folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Beynimizin Niçin Tamamını Kullanamıyoruz?Beynimizin Niçin Tamamını Kullanamıyoruz?

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sigortacı
  DJ_Alper
  DJ_Alper's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2006
  Erkek
  Beynimiz yaklaşık 10-12 milyar arası nöron (sinir hücresi) içerir. Ancak bilindiği üzere beynimizin çok düşük bir yüzdesini kullanırız
  Bunun nedeni aslında, olgun haldeki sinir hücrelerinin (yani bilgi depolayan nöronların) kendi kendilerini yenileyebilme özelliklerini yitirmiş olmalarıdır.

  Yürütülen bilimsel çalışmalar olgun sinir hücrelerinin kendilerini yenileyebilmeleri üzerinde önemli gelişmeler kaydettiyse de, bu yenileme oldukça yavaş ve sınırlı miktarlarda gerçekleşmektedir.

  Beynimiz, yaşamımız boyunca edindiğimiz bilgileri depolar. Kazanılan her yeni bilgi, sinir hücrelerine işlenir ve buradaki birçok diğer sinir hücresi ile gerekli sinir bağlantılarının kurulması şekli ile depolanır.

  Günlük olağan işlevleri yerine getirebilmemiz, öğrenilen her yeni bilgiyi etkin bir şekilde kullanabilmemiz ve olaylar arasında bağlantı kurarak yorum yapabilmemiz, bu depolanmış veriler ve oluşturulmuş sinir hücresi bağlantıları sayesinde gerçekleşir.

  Normal yaşlanma süreci içerisinde, beyin hücrelerimiz de yaşlanır ve zamanla hücre ölümleri gerçekleşir. Herhangi bir darbe veya hastalık durumunda da beyin hücrelerimizin önemli bir bölümünü kaybedebiliriz. İşte bu gibi durumlarda, önemli kabul edilen bilgilerin yeni sinir hücrelerine aktarılması ve yeni sinir bağlantılarının kurulması gerekir. Bu işlem sırasında da beyin, kullanılmayan ve bir nevi "yedek" görevinde olan sinir hücrelerini kullanır.

  Yine benzer şekilde, her yeni "öğrenme" durumunda da yeni sinir hücreleri kullanılır ve gerekli bağlantılar oluşturulur. Sinir sisteminin dinlenme durumunda olduğu uyku süreci, bu aktarımların yapıldığı ve bağlantıların kurulduğu en önemli aşamadır. Bu nedenle, düzenli uyku alışkanlığı, sinir sisteminin en verimli şekilde çalışması üzerinde oldukça etkilidir.

  Kısacası, eğer beynimizin büyük bir yüzdesini (veya %100'ünü) kullanıyor olsaydık belki bu evrendeki en zeki canlılar olabilirdik. Ancak hiç şüphesiz, en kısa verimli yaşam süresine sahip canlılardan birisi de bizler olurduk.

  Referans: Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi
  (realage.com)

  Youtube Kanalıma Abone olan herkese Mesir macunu göndereceğim :) >>> http://bit.ly/2FH1kln . her hakkım saklıdır®™ Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  retrem
  retrem's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Kasım/2005
  Erkek
  abu aslında beynimizin tamamını kullanıyoruz
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sigortacı
  DJ_Alper
  DJ_Alper's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2006
  Erkek
  Yalan harbuki TBT üyelerinin 3-4 kişi hariç hepsi beyinlerinin tamamını kullanır :D

  Youtube Kanalıma Abone olan herkese Mesir macunu göndereceğim :) >>> http://bit.ly/2FH1kln . her hakkım saklıdır®™ Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Antikky
  Antikky's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 01/Mayıs/2003
  Erkek
  Evrimi tam tamamlayamadığımız için olabilir.

  Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  fth_
  fth_'s avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2006
  Erkek
  bn sey die duymustum
  beynızmızın kullanmadiğimiz yuzde 90ı nı biz oldugumuzde tum hayatımız gozumuzun onunden gecerken kullanacakmısız tabi dogru mu deili bilmem ama mantıklı kolay deil onca yılı 3 sanıye içinde gorebilmek

  çocuktum,büyüdüm
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ertan
  ertan's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Temmuz/2005
  Erkek
  Normal insanlar beyinlerinin %1-2,dahiler de %3 ünü kullanır. Bir insan %25 lik gibi bir kısmı kullansaydı,beyin gücü sayesinde olduğu yerden çok uzaktaki bir yeri görebilir, maddeleri uçurabilir veya kendisi uçabilir.Hele %100 lük gibi bir kavram ise ki bu çok korkunçtur,görülmeyen bir çok şeyi görebiliriz.Kuranda bahsedilen 128 bin alemi görebiliriz,cinleri görebiliriz,cennet,cehennemi görebiliriz

  Antikky nin dediği gibi evrimi tamamlamama olayı değil de Allahın bilerek bu denle bir sınır koyması olayıdır

  Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Kelv1n
  Kelv1n's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Eylül/2005
  Erkek
  yok be ne doğrusu sıkıyorlar beyinle ilgilide yalan senaryoları atıyorlar ya ben bir şey demiyorum

  Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iSTaN_BuLL
  iSTaN_BuLL's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Eylül/2005
  Erkek
  ne evrimi be abicim ya evrim ayagi kusura bakmasin kimse ama gt ayagi nie derseniz gittikce gerzeklesen bi insan oglu var zekilesen degil nie derseniz en mantiklisi herseyi hazir aliyoruzz dusunme payimiz gittikce sifira inecek... dusunsenize tranvaya biniyorsun cepcilere dikkat... telefonlari kapayin vss vs zamanla tuvalete git anonslarida yapilacakk

  savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye; zaman ki sana hasta olmuş, incelikli haytasın. raksederken mahallenin maşallahı, eyvallahı, güzelleş be oğlum, şimdilik ölümüne kadar hayattasın, şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.!
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Esquire
  Esquire's avatar
  Kayıt Tarihi: 10/Mart/2004
  Erkek
  bana göre beynin her yeri kullanılıyor ama günlük hayatımızda ve işlerimiz ilgili yerleri daha çok kullanıyoruz.bilgisayara benzetirsek beynimiz hem hdd hem ram.

  boş
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  HeYeT
  HeYeT's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2006
  Erkek
  fazlasını aldırak mı şahan gibi napak gereksiz die :)

  matematik24.com
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tudRoY
  tudRoY's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Eylül/2005
  Erkek
  ya şimdi oalya söyle bakarsak beynimiz yediğimiz yiyeceklerden aldığımız enerjinin %20 sini harcıyor. ve biz beynimizin çok az bir kısmını kullanıyoz. eğer hepsini kullansaydık vucudumuz herhalde kendini sindirmeye başlardı (:
Toplam Hit: 1686 Toplam Mesaj: 13