[Beyaz Tahribat] Kısaca MD5

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

MD5 genelde internetten indirdiğimiz dosyaların tam ve doğru olduğunu kontrol ederken veya veritabanında şifreleri

saklarken karşımıza çıkan popüler bir tek yönlü* şifreleme algoritmasıdır. Ancak tek yönlü olması, şifre gibi

bilgilerinizin güvenli saklandığı anlamına gelmiyor. Özellikle uygulamalarında MD5 kullanarak şifreleri saklayanlar

ve MD5 şifrelerinin nasıl kırıldığını merak edenler için faydalı bir yazı olduğu düşünüyorum.

D5 (Message-Digest algorithm 5) aslında bir şifreleme yöntemi değil, bir hash function‘dır. Yani herhangi bir

uzunlukta verilen mesajı (veya dosyayı) alıp fazla uzun olmayan bir harf ve sayı dizisine çevirir. Siz 700mb

büyüklüğünde bir Linux dağıtımının .iso dosyasını indirseniz de, “merhaba, nasılsın?” mesajı yazsanız da, hepsinin

MD5 sonucu 128bit uzunluğundadır. 128bit ise 128/4 = 32 hexadecimal sayıyla ifade edilebilir.

Bakalım bu klasördeki pardus-1.0.iso.md5sum dosyasında ne yazıyor:
    Kod:

c84f093c22580a70813dff7d0e9c85bf pardus-1.0.iso

Buradaki 32 tane hexadecimal sayı (0-f arası karakterler) pardus-1.0.iso dosyasının MD5 sonucunu gösteriyor. Eğer

siz bu 700mb’lık dosyayı bilgisayarınıza indirirken 1 bit’lik bile hata yapmış olsaydınız MD5 sonucu çok farklı bir

sayı çıkardı! Alttaki örneğe bakalım

Kod:

MD5(”The quick brown fox jumps over the lazy dog“)
    = 9e107d9d372bb6826bd81d3542a419d6

MD5(”The quick brown fox jumps over the lazy cog“)
    = 1055d3e698d289f2af8663725127bd4b

* Tek yonlu şifre algoritması= Bir algoritmanın tek yönlü şifreleme algoritması olarak kabul edilebilmesi için tabii

ki şifrelenmemiş veriye kolayca ulaşmamamız gerekli. Çift yönlü şifreleme algoritmaları encrypt ve decrypt

fonksiyonları yardımıyla bir mesajı şifreler ve şifresini çözerler. Ancak, örnek olarak MD5 için bir decryption

function yazmak mümkün değildir.

128 bit’lik c84f093c22580a70813dff7d0e9c85bf MD5 hash’ini kullanarak pardus-1.0.iso dosyasını oluşturmamız mümkün

değildir. Ancak MD5 kullanılarak kaydedilmiş şifreleri bulmak için uygulanabilecek bazı yöntemler mevcut.

Kısacası budur md5 bruteforce gibi saldırılar ile kırılabilir.Örneğin 12 sayısını düşünelim ne akdar kolay

kırılır.Ancak az12 biraz daha zordur hele hele (az=12) gibi bir şifrenin krılması imkansıza yakındır Gülümseme yada

az_12 tarzı(bunu sitelerde kabul ediyor ya şifre olarak ondan yazdım).

Biraz ordan biraz burdan aldım son açıklamayıda kendim yaptım ama nerden tam bilmiyorum bilgisayardı vardı.

Not:Arkadaşlar tartışmaya, polemiğe yada herhangi birşeye girmiyicem baştan soyluyorum.Merağınız, sorunuz varsa sorun biliyorsam yazarım bilmiyorsan yazan biri olur.Amacım paylaşım bunu yapıyorum kim ne derse desin. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Güzel yazı... :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    Teşekkür ederim iişallah devamı gelecektir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuna
    Tuna's avatar
    Erkek

bilgi için tşk.

md5 kırılırmı kırılmaz mı bilemem ama, 

mesela; şöyle yapılsa kırılma ihtimali değişirmi yoksa aynımı olur.

MD5(MD5(Deger))  ?

ben asp için şöyle birşey yapıyorum.

iki parti şifreleme fonksiyonum var biri md5 biri sha256

md5(sha256(Deger)) ?

hoş, zaten değişen bişey olmuyor. adam veritabanını aldıktan sonra trilyon defa şifrele. her halükarda şifreni kıramasada vt elinde olduktan sonra istediğini yapacaktır. ama bilgilerin saklanması açısından önemli elbet.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    sevimsiz tam emin değilim ancak md5 128 bitlik kriptoluyor.Sha256 ise 256 bitlik kodluyor sanırım.sha512 diyede bir dener misin?Bildiğime göre farklı bitlerde kriptolam yapıyor.Bitler arttıkça çözülmesi imkansız oluyor harf+sayı+sembol de bu yüzden zor kırılıyor diye biliyorum.Benim bildiğim böyle.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByALeX
    ByALeX's avatar
    Erkek
    Emeğine SağLık

Alim ile Sohbet Etmek Zümrüt ile incidir, Cahil ile Sohbet Etme Günde Bin Can incitir. Alim ile Sohbet Etmek Mertebe, Cahil ile Sohbet Etme Dönersin Merkebe, Eşek Alim Olmaz Kitap Taşımakla Tekkeye, insan da Hacı Olmaz Gitmekle Mekkeye.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuna
    Tuna's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    ----------------------------- sevimsiz tam emin değilim ancak md5 128 bitlik kriptoluyor.Sha256 ise 256 bitlik kodluyor sanırım.sha512 diyede bir dener misin?Bildiğime göre farklı bitlerde kriptolam yapıyor.Bitler arttıkça çözülmesi imkansız oluyor harf+sayı+sembol de bu yüzden zor kırılıyor diye biliyorum.Benim bildiğim böyle. -----------------------------

kullandıgın fonksiyonda bit degerini yukseltmek senin elinde değilmi. bunu 512de yaparsın 1024de.

sanırım amac daha az bitle daha zor bir sifreler elde etmek; bu yüzden olsa gerek ki sha256 yerine md5in daha revaşta

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    sevimsiz md5 ile sha256 arasındaki farkı söyledim.Bit değerinden kastım !'^+%&/()=?  gibi karakterler bit değerini
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    saolasın zumsuk abi cok süper bir yazı teşekkürler:)

[22817//kaanabak]
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

önemli dğeil nurky paylaşım yapmaya çalışıyorum.MD5 gerçekten çok farklı bir olay.

Md5 ten daha iyi kriptolama tekniği varmıdır tek yonlu ?

birde şey merak ediyorum sitelerde şifremi unuttuğum dediğimizde maile şifre gönderenler var.Bunlar md5 li kriptolamıyor mu bildiğim kadarıyla büyük portallar kriptosuz olmaz.O zaman kriptoludur bir türlü bulamadım cevabını bilen vamrı bunun ? 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    zumsukcum o iş şöyle oluyor adamlar sana şifreyi random() fonksiyonu ile yaratıp yolluyorlar sonra veritabanlarına md5 yada ne kullanıyorlarsa onlar şifreliyip saklıyorlar sonra sen girmek istediginde form.şifre bilmem neyse adı ordan alıp yine şifreleme fonksiyonundan geçirip karşılaştırma yapıyor...zaten şifrelenmiş olan kod geri döndürülmedigi için tek taraflı şifreleme teknigi denir

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
Toplam Hit: 2655 Toplam Mesaj: 21