler vardı o güzel gelmişti.

Veya bankada altın hesabı açabilirsiniz her ay 1 gram alın. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

Bana aviva sa mı axa mı ne gençler için ayda 75 tl den başlayan BES ler vardı o güzel gelmişti.

Bende altın olayına girmeyi düşünüyorum ama nedense bankada altın hesabı bi güvensiz geliyor :s

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

Bende altın olayına girmeyi düşünüyorum ama nedense bankada altın hesabı bi güvensiz geliyor :s

hocam bankalar hem güvenli hem güvensiz 

neden güvenli ? evinde kasa olsa bile çalınabilir fakat bankadaki paranın çalınması için sosyal mühendislik lazım.

neden güvensiz ? banka hortumlama olmaz ama olursa paranı TMSF den alana kadar hiç bişi yapamazsın ayrıca ekonomi çökerse altın hala değerli olur ama paranı bankadan çekemezsin.

ama tüm ülkenin finansı bankalar üzerinden yürüyor oda ayrı birşey.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SwateR
    SwateR's avatar
    Erkek

Para biriktirme konusunda sıkıntım yok. Tasarruf nedir bilirim çok şükür. 

BES denen zımbırtı çıktığı gün kapattıracağım. 

SwateR tarafından 04/Oca/17 17:11 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Ben 2 yil once anadolu hayattan AHE baslatmistim. Bu bunun gibi birsey mi. Simdi birde BES mi odicem

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
Toplam Hit: 3875 Toplam Mesaj: 29
sgk aşk bes hayat para aşk emeklilik zorunlu bes