folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayarın Fanı Çalışmıyor Sanırım, Ne Yapmak Lazım?

Bilgisayarın Fanı Çalışmıyor Sanırım, Ne Yapmak Lazım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Yenisini tak diyenler için söyleyim zaten öyle yapacağım  :)

sadece donanım mevzusunu çok bilmiyorum.

geçen bir içini temizlemek için açmıştık. ses oluyordu. sonra sesin fandan geldiğini bulduk

açıp bakacaktık ama yanlış birşey olmasın diye uzaktan müdahaleyle kısmen hallettik öyle kalmıştı . iki gündür bir kasada sıcaklık var.

bugün baktım

fan

resimde arkada görünen solda en üstteki kapalı bir kutu var ya,  onun içindeki fan çalışmıyor görünüyor

üzerinde açmayın falan yazınca açmadık ama

yeni fan alsak hangi marka ne tür birşey alınması lazım? çeşit çeşit fan var.

biz açsak takabilirmiyiz çok kapsamlı birşey değilse yaparız . zaten geçen seferden içimizde kalmıştı.

o kutunun büyük özenle korunmasının sebebi ne?

açmayın dokunmayın ölürsünüz uyarısı niye  :)

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Güç kaynağı o zımbırtı. Uzun süre çalıştırmayın anakartı veya ekran kartını yakarsınız.

mkyb tarafından 14/Mar/16 18:10 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Onun durması yakında o kapalı aygıt (Power yani güç kaynağı ) kendini imha edecek demek.

Anakart bağlantılar ile oynamadıysanız kendini imha etmeden,bilen birine götürün yapsın.Zaten yapamazsa değişecek.

NOT: Tam dikkat etmemişin uzaktan müdahale derken nasıl yaptınız belki  sadece sıkışmıştır.

siberturq tarafından 14/Mar/16 18:19 tarihinde düzenlenmiştir

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Güç kaynağını sök, fanını değiştir.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    mkyb bunu yazdı

Güç kaynağı o zımbırtı. Uzun süre çalıştırmayın anakartı veya ekran kartını yakarsınız.

Bunun üstüne hemen kapattım bilgisayari.

Uzun süre derken 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    siberturq bunu yazdı

Onun durması yakında o kapalı aygıt (Power yani güç kaynağı ) kendini imha edecek demek.

Anakart bağlantılar ile oynamadıysanız kendini imha etmeden,bilen birine götürün yapsın.Zaten yapamazsa değişecek.

NOT: Tam dikkat etmemişin uzaktan müdahale derken nasıl yaptınız belki  sadece sıkışmıştır.

Yok aylar öncesinden acmıştık.

Buradaki fan yerinden çikmis içinde oynuyordu

O teli hafif gevsetip ip baglayip sabitlemistik.

Çok ses çıkarıyordu. Gecen 2-3 kere ard arda elektrikler gitti geldi belki ondan bilmiyorum baktim durmuş.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

eli tornavida tutan birazda vida sökmeyi bilen biri çok kolay bir şekilde fanı temizleyeyip yağlamasını yapabilir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    siberturq bunu yazdı

Yok aylar öncesinden acmıştık.

Buradaki fan yerinden çikmis içinde oynuyordu

O teli hafif gevsetip ip baglayip sabitlemistik.

Çok ses çıkarıyordu. Gecen 2-3 kere ard arda elektrikler gitti geldi belki ondan bilmiyorum baktim durmuş.

Ben çok bilgisayar tamir ettim,içinden kertenkele bile çıktı :) ama fanın yerinden kendiliğinden çıktığını ilkez duydum.

O parçayı kendiniz açmak isterseniz eğer kesinlikle elektrik kablosu takılı olmasın.O zaman açın bakın yapabileceğiniz birşey ise yaparsınız baktınız boyunuzu aşıyor.Anlayan birine yaptrmak için sorun ne kadar tutar fiyatı öğrenin eğer kaliteli ise power (power  modelini gücünü bilmiyorum) yaptırın, yok değmez ise buraya pc nin donanımsal özelliklerinden bahsedersen power önerebiliriz.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

Fanın markası modelini salla. Standart bi fan al. Kasadan powerı sök. Üstteki vidaları söküp içini aç. Tozunu al. Daha sonra üzerinden fanı vidalarından çıkart. Kablolarını kes (karta lehimlidir) yeni fanı yerine vidala. Kabloların uçlarını yaklaşık bir cm soy. Renkleri aynı gelecek şekilde birbirine bük. Daha sonra elektrik bandıyla bantla çıplak yerleri oldu bitti. Yağlama bilmem neyle uğraşma. Fan yerinden attıysa hayır gelmez ondan. 

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Resimde arkada görünen solda en üstteki kapalı bir kutu varya... Kısmını okuyunca "bu kim ki :)" dedim. Meğer.. O alüminyum kutunun bir tarafında 4 vida bir de elek gibi olan tarafta da 4 vida bulunur. Kasaya sabitlemeye yarayan 4 tane da tombul başlı vida vardır. Tabi o kutuyu oradan almadan önce tablosunu sök, statik almak için güç düğmesine 1 kere baş. Sonra tombul başlı vidaları sök. Son vidayı sökerken elinle tut, düşer ve bütün ağırlık vidaya bineceği için kasar, acamazsin. Aldıktan sonra kutunun altındaki 4 düz başlı vidayı şok. Birbirine geçmeli olduğu için biraz kuvvet uygulayarak U şeklindeki parçayı cikart. Sonra hava girişinin oradaki 4 düz başlı vidayı sök. Elektrik supurgen varsa içini güzelce cektir. Ondan sonra plaka üzerindeki tüpleri (transistörler) kontrol et. Tepeleri x şeklinde olur onların. Şişme varsa hiç ugrasma, o power ı at yenisini al. Eğer şişme yoksa, fani değiştir, kapat gitsin. Aslında neden çalışmadığını anlamak için kapak açıkken kablosunu takmani isterdim ama yanlış hareket carpilmana hatta yangın çıkartmana neden olabilir. Bütün yazılanları birlikte okuyup sağsağlim yapabilirsin bu işi 

Errare Humanum Est
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C-GEX
    C-GEX's avatar
    Erkek

Resim görünmüyor bende ama bu şekilde çalıştırmamalısın.Bilgisayar tamircilerinde vs 12V luk bir fan bulup takabilirsin.Güç kablosunu sök ve kasanın düğmesine bas ki elektrik kalmasın.Kurcalarken de dikkat et elinde de statik elektrik olabilir.Eski fanı direkt sökme kablosundan kes yeni fanın kablosuna bağla elektrik bandıyla izole et.Kabloları soyarken hafif çakmak ile ısıtıp elinle soymak kolay olur ama bence yapma :D Tırnak makasıyla felan çok bastırıp bakır teli kesmeden hafifçe çizik atıp soyabilirsin.Genelde işlemci fanları hariç bir kırmızı ve bir siyah kablo vardır zaten.Fanın yaprakları kavisli olursa daha iyi olur.Fanın yönü üzerinde yazar zaten ama yaprakların aşağı yüzeyine doğru üfler.Genelde fanın etiketli kısmına doğru.

Sana koşarak deli gibi yaşamak ,bana yaşamak deli gibi koşarak...
Toplam Hit: 2293 Toplam Mesaj: 19
bilgisayar fan tavsiye