folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Bilgisayarın Sık Sık Takılıp Kalması

Bilgisayarın Sık Sık Takılıp Kalması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    OnLyGoDCaNStoPMe's avatar
    Erkek

Bilgisayarımın bu ara sık sık donup kalması ya da donduktan 5-10 dk sonra kendine gelmesi sorunu yaşıyorum bu sıklaşmaya başladığı için sizlere danışayim dedim bilgisayarımın özellikleri

Anakart  : Gigabyte GA-G41M-Combo

Ram: 2gb kingston 1333Mhz

İşlemci:Intel Core 2 Duo E4300 , 1800MHz ( 9x 200)

Ekran kartı:Nvidia Geforce 8600 GTS

nedenini bulmaya çalışıyorum fakat tam olarak anlayamadım ilk bilgisayarı kastırdığım zaman başladı birçok program açtığımda donup kalıyordu artık bilgisayarın açılışında kapanışında dahi donup kalmaya başladı.Sorunun harddiskte olduğunu pek düşünmüyorum çünkü bilgisayar mavi ekran yerdi kendine gelmek yerine diye düşünüyorum.Şöyle bir gariplik var bilgisayarın reset tuşuna bastığım gibi reset atmama gibi bir huyu ortaya çıktı bastıktan birkaç saniye sonra reset atıyor.Anakart ta yada işlemcide suç olabileceğini düşünüyorum ve biostan işlemci sıcaklığına baktım 65 derece gösterdi ve everesttende bakınca şok oldum işte fotoğrafı bilgisayar 1 saatlik bile açık değil ayrıca işlemciyi kasacak hiçbirşey yapmadım.Windows geldiği gibi evereste baktım.

Bu sıcaklık değeri normal mi işlemci fazla ısındığında reset mi atar yoksa donup kalır mı?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

makina havale geçiriyor hocu.

soğutucularını bi kontrol et. kasa kapağını aç rpm yüksek normalde bu kadar ısınmaması lazım trojan mı yedin yük altına sokuyor makinayı ?

pasta ( termal macun değişimi yap )

ama pasta gibi görünmüyor, psu'da yaptırabilir bunu anakartta.

tek tek incelemen lazım soğutucu ilk başta geliyor :|

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    Erkek

Amd-x bunu yazdı:
    -----------------------------

soğutucularını bi kontrol et. kasa kapağını aç rpm yüksek normalde bu kadar ısınmaması lazım trojan mı yedin yük altına sokuyor makinayı ?

hocam 450 Watt Psu var yeterlimi bilmiyorum açıkçası

, ayrıca kasanın yan kapağında bir harici fan var kapağı çıkartırsam daha mı avantajlı olurum bilmiyorum kasanın 3 yanı kapalı zaten.Trojan konusuna gelince hiçbirşey açık değilken işlemci %10 fln oluyor en fazla ayrıca Comodo'yu paranoyak modda kullanıyorum.Bu sıcaklıkla işlemciyi yakma şansım var mı?

termal macun heralde bi 4 yıllık fln var onu değiştirsem ciddi sıcaklık düşüşü olur mu acaba?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SARI
    SARI's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

OnLyGoDCaNStoPMe bunu yazdı:

Amd-x bunu yazdı:

hocam 450 Watt Psu var yeterlimi bilmiyorum açıkçası

, ayrıca kasanın yan kapağında bir harici fan var kapağı çıkartırsam daha mı avantajlı olurum bilmiyorum kasanın 3 yanı kapalı zaten.Trojan konusuna gelince hiçbirşey açık değilken işlemci %10 fln oluyor en fazla ayrıca Comodo'yu paranoyak modda kullanıyorum.Bu sıcaklıkla işlemciyi yakma şansım var mı?

termal macun heralde bi 4 yıllık fln var onu değiştirsem ciddi sıcaklık düşüşü olur mu acaba?

sağlam bir işlemci fanı almanı tavsiye ediyorum sonra termal macun kullanarak sorunu büyük ölçüde halletmiş olursun.

Ban Sebebi : Molrada Haarket Eiğtti için Bdnlaanı... Türkçe öğretmenliği okuyan arkadaşım sana ders verebilir admin arkadaş :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

onların yerine bunu al daha iyi. ayrıca aynı anakartı kullanıyoruz ama senin kasada herhalde hiç hava deliği yok galiba ?

http://www.teknobiyotik.com/overclock-sogutucu-modding/islemci-sogutucu/sunbeam-core-contact-freezer-intel-amd-islemci-sogutucu.html  

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    Erkek

Jubei bunu yazdı:

onların yerine bunu al daha iyi. ayrıca aynı anakartı kullanıyoruz ama senin kasada herhalde hiç hava deliği yok galiba ?

http://www.teknobiyotik.com/overclock-sogutucu-modding/islemci-sogutucu/sunbeam-core-contact-freezer-intel-amd-islemci-sogutucu.html  

var aslında ama yinede yetmiyor işlemcim biraz eski belki ondanda kaynaklanıyor olabilir ayrıca çok güzel duruyor biraz araştırdım çoğu kişi memnun ama bunun fanı ramlere bakıyor ramlerde bir sakatlık yaratmasın ? stock fan dümdüz kasadaki hava çıkışına bakıyor bu rame bakarsa sorun olur mu ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SARI
    SARI's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hocam biraz bakındım ve şu ikisi gözüme iyi gibi geldi

http://www.vatanbilgisayar.com/So%C4%9Futma%20Sistemleri/thermaltake-cl-p0574-jing-intel-lga77511561366-&-amd-am2am2+am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=51089

http://www.vatanbilgisayar.com/sogutma-sistemleri/thermaltake-cl-p0564-frio-intel-lga77511561366-&-amd-am2am2+am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=46882

hangisini tercih etmeliyim 2side işlemci değiştirmeye kalkarsam şimdiki mevcut işlemcileri destekliyor sanırım

2. si on numara duruyor walla ama dikkkat et işlemci fan ram soketlerini kapatmasın. Benim başıma geldi de ondan diyorum. Buna fan da bunlara benzer bir yapısı baya büyük. anakartta 4 tane ram soketi var 2i iptal :S benim

Ban Sebebi : Molrada Haarket Eiğtti için Bdnlaanı... Türkçe öğretmenliği okuyan arkadaşım sana ders verebilir admin arkadaş :)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    Erkek

SARI bunu yazdı:

hocam biraz bakındım ve şu ikisi gözüme iyi gibi geldi

http://www.vatanbilgisayar.com/So%C4%9Futma%20Sistemleri/thermaltake-cl-p0574-jing-intel-lga77511561366-&-amd-am2am2+am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=51089

http://www.vatanbilgisayar.com/sogutma-sistemleri/thermaltake-cl-p0564-frio-intel-lga77511561366-&-amd-am2am2+am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=46882

hangisini tercih etmeliyim 2side işlemci değiştirmeye kalkarsam şimdiki mevcut işlemcileri destekliyor sanırım

2. si on numara duruyor walla ama dikkkat et işlemci fan ram soketlerini kapatmasın. Benim başıma geldi de ondan diyorum. Buna fan da bunlara benzer bir yapısı baya büyük. anakartta 4 tane ram soketi var 2i iptal :S benim

tek ram var bende sorun çıkartmaz çok bence

@Jubei

hocam internetten değilde gidip alabilceğim birşey olması lazım fanın netten alamıyorum :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

+12V luk fazı neden 2küsür görüyor? COmodo kastırır ama 10dk kitlemez makinayı..

Çok sıkılıyom
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    Erkek

SweetyVolty bunu yazdı:

+12V luk fazı neden 2küsür görüyor? COmodo kastırır ama 10dk kitlemez makinayı..

ne işe yaradğını bilmiyorum fakat diğer değerlerde uzak olması garibime geldi

çok merak ediyorum o.c yapmaya kalksam ne olur makineye :D

Toplam Hit: 3102 Toplam Mesaj: 15