folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Bilgisayar Teknolojisi Ve Bilişim Sistemleri(Ctis)

Bilgisayar Teknolojisi Ve Bilişim Sistemleri(Ctis)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Bu bölümü yazmayı düşünüyorum ve baya bi araştırdım.

Sonuç olarakta mühendisliğe göre çok daha fazla artıları olduğunu gördüm.

Ancak bide okuyanlarla konuşmak isterim.

Ve bölümünde tanıtımı olmuş olur.

Türkiyede fazla bilinmeyen bu bölüm bilgisayar mühendisliğine göre daha cazip.

Birçok kişi bilgisayar mühendisliğine gidip istediğini bulamıyor.

Tam anlamıyla bilgisayar dersleri veren tek bölüm gördüğüm kadarıyla.

Biyoloji gibi dersler görülmüyormuş.

Bu sene,gelecek sene üniversiteye girecek olupta tercihe bilgisayar mühendisliği yazmayı düşünenlerin araştırması gereken bi bölüm.

Okuyan varsa bende daha fazla bilgi almak istiyorum konuyuda bu amaçla açtım. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

isterse bilg. müh + yazılım müh + bilişim müh toplandığı bi bölüm olsun sen yine beğenmeyeceksin. Çünkü üniversite hayal ettiğin gibi bir ortam değil sadece sana lazım olan temel bilgiyi verir ve eğer varsa imkan sağlar ama gerisi tamamı ile sana kalmıştır.

Üniversite eğitim yeri değil araştırma yeridir temeli alır kendi başının çaresine bakarsın. Yerinde olsam müh. seçerdim müh. olmanın artıları bazı sektörlerde fazladır. Ayrıca bölüm yerinede üni lerin imkanlarını araştırırm.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

ErotikPanda bunu yazdı:
    -----------------------------

isterse bilg. müh + yazılım müh + bilişim müh toplandığı bi bölüm olsun sen yine beğenmeyeceksin. Çünkü üniversite hayal ettiğin gibi bir ortam değil sadece sana lazım olan temel bilgiyi verir ve eğer varsa imkan sağlar ama gerisi tamamı ile sana kalmıştır.

Üniversite eğitim yeri değil araştırma yeridir temeli alır kendi başının çaresine bakarsın. Yerinde olsam müh. seçerdim müh. olmanın artıları bazı sektörlerde fazladır. Ayrıca bölüm yerinede üni lerin imkanlarını araştırırm.

Tabiki kişi sevmedikten sonra bölüm hiçbirşey ama ben bilgisayarla ilgili bir bölüm yazıpta bu işi severek yapanlar açısından söylüyorum.

Bölüm mühendislikle aynı diplomayı veriyormuş. Mühendislikten farkı ise tamamen bilgisayara yönelik.

Yani bilgisayar mühendisliğinde elektronik dersleri var,ve teori ağırlıklı.

Bundaysa sadece bilgisayar odaklı ve uygulamalı eğitim.

Bölüm zaten uygulamalı bilimler fakültesinde ve derslerin %30undan fazlası lab'da geçiyormuş.

C,java gibi öğreneceğim dilleri kitap yerine lab'da öğrenmeyi tercih ederim hocam.

Ve bölümün derslerini cisco ve siemens 5 yılda bir belirliyormuş.

Sektöre adam yetiştirmek için.

Mezun olanlar Cisco CCNA I&II sertifikalarına sahip oluyormuş ki pahalı bir sertifika.

3. ve 4. sınıfta staj yapılıyormuş.

Stajını google'da yapanlar dahi var.

Ve öss türkiye 800.sü olan adam itü bilgisayar mühendisliğini bırakıp bu bölüme geçmiş.

Karadeniz teknik bilgisayar mühendisliğini bırakıp gelenler vs. var.

Bana mühendisliğe göre daha iyi gibi geldi kesin gibi bişey bu bölüm ama okuyanlar varsa onlarla konuşmak isterim bide. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LuCiFeR
    LuCiFeR's avatar
    Erkek

Erotik pandaya katılıyorum bölüm ile ilgili fikrim yok ancak üniversiteye ilk gittiğin günlerde bi hayal kırıklıgı olmyr degıl en azndan bende olmuştu.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

aynı soruyu 3-4 ay önce ben de sordum burada, tekrar sınava girip bölümü degistirecektim ama biraz daha arastırınca düsündügüm seyin sacmalıktan ibaret oldugunu anladım ve simdi kendime gülüyorum mühendisligi bırakıp nasıl bu bölüme gecmeyi kafaya koymusum diye.

yanlıs anlasılmasın, bölümü kötüledigim yok. bence gayet iyi bir alternatif sayısal derslerde sıkıntı cekenlere ya da mühendislige giremeyenlere.

Bölüm mühendislikle aynı diplomayı veriyormuş. Mühendislikten farkı ise tamamen bilgisayara yönelik.

bachelor derecesi bu demek istedigin, yani mühendis ünvanına sahip olmuyorsun, meslek yüksekokulu orası.

Yani bilgisayar mühendisliğinde elektronik dersleri var,ve teori ağırlıklı.

dogru, teorik bilgiden cok teknik bilgiler kazanıyorsun, zaten mühendislikten ayrılan yanı da bu, mühendislik sana temel mühendislik bilgisini, isin teorigini anlatır ama teknik bilgiyi de verir, en azından bizim bölüm müfredatımız su an bilgisayar mühendisligine göre uygulamalı egitime biraz daha agırlık vermekte. sandman konuyu okursa daha iyi bilgi verecektir.

Bundaysa sadece bilgisayar odaklı ve uygulamalı eğitim.

evet, o yüzden bilgisayar programcısı misali bir egitim görüyorsun. yani söyle bir sey de var, sen kariyerine Java programcısı olarak mı devam edeceksin yoksa networkcu olarak mı ? Java kasmak istiyorsan CCNA dersleri de bos bir egitim olacak senin icin. yani ikisi birbirinden uzak alanlar. tabi "tutmayın beni hepsini ögrenirim" diyorsan tutan yok.

Bölüm zaten uygulamalı bilimler fakültesinde ve derslerin %30undan fazlası lab'da geçiyormuş.

dogru, aynı sekilde mühendislik fakültesinden ayrılan yanı budur, meslek yüksekokulu oldugu icin %31 uygulamalı egitim zorunlu diye biliyorum.

C,java gibi öğreneceğim dilleri kitap yerine lab'da öğrenmeyi tercih ederim hocam.

sen kendine bir sey katmadıktan sonra sana HolyOne ders anlatsa ne degisecek ? JPriest'e bak, KENDİ basına ögrendigi android'den ne kadar para kazandıgını sor ögren. Cosmic'e bak, lise mezunu oldugu halde PHP uzmanı su an. o begenmedigin kitapları okuyarak para kazanan insanlar var. tabii ki lab'da ögrenmenin tadı ayrıdır fakat is yine sende bitiyor yani. o dersleri alanlar C ya da Java uzmanı olmuyor.

Ve bölümün derslerini cisco ve siemens 5 yılda bir belirliyormuş. Sektöre adam yetiştirmek için.

öyle deniyor da, cisco & siemens uzaydan ders alıp müfredata getirmiyor, klasik, bilindik seyler.

Mezun olanlar Cisco CCNA I&II sertifikalarına sahip oluyormuş ki pahalı bir sertifika.

ben CCNA sertifikasının sadece bölüm okuyarak verildigini ilk defa okuyorum. sadece egitimini veriyor olmaları lazım. he yetkili sınav yeriyse ve ayrı olarak sınava sokuyorlarsa bilemem.

3. ve 4. sınıfta staj yapılıyormuş.

evet, staj zorunlu. ben de staj meselesine kafayı takmıstım ama simdi umursamıyorum bile, isi bilen adam hangi okulda olursa olsun stajını yapar.

Stajını google'da yapanlar dahi var.

sen kendini google'da staj yapacak kadar yetenekli görüyorsan neden olmasın.

Ve öss türkiye 800.sü olan adam itü bilgisayar mühendisliğini bırakıp bu bölüme geçmiş.

bu dedigin bence sehir efsanesi, yani mühendislik alanında istanbul'un en iyi üniversitesini bırakıp bilkent'e mi gecmis ? bilkent var kafanda okuduklarım kadarıyla. yok yani öyle bir geri zekalı olamaz, Türkiye'de ilk 1000'e girip bilgisayar mühendisligini bırakacak ?

Karadeniz teknik bilgisayar mühendisliğini bırakıp gelenler vs. var.

öyle istisnalar elbet olacaktır.

simdi eklemelere gelelim, bilkent'in dogu kampüsünün olanaklarını da arastır, lab'ların kalitesini, oradaki kullanım oranını vs vs.

ayrıca bilkent'in dil egitimi pek bi sikicidir, aglatır adamı. 2 sene hazırlıgı gecemeyip okuldan atılan uzaktan tanıdıgım insanlar var.

meslek yüksekokulu ne kadar kastırır bilmemde, 4 senelik baska bölümde okuyan arkadaslarım hayatlarından sogdu diyebilirim, gereksiz bir kasıntılık var.

yani yata yata o okulu 10 senede bitiremezsin, bunu da hesaba kat.

sen orada tekniker / programcı gibi egitim alıyorsun, yani gerektiginde yine bir mühendisin emri altında calısacaksın. emri derken onun yönettigi bir proje diyelim.

son olarak, İTÜ Bilgisayar Mühendisligi okuyan adam, CTIS okuyan adamdan her zaman her yerde üstündür.

benden bu kadar, yanlıs oldugum yerler varsa nasıl olsa düzeltirler.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Meslek yüksekokulu değil yüksekokulu çok farklı şeyler.

O itü mühendisliği bırakanda geçen seneki tanıtım günlerine katılmış şehir efsanesi değil yani.

Tekniker eğitimi değil tam anlamıyla yazılımcı.Mühendislikteki elektronik dersleri birçok mühendisin işine yaramaz çünkü yazılımla ilgili işlerde çalışıyo zaten çoğu.

Ben zaten kendini geliştirme olayına katılıyorum sonuçta bill gates,steve jobs vs bunlarda okumamışlar.

Ama lab'da öğrenmek daha iyidir buda ayrı bi gerçek.

Mühendislik istiyorsan fark dersler var onlarda fazla değil onları alarak mühendis diplomasıda alabiliyorsun ama sizinde dediğiniz gibi işini iyi yapan adam için mühendis olmuşsun tekniker olmuşsun farketmiyorki.

Sonuçta microsofta üniversiteden atılıp girenlerde var.

Galiba gene sen paylaşmıştın andrei yurtdışında maaşlar diye.

O maaşları alanlardan kaçı bilgisayar mühendisliğinde okumuştur kaçı ctis gibi değişik bölümlerde okumuştur bakmak lazım.

Mezunların çalıştıkları yerlerde verilmiş sağlam yerlerdi.

Sonuç olarak ben mühendislikteki dersleri görmek istemiyorum yapabileceğimide zannetmiyorum.

Fizik kimya matematik biyoloji gördüğüm kadarıyla bu bölümde yok ders programlarında rastlamadım.

Herkesin ortak dediği gibi olay tabiki kendini geliştirmeye bakıyor.

İlla ctis okuyan mühendisin altında olur diye bi kural yk tam tersi olan yerleride gördüm.

Olay kişide bitiyor ama üniversite hayatım zehir olmasın diye bu bölümü düşünüyorum.

İlgimi çekmeyen teori derslerindense 4 senemi onlarla harcamaktansa yazılım öğrenmeyi düşündüğümden bu bölümü düşünüyorum. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

pcdoktor636 bunu yazdı:

Ben zaten kendini geliştirme olayına katılıyorum sonuçta bill gates,steve jobs vs bunlarda okumamışlar.

ya su mantıgı bırakın artık, sen de zumsuk gibi bu adamlara mı taktın kafayı ?

o bölüm degistiren eleman agır geri zekalıymıs kusura bakma da, sence akıl mantık isi mi bir düsün ?

her neyse.

sen zaten sayısal bölümlerin zorlugundan sikayet edeceksen tabii ki mühendislik okuyacagına bu tip alternatiflere yönel, lakin bilkent'in ders bazında ne kadar zorladıgını da orada okuyanlardan ögren, ingilizce hazırlıgı tekrar tekrar söylememe gerek yok, ortalamanın üzerinde bir ingilizcen yoksa zaten gecemezsin COPE sınavını.

demek istedigim, sayısal dersleri cok kasmayan bir devlet üniversitesinde de mühendisligi fazla zorlanmadan bitirebilirsin gibime geliyor.

evet CTIS mezunu adam mühendisin altında ezilir demiyorum zaten ama simdi İTÜ'nün mühendisligiyle karsılastıracaksak sacma olur.

maas konusunda, CTIS gibi degisik bölüm dedigin zaten yurtdısında Computer Science ayrı bir dal olarak geciyor. Türkiye'de sadece Bilgisayar Mühendisligi vardı, Yazılım Mühendisligi ve CTIS geldi pesine.

son kararı sen vereceksin tabi canın neyi isterse onu yap.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek
    hocam hangi puan turuyle aliyor anadolu meslek bilgisayar mezunuyum ek +30 puan alabiliyor muyum

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Reistyle bunu yazdı:
    hocam hangi puan turuyle aliyor anadolu meslek bilgisayar mezunuyum ek +30 puan alabiliyor muyum

Ygs1 ile alıyor.

Meslek liseleri ek puan alıyor diye biliyorum keşke meslek liseli olsaymışım

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YasamaK
    YasamaK's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Hoş geldin bu arada yeniden

SEVİŞİRKEN EN ZEVKLİ OLAN ŞEY.. tamam, dikkatinizi çektim. ne kadar meraklısınız böyle şeylere terbiyesizliğin lüzumu yok yani :D (, sessizce öldürüyor.)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek
    pcdoktor636 bunu yazdı:

Reistyle bunu yazdı:

Ygs1 ile alıyor.

Meslek liseleri ek puan alıyor diye biliyorum keşke meslek liseli olsaymışım

ben bunu bi arastiriyim :)

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
Toplam Hit: 3272 Toplam Mesaj: 11