folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayara Macos Kurdum

Bilgisayara Macos Kurdum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhaba gencler

windowstan sikildim, bir hafta falan linux kullandim (opensuse), daha once hackintosh dusunup cikacak sorunlarla ugrasmamak icin kurmamistim ama linuxta bir suru sorun cikarinca kurayim dedim ve su an linuxtan daha sorunsuz.

bilgisayarin ozellikleri soyle : monster abra a5 6.1 

i7-6700hq - 8gb ram - ssd - gtx950m (bunun driveri yok kullanamiyorum), intel hd530

sadece wifi calismadi, onu da usb wifi kullanarak cozuyorum. bir de su an touchpad calismamaya basladi, calisiyodu 20 dk once. 

ilk izlenimim fan cok nadiren calisiyor.belki ekran kartini kullanamadigindandir ama benim icin baya iyi bu. zaten kasacak bir seyler kullanmadigim icin henuz performans olarak karsilastiramiyorum.

kisa yollari ve mac kafasini hala cozup asina olamadim ve windows ve mac arasindaki font renderlama farki yuzunden ekrandaki yazilarda bir sorun varmis gibi geliyor, goz alisir sanirim zamanla.

kurmak isteyen olursa bu konu altindan sorabilir yardimci olurum bildigim kadariyla ya da su forumdaki rehberlere bakabilir: osxinfo.net

(reklam oldugunu dusunuyorsaniz sileyim linki, siteyle bi baglantim yok ) 

kurarken yasadigim zorluklar : harici ekran kartini kapatamadigim icin kurulum ekranina gelemiyordum, attigim forumdaki rehberleri kurcalayip hazirladigim kurulum usb si icinde ekran kartini devre disi biraktim. sonra kurdum, usb den boot edip usb deki kurulum seysiyle sisteme girebiliyodum ama hard diskten boot edince giremiyodum, bu cok ugrastirdi en son "sacma ama deneyeyim" diyerek, usb deki efi klasorunu diske kopyaladim ve canavar gibi calisti :D

su an bu konuyu acarken touchpad bozuldu, ama 10 dk once calisiyodu ona da bakicam.

bu arada, apple in yeni laptoplara koydugu t1 t2 cipleri yuzunden 5-6 sene sonra hackintosh diye bir sey kalmayacakmis. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek

hackintosh linki verirmisin bende laptopa kurmayı deneyim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

izlenimin nasıl hocam windows linıux ve macOS karşılaştırması performans olarak uçöurum var mı? yada + lar - ler neler?

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    CISSP bunu yazdı

hackintosh linki verirmisin bende laptopa kurmayı deneyim.

https://osxinfo.net/konu/macos-high-sierra-10-13-6-guencel-kurulum-imaji.4035/

hacim bu imajdan kurdum, adamlar yamalar eklemis. normalde ugrastiracak seyleri asmani sagliyor boylece.

@ilteris linuxtan daha performansli oldugunu dusunuyorum, yillardir windows kullantiktan sonra alttaki dock ve ustteki menu garip geliyor. bir de klavye kisayollarina falan alisamadim hala. home tusu page up gibi falan calisiyor. ilk basta keyboard layouttandir dedim ama degilmis. php-mysql ikilisi linuxtaki gibi hizli calisiyor bi de.

opera browser (10 tab falan), phpstorm acik halde 5gb ram ve 1% cpu kullaniyo. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bende bir hackintosh kurayım dedim ama yapılması gerekenleri görünce uğraşmaya üşendim açıkçası. Mac OS kullandıktan sonra Windows'a insanın tüküresi gelmez ama işte oyun desteği yüzüne mecburuz.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı

Bende bir hackintosh kurayım dedim ama yapılması gerekenleri görünce uğraşmaya üşendim açıkçası. Mac OS kullandıktan sonra Windows'a insanın tüküresi gelmez ama işte oyun desteği yüzüne mecburuz.

yaptiklarimi anlatayim, o kadar korkutacak seyler degil aslinda :

1 . sanal makineye macos kurdum, 1-2 program var windowsta calismayan onlar icin. etrafinizda mac i olan varsa onu da kullanabilirsiniz

2. usb imajini indirdim, usb ye yazdim sonra ordaki config dosyalarini ekran kartima gore duzenledim (sanal mac te yaptim bunu) lakin boot olmadi. hatayi aratinca nette harici ekran kartini kapatmak gerektigini ogrendim

3. hariciyi kapamak icin acpi tablolari lazimmis, bunun icinde linux lazim. bitane live cd ile boot edip bu tablolari aldim, sanal mac os ta config dosyalarimi duzenleyip tekrar usb yaptim.

4. kurulum ekrani geldi kuruldu. ses ve wifi haric her sey calisiyordu. wifi zaten calismayacak (kartim desteklenmiyor, usb . wifi kullanicam) ses icin vodohda kurdum kendisi ayarladi sesi.

5. kurulum usb sinden boot edebiliyodum ama diskin icindeki baslangic kismindan boot edemiyodum, 1 saat nette arayarak harcadim, sonra "usb deki baslangic kismini diske atip deneyeyim" dedim. denedim ve o da cozuldu.

toplam kurulum falan harcadigim sure sanirim 3-4 saati gecmez ama oncesinde otobuste sagda solda telefondan hackintosh la ilgili bir seyler okuyup neyin ne oldugunu ogrendim, sizde oyle yapabilirsiniz. en azindan asina olursunuz, yasadiginiz sorunlarda nereye bakacaginizi bilirsiniz. kext nedir ogrenirsiniz en azindan.

bu harcadigim emegin sonunda neye ulastim ? apple dan alsam 6binden fazla verecegim bir bilgisayarim oldu (su an 4 cekirdek i7, 8gb ram, 256 ssd li bi macbook kac para ?)

ben bu aleti kaca aldim : 2016 da 2800 almistim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

bu işi yapan bir grup vardı ya 20 tl göndermiştim (türk grup) pc özelliklerini hwinfo dan atıyordun adamlar hazır sürüm gönderiyordu sana. Neydi adamların adı...çok da ünlülerdi itneler

Almanya Fatihi
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

intel p6100 işlemci, 3 gb ram ve geforce 310m ile yaklaşık 5 6 yıl önce ben de merak edip kurmuştum. Mint13te bile kasan makina yağ gibi akıyordu. ekran kartı wifi ya da ses herhangi bir sorun yaşamamıştım. 4 5 ay kullanmıştım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

eylül ayının başından beri ben de macbook air 2017 kullanıyorum. windows yüklü notebook ve masaüstüne neredeyse geçmiyorum bile zorunlu ihtiyaçlar dışında. alışınca bırakası gelmiyor insanın valla. touchpad, kısayollar falan ne bileyim seviyor insan.

şimdi ucuz yollu mac mini arıyorum televizyon için, bulursam onu da alıp kullanırım diyorum, bakalım.

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    djxeon
    djxeon's avatar
    Erkek

hacı bende kurmak istiyorum bir türlü kuramadım aq sürekli baska hata veriyor 

dell 7577 model cihaz 

yok amk imzam
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    djxeon bunu yazdı

hacı bende kurmak istiyorum bir türlü kuramadım aq sürekli baska hata veriyor 

dell 7577 model cihaz 

ne veriyor ? 

sunu gordun mu : https://osxinfo.net/konu/dell-inspiron-7577.3602/

Toplam Hit: 4090 Toplam Mesaj: 33
hackintosh