folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayarın Desteklediği Max Ram Miktarı?

Bilgisayarın Desteklediği Max Ram Miktarı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    clogu bunu yazdı

Hınçlık bi durum yok aga salla sen. işlemci  32 bit ise max 4gb. Ki zaten üzerinde en iyi ram var masrafa değmez.

ama sistem 64 bit işlemcili ise işletim sistemine göre 4 6 8..gb destekler.

edit: işlemci 64 bit miş sen üzerine 64 bit win  kur 32 gb ye kadar tak takıstır.

http://ark.intel.com/products/72057/Intel-Core-i3-3227U-Processor-3M-Cache-1_90-GHz

Biliyorum cihazın işlemcisini vs, makinadaki işletim sistemlerini falan az yukarıda yazdım, sadece anakart bilgisi yok ortada, işlemci destekliyor ama anakartın desteği önemli. Bakalım araştırıyorum.

yunusdogan bunu yazdı

sony arayıp soracaksın eğlenceye gerek yok

Doğru dedinde ne bileyim hani biyerlere yazsalarmış da kasmasaymışız. Nefret ediyorum böyle "müşteri hizmetleri" tadında yerlerle konuşmaktan.

:)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    wasd bunu yazdı

uthonun da dediği gibi işletim sisteminin desteğine de bakmamı söylemiş. Öbür konudan kalma hınç görüyorum :D

Home pro 64 ile ultimate 64 ayni degil hocam. 

Şirket deki pc lerden ve server dan biliyorum. 

Banlanan ezik örnek vermiş ama eksik kulakyan dolma bilgi yazmış. 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    UTHO bunu yazdı
    wasd bunu yazdı

uthonun da dediği gibi işletim sisteminin desteğine de bakmamı söylemiş. Öbür konudan kalma hınç görüyorum :D

Home pro 64 ile ultimate 64 ayni degil hocam. 

Şirket deki pc lerden ve server dan biliyorum. 

Banlanan ezik örnek vermiş ama eksik kulakyan dolma bilgi yazmış. 

Hııı microsoft onun da ayrımını yapmış demek, "sende bu donanım varsa para da var demek, daha iyi donanımda kullanmak için daha fazla para vermelisin" diye, yeni bişey öğrenmiş oldum.

Da yani altı üstü daha 8gb ek yapıcam, 12gb ram olacak toplamda :D 

Destekliyomuş, home 128gb'a kadar destekliyomuş. http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-win_upgrade/whats-the-maximum-ram-support-for-windows-10-home/b1078908-1932-4c12-b5fd-bdcd58984333?auth=1 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

kur hocam aida64 bak. sanırım desteklenecek max rame kadar soyluyo sadece anakartı değil.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustafa_unax
    mustafa_unax's avatar
    Erkek

RAM konusunda chipset üzerinden ilerlememelisin dostum. 32 ve 64 bit olarak ele alman gerekiyor. Ve bu kırılımı kullandığın işletim sistemine göre incelemelisin.

Satın alabildiğin en büyük boyutlu RAM'i takabilirsin. Diğer RAM'ide kullanmak istiyosan yeni takacağında 1333'lük olsa iyi olur. Bunlarında kendi içinde belli bi çalışma aralığı var. 

Mesela 1333mhz RAM 1600mhz ile birlikte çalışır ama ikisi dual çalıştığından 1333mhz hızına göre çalışırlar. GB olarak aşağıdaki tabloyu kullanabilirsin.

How much RAM does each edition of Windows 10 support?

Edition

Amount

Windows 10 Home 32 bit 4 GBs
    Windows 10 Home 64 bit 128 GBs
    Windows 10 Pro 32 bit 4 GBs
    Windows 10 Pro 64 bit 512 GBs
    Windows 10 Enterprise/Education 32 bit 4 GBs
    Windows 10 Enterprise/Education 64 bit 512 GBs

şu sayfada daha fazla detay bulabilirsin:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778(v=vs.85).aspx#physical_memory_limits_windows_10

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    omerfurkan1098
    omerfurkan1098's avatar
    Erkek

normal kullanıcı için 4gb dan fazlası . Profesyonel tasarım ve video işleri içinde 16dan sonrası gereksiz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek
    mustafa_unax bunu yazdı

RAM konusunda chipset üzerinden ilerlememelisin dostum. 32 ve 64 bit olarak ele alman gerekiyor. Ve bu kırılımı kullandığın işletim sistemine göre incelemelisin.

Satın alabildiğin en büyük boyutlu RAM'i takabilirsin. Diğer RAM'ide kullanmak istiyosan yeni takacağında 1333'lük olsa iyi olur. Bunlarında kendi içinde belli bi çalışma aralığı var. 

Mesela 1333mhz RAM 1600mhz ile birlikte çalışır ama ikisi dual çalıştığından 1333mhz hızına göre çalışırlar. GB olarak aşağıdaki tabloyu kullanabilirsin.

Edition

Amount

şu sayfada daha fazla detay bulabilirsin:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778(v=vs.85).aspx#physical_memory_limits_windows_10

peki hocam dediğn gibi 32bitler için windows sınırı 4gb. Üzeine çıksanda sistem görmüyor. Ama 64bitler için çok ciddi kapasitelerden bahsediyor yukarısı. Peki anakartın bu konuda hiçbir etkisi yok mu? Mesela bir slottaki ram destek bilgisi olyor anakartın bu ne işe yarıyor. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Hocam kutu içeriğindeki Manual'e baktın mı? Kullanım kılavuzu yani? Şahsen ben de benim makineye için bakmıştım orada yazıyordu.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    clogu bunu yazdı

Edition

Amount

Ben de bir şey sormak istiyorum, Windows 10 pro 64bit kullanmaktayım, bir büyük güncelleme gelmişti onu da içinde barındıran bir iso çekmeyi düşünüyordum 
    Daft'ın konusunda sanırım bir iso'da Enterprise/Education'dan bahseldi bende isimlerini google amcaya yazarak sürüm farklarını ve özelliklerine baktım 

Bu Enterprise ve Education ikisi de pro'nun özelliklerini barındıran iş ve kurumsala özel daha fazla nitelik barındıran sürümlermiş. 
    İkisi arasında ki farkta ödeme satın alma yöntemleri farkıymış. Ben şahsen en üst mercide olan bir sürüm istiyorum 
    Bu Enterprise/Education sürümlerinden hangisini çekmeliyim ? 
    Şayet direk iso çekeceğim lisanslama işi en azından şuan proda lisanssız kullanıyorum bu sürümlerde fotmatı çakarken hop dur bilader nereye 
    Öyle key girme adımını atla diye bir şey yok mike mike para ödeyeceksin derler mi ? Veya formatı attık kullanıyoruz bir süre sonra lisans yok diye 
    Kırarım azını para vermeden açmam sistemi der mi ? Kurumsala tabi oldukları için bu kadar merak ettim 

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

@clogu : gerek kalmadı bastım siparişi :)

@mustafa_unax : biliyorum minimuma senkron edilme durumunu. Benim merakım anakartın kaç destekleyip desteklemediği olayıydı tam da clogunun sorduğu gibi. Yinede teşekkür ederim.

@Caliber : kutuyla ayrı şehirlerdeyiz. zaten gerek kalmadı, mantıken 64bit işlemci ile satılan bir bilgisayarın 4gbdan daha fazlasını desteklemesi gerekir dedim bastım siparişi :D

Yükseltme yapmayı düşünen varsa diye:

http://www.hepsiburada.com/kingston-hyperx-impact-black-8gb-1600mhz-ddr3-notebook-ram-hx316ls9ib-8-p-BD304932 

Toplam Hit: 3904 Toplam Mesaj: 30
ram destek tam destek