folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayar HDD Boot Etmiyor

Bilgisayar HDD Boot Etmiyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nokia
    Nokia's avatar
    Erkek

Casper nirvana notebook bilgisayarım var. Bu bilgisayara format atmak istedim ama flash belleği boot ettiremedim ve hard diskini söküp başka bir bilgisayarda format attım diske. Diski tekrar eski bilgisayara taktığımda bilgisayar hdd yi görüyor biosta ama boot etmiyor. Bilgisayar açılır açılmaz direk bios ekranına geçiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Bir varmış, bir yokmuş...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Uefi veya normal boot yanısıra birtakım farklardan dolayı boot etmiyor olabilir disk ait olduğu cihazda formatlanmalıdır. Flash disk takılıyken biosa girip boot seçeneklerinden usb disk usb hdd gibi seçimler yapamıyor musunuz ayrıca o flash disk gerçekten boot edilebilir durumda mı

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nokia
    Nokia's avatar
    Erkek

Flash belleği başka bir bilgisayarda boot edebiliyorum. Bu diskin içindekileri biçimlendirip öyle taksam sorun çözülür mü?

Şu an notebook un biosda boot sekmesinde hiçbir şey görünmüyor. Satalarda disk ve dvd-rom takılı görünüyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

anlaşıldığı üzere bilgisayarınızda usb boot özelliği bulunmamaktadır. 

notebooktaki diski söküp diğer bilgisayara takıp biçimlendirip tekrar eskisine takmanız anlamsız olacaktır.

cd veya dvd ye kullanmak istediğiniz işletim sistemini yazdırıp cd dvd okuyucu üzerinden boot ederek format atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus format esnasında diski komple biçimlendirmeniz ve alan oluşturduysanız c d e gibi onları da sıfırdan bozup baştan atama yapmanız gerekmektedir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nokia
    Nokia's avatar
    Erkek

Biosta boot sekmesinde diskin görünmeme nedeni ne olabilir ?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    Nokia bunu yazdı

Biosta boot sekmesinde diskin görünmeme nedeni ne olabilir ?

eski bir notebooktan bahsediyorsak flash diskten boot etme özelliği olmayan bir anakart anlamına gelir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dadaloglan
    Dadaloglan's avatar
    Erkek

Disk okuma tipi farklılığından oluyordu galiba.

Uefi - efi 

O tarz seçenekler vardı galiba.

Eğer disk okuyucu(dvd r-w) bölümü varsa, diski takıp yeniden format atmadan Boot etme hatalarını düzeltebilirsin GALİBA.

Burda bahsettiğim disk, kurulum diski.

Biraz bios u kurcalayın hocam. Disk okuma tipini değiştirmeyi deneyin.

Dadaloglan tarafından 14/Ara/18 12:01 tarihinde düzenlenmiştir

Ayran, şalgam, demsiz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

Alternatifler olmuyorsa işletim sistemini dvd ye yazıp kurun

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    Dadaloglan bunu yazdı

Disk okuma tipi farklılığından oluyordu galiba.

Uefi - efi 

O tarz seçenekler vardı galiba.

Eğer disk okuyucu(dvd r-w) bölümü varsa, diski takıp yeniden format atmadan Boot etme hatalarını düzeltebilirsin GALİBA.

Burda bahsettiğim disk, kurulum diski.

Biraz bios u kurcalayın hocam. Disk okuma tipini değiştirmeyi deneyin.

hocam yine de flash disk boot edilebilir olmasa bile boot seçeneklerinde usb bilgisi olması gerekiyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek

Casper pişmanlıktır.

İlk pcim casperdı. Kullandığım zamanlar ekran kartı arızalanmış garanti vardı ama teknik servis anlamayıp gönderdiydi bende liseye ya yeni başladım ya da orta son sene 99 civarı. Sonradan öğrendim tabi azda mallıktan ekrankartı ramlerinde arıza varmış bana girdi tabi. çünkü söyleyince kabul etmediler.

Aradan yıllar geçti hiç bir şeyi casperdan alamayacam aldırmayacam dedim ki öyle yaşıyordum kiii bir yerde gaflete düşüp başkasının lafına güvenene kadar. Bir tablet ediye aldım eşime kuran çarpsın hayattan soğuttu. 5 kere servise gönderdim açılmıyor makine, herseferinde yazılım güncellendi yazıp gönderiyorlar. Aga çocuk kullansa içinde uygulama olsa için yanmaz sadece webten ders izliyor ya da içine attığım video ve müzikleri dinliyor bu. İade istedim kabul etmedi tabi orospu evlatları. Teknik servis ve müşteri hizmetleri tam bir orospu çocuğu. Müşteri temsilcisine diyorum ki üstad senle anlaşamıyoruz bir üst yöneticiye aktarırmısın en yetkili benim diyor call center çalışanı. şikayet edeceğim seni başkasına aktar bana söyle diyor. kapatıp tekrar arıyorum yine bu lan sanki ele geçirmiş orayı yok ulaşamadım başkası çıkarsa da o yetkili oluyor falan. 

Bir daha dedim asla ama asla almayacağım artık. CASPER PİŞMANLIKTIR ALMAYIN ALDIRMAYIN UCUZA SATIYOR çünkü kalitesiz hizmet veriyor çünkü garanti hizmeti zayıf satış sonrası zayıf oradan buradan kısa kısa satıyorlar bu kadar ucuza ve sonuç bu.

Neyse demem o ki casper almayın.

Soruna gelince dvd sürücüye tak win cd si oradan dene görecektir muhtemelen atarsın format

Anıl
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bendede aynı sorun vardı sadece 30dk sonra boot eiyordu hdd söktüm içine baktım sonra hiç açılmadı fdhjdfhdf

şimdi yeni hdd alıcam 25 liraya buldum 160gb hdd arkadaşın arkadaşınınmış onu bekliyom inş sorun harddisktedir benim

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
Toplam Hit: 1530 Toplam Mesaj: 16
format boot