folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayar Elektroniğinden Anlayan Müritler Bir Sorum Olacak

Bilgisayar Elektroniğinden Anlayan Müritler Bir Sorum Olacak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    costantin
    costantin's avatar
    Erkek

evet arkadaşlar sorunum şu: laptopun klavye bölümüne kola dökmüştüm tam bir bardak boca oldu hemen fişten çektim bataryayı çıkardım kurttum 2 gün sonra açtıgımda yaklaşık 1 ay sorunsuz kullanmaya devam ettim fakat asıl sorun şu ki bu alet bir zamandan sonra oyunlarda aniden donup ekran kapkara oluyordu makineyi zorla kapatıyordum 3-5 dk bekledikten sonra tekrar açılıyordu bu donma olayı yavaş yavaş eskiden 1 satte olurken 15 dk de bir olmaya başladı 10 dk derken oyunuu bıraktım film izlerken yapmaya başladı film oyun haricinde sorun yoktu dayanamdım bi pc aldım bunu bi kenara koydum aradan gecen 1 aylık süre sonunda tekrar açmaya çalıştım açılmadı alet kendini resetliyor povere bastıgımda 1 sn kadar fan çalışıyor hemen tüm aktiviteler duruyor aldım önüme sökmeye başladım hdd çıkardım açmayı denedim ramları çıkardım denedim pil vs sadece anakart ve işlemci kalana dek tek tek sökerek deneme yaptım sonuç değişmedi anakarta herhangi bir temizlik işlemi uygulamadım zira temiz gözküyor toz kir vs hiç bişey yok anakartta bir yerden elektriği kesiyor alet ama tam olarak çözemiyorum  sizce sorunum ne olabilir

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

asitli çözelti hmm..

tiner ile küçük bi fırça al hocam eline güzelce çitile parçaları.

muhakkak üstünde birşeyler kalmıştır kısa devre yapmıştır. temiz gözükürde ufacık birşey çalıştırmaz bi dene istersen.

http://www.leyladansonra.com/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

sok anakarti saf suyla yika bi guzel daha sonra 2 gun birak kurusun iyice daha sonra tak kllanmaya devam et ama mutlaka macunla islemciyi ve ekran kartini. kesin cozumdur kendisi baya yardimci olur sana 

delimiyim ben?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    costantin
    costantin's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı

asitli çözelti hmm..

muhakkak üstünde birşeyler kalmıştır kısa devre yapmıştır. temiz gözükürde ufacık birşey çalıştırmaz bi dene istersen.

valla hocam hafiften tırsıyorum tekrar sıvı ile temizlik vs yapmaya zira 350 tl anakart kuru fırça ile iyice temizledim ama bu iş için tinerden daha iyi bi malzeme yokmudur saf alkol mesela yada bir sprey benzeri bişey duymuştum çok fazla uçucu ve oksit temizleyici adı aklıma gelmiyor tv tamircilerini filan kullanırmış

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek
    costantin bunu yazdı
    BarisYigit bunu yazdı

asitli çözelti hmm..

valla hocam hafiften tırsıyorum tekrar sıvı ile temizlik vs yapmaya zira 350 tl anakart kuru fırça ile iyice temizledim ama bu iş için tinerden daha iyi bi malzeme yokmudur saf alkol mesela yada bir sprey benzeri bişey duymuştum çok fazla uçucu ve oksit temizleyici adı aklıma gelmiyor tv tamircilerini filan kullanırmış

flux var. ama oda plastik parçalara zarar verebiliyo azcık fazla temas ettimi rengi filan değişiyo.

tinerdede öyle ama flux kadar değil. zaten senin üstüne döküp fırçayı sürtmen arasında 2dakka olsun tiner filan bişi kalmıyo ortada. uçup gidiyo.

o şekilde temizleyip bide saç kurutma dolandırırsın üstünde denersin. saf su bilmiyorum denemedim ama sakın çeşmenin altına filan tutuyum deme :D kloru olur kireçi olur çıkılmaz bi hal alır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

tinerde selülozik olmasın sakın plastiği bitirir.

sentetik tinerle temizle.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    costantin
    costantin's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı

tinerde selülozik olmasın sakın plastiği bitirir.

sentetik tinerle temizle.

dikkate alıcam hocam teşekkür ederim zaman ayırdıgın için

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sentetik tinerle sil ama kola ilk dokuldugunde yapsaydin %90 olacaksan simdi %10 felan olma ihtimali vardir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    costantin
    costantin's avatar
    Erkek
    Asker bunu yazdı

sentetik tinerle sil ama kola ilk dokuldugunde yapsaydin %90 olacaksan simdi %10 felan olma ihtimali vardir

hocam ilk döküldüğünde hiç bir müdahalede bulunmadım makina canavar gibi çalışıyordu çünkü hiç bir sorun yoktu 1-2 ay sonra bu sorun ortaya çıktı hatta açılmama sorunuda yoktu yeni pc aldıktan sonra rafa kaldırdım 1 ay bekledi bi dahada açılmadı gerçi 1 kere açılır gibi oldu ordada vindows başlatılıyor yazısı çıkana kadar açıldı ve o şekilde kaldı bende fişten çekip yeniden denedim yine açılmamadı 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Noyan
    Noyan's avatar
    Erkek

lan sakın tinerle temizleme.

flux (pc 70 - Pc 33 kodlu olanlar) dediğin tinerden daha hafiftir tiner bildiğin incelticidir. PCB temizlemek için flux kullanabilirsin ama tiner asla.

git saf alkol al öyle temizle. En iyisi budur önce fırçala sonra bir tur da temizledikten sonra komple dök ve dikey olarak duvar dibine bırak.

Akıllı insan her düşündüğünü söylemez ama her söylediğini düşünür.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maycamp85
    maycamp85's avatar
    Erkek

hocam bütün parçaları sök  arkadaşlarında dediği gibi selülozik tiner ile  güzelce fırçala  bi saç kurutma makinasının ısısı yeter sana  kurut  güzelce işlemci ve  ekran kartı macunlarını da  sür tak kullan...

ama klavyeyi değiştirmeni tavsiye ediyorum  çünkü artık hep sorun çıkartır sana.

maycamp85
Toplam Hit: 1465 Toplam Mesaj: 15