folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayar Açılmıyor-Kafasına Göre Takılıyor

Bilgisayar Açılmıyor-Kafasına Göre Takılıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Okulda bankalardan istediğimiz ve gönderdikleri grundig(2. Nesil i5, 4gb ramli)marka 5 bilgisayar var. Bilgisayarı açıncaya kadar canımız çıkıyor,

Düğmeye basıyoruz kasa ışıkları yanıyor ekrana görüntü gelmiyor, kasa kapanıyor gibi oluyor belirli bir süre geçince kendi kendine açılıyor. Açıldıktan sonra sorunsuz çalışıyor

Açıldı ve yeniden başlat dersek sorun yok

Açıldı ve kapat dersek aynı şekilde açılmakta ya da kafasına göre açılmakta

Farklı yerlerde çalışan 5 bilgisayarda da aynı durum var. Ne olabilir bir korumamı bu düzen bilemedim, bilen biri aydınlatırsa sevinirim. 

(Farklı isolarla 3 farklı windows 10 atıldı  hepsinde aynı)

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

bağzı ramsel problemler

bağzı diyot korozyonusal problemler

bağzı yazılımsal problemler

çok şey olabilir hocam neler denediniz..

bu işler "hah problem şu" diyerek olmuyor. "hah problem şu değil" diye deneye deneye problemi buluyoruz makinalarda genelde.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Hocam 5 bilgisayarda da aynı saçmalık olunca standart birşey var diye düşünüyorum.

Anakartı epey inceledim (1 tanesi için) şişme vs yok. Ram 2 adet ayrı ayrı farklı portlara takıp denedim yine aynı.

Yani 5 bilgisayarda aynı hatayı veriyor sanki türüne özgü bir durum var gibi.

Acaba bankalarda güvenlik bişeymi var diye düşünüp duruyorum, bankadan geldi sonuçta.

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek
    _PesimisT_ bunu yazdı

Hocam 5 bilgisayarda da aynı saçmalık olunca standart birşey var diye düşünüyorum.

Anakartı epey inceledim (1 tanesi için) şişme vs yok. Ram 2 adet ayrı ayrı farklı portlara takıp denedim yine aynı.

Acaba bankalarda güvenlik bişeymi var diye düşünüp duruyorum, bankadan geldi sonuçta.

3 farklı iso atıldı aynı diyorsun. Bankadan gelmiş olsa bile sıfırdan kurulum yaptığını varsayarsak kullandığın iso kalıplarında bir problem olabilir. Hdd leri çok eski olabilir ssd ile değiştirirsen hızlanır belki. 

Syntax error..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Bios güncellemesi varsa önce fabrika ayarlarına döndür güncelle derim, yine olmazsa psu gibi geldi bana elde başka pc varsa psuyu al bumlardan birine tak dene bakalım

Edit prizler mi sikko acaba farklı binada farklı odada falan deneyin

noname tarafından 30/Mar/21 00:16 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı
    _PesimisT_ bunu yazdı

3 farklı iso atıldı aynı diyorsun. Bankadan gelmiş olsa bile sıfırdan kurulum yaptığını varsayarsak kullandığın iso kalıplarında bir problem olabilir. Hdd leri çok eski olabilir ssd ile değiştirirsen hızlanır belki. 

5 farklı donanımda aynı problem varsa arkadaşın dediği gibi ya yazılımsaldır.

ya disk yada power button filan ömrüyle alakalıdır. 

sen bunları açıp termal macun filan yeniledin mi bir de. bazen iki bakımla makinalar düzelebiliyor. çok garip ama gerçekten de.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Cevaplar için teşekkürler... PSU diye düşündüm ilk başta bende 5i birden cortlamaz sanırım. Hepsi aynı tepkiyi veriyor.

3 farklı ISO denedim sorun yazılımla alakalı değil sanırım. Temiz Windows da kuruldu bu arada.

2 si aynı odada diğerleri 3 farklı odada 5 bilgisayarda aynı saçmalığı yapıyor priz değil yani...

Bios sıfırladım diye hatılıyorum ama yarın bir kez daha deneyeyim....

Yukarda yazdıklarımdan sonra bu lanetlerin bilmediğim bir güvenlik önlemi bişey mi var diye açtım konuyu zaten :)

Açılana kadar işkence sonrasında bildiğin akıyor makinalar sorun yok... Isınma sorunu vs yok zaten office ve e okula girip yazıcıdan yazı çıkarma işi yapıyorlar ekstra bişey yok...

Edit: Garanti bankasına teşekkürler bu arada :))

_PesimisT_ tarafından 30/Mar/21 00:39 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    _PesimisT_ bunu yazdı

Cevaplar için teşekkürler... PSU diye düşündüm ilk başta bende 5i birden cortlamaz sanırım. Hepsi aynı tepkiyi veriyor.

3 farklı ISO denedim sorun yazılımla alakalı değil sanırım.

2 si aynı odada diğerleri 3 farklı odada 5 bilgisayarda aynı saçmalığı yapıyor priz değil yani...

Yukarda yazdıklarımdan sonra bu lanetlerin bilmediğim bir güvenlik önlemi bişey mi var diye açtım konuyu zaten :)

Açılana kadar işkence sonrasında bildiğin akıyor makinalar sorun yok...

Ben elektrik tesisatından şüpheleniyorum yine de. Aynı binada düzgün çalışan bi pc varsa onun psu ile dene derim. 

Farklı odadalar ama yakın mı odalar? Evde mi okulda mı pcler? Aynı hattan enerji geliyorsa yine aynı kapıya çıkar, uzak bi odada veya fsrklı katta denemek lazım :))

Psular dandikse misal bi enerji dalgalanmasında aynı parçaları zedelenmiş olabilir

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

monitör marka model nedir benzer bir sorun ile karşılaşmıştım monitörün hoparlörü vardı driverinı tanıyamıyordu,,görüntü gelmiyordu aradan zaman geçince geliyordu kapatıp açtığımda geçiyordu aralıklarla yaşıyordum,, birde monitörün ayarlarını gözden geçir istersen hdmı girişini değiştir,ayarlardan monitörün ses donanımını devre dışı bırak 

..Morali hep bozuk olan insan..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    _PesimisT_ bunu yazdı

3 farklı ISO denedim sorun yazılımla alakalı değil sanırım. Temiz Windows da kuruldu bu arada.

Açılana kadar işkence sonrasında bildiğin akıyor makinalar sorun yok... Isınma sorunu vs yok zaten office ve e okula girip yazıcıdan yazı çıkarma işi yapıyorlar ekstra bişey yok...

BIOS hakkında detaylı bilgi istiyorum, ayrıca CPU, Ram ve PSU hakkında ne varsa; herhangi bir donanımsal hasar var mı onun da kontrol edilmesi lazım hocam.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

Benimde aklıma ilk gelen psu

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
Toplam Hit: 1452 Toplam Mesaj: 13
bilgisayar açılmama sorunu