folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Bilişim Sistemine Hukuka Aykırı Olarak Girmek Davası. Ne Yapmalıyım? (Msn Şifresi Kırmak)

Bilişim Sistemine Hukuka Aykırı Olarak Girmek Davası. Ne Yapmalıyım? (Msn Şifresi Kırmak)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    feykbey
    feykbey's avatar
    Erkek

Arkadaşlar benim bir sorunum var. Lütfen yardım!

Benim adıma kayıtlı bulunan adsl hattından girilerek bir şahsın msn hotmail şifresi kırılmış, mağdur şahıs msn şifresi kırıldı diye savcılığa şikayette bulunmuş. Şikayetcinin tek mağduriyeti şifresinin çalınması başka herhangi bir mağduriyet mevcut değil. (dolandırıcılık, şantaj vs.) 

Savcılıkta "Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma" suçunda hakkımda dava açmış. 

Bu olayı kesinlikle ben yapmadım. Hiç bir alakam yok. Durup dururken başımıza bu iş geldi.

Savcılığa vermiş olduğum ifademde de; 

- Benim bu işi yapabilecek bilgimin ve yeteneğimin olmadığını,

- Adsl hattımın wireless şifresi olmadığı için başka birinin bu işi yapabileceğini,

- Şikayet eden şahsı tanımadığımı,

- Bu konuda bir yanlışlık olabileceğini belirttim.

Savcılıktan gelen iddianamede "Şüphelinin atılı bulunduğu suçtan cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur" şeklinde mahkeme çağrı kağıdı geldi.

Arkadaşlar bu durumda ben ne yapmalıyım? Mahkeme nasıl sonuçlanır? Ceza alırmıyım? 

Lütfen Yardım!

-----------------------------

Davacı : K.H.

Şüpheli : Ben 

Sevk maddesi : 5237 Sayılı TCK:243/1, 53.maddeleri

Suç : Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma

Deliller : Şüpheli savunması, müşteki beyanı, tutanaklar, bilgi teknoloji iletişim kurumu başkanlığının müzekkere cevabı, adli sicil kaydı, tüm soruşturma dosyası kapsamı.

------------------------------

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Wireless şifren niye yok derler adama başka türlü savun kendini hakim karşısına çıkıcısın ve gidişatın da pek iç açıcı duymuyor,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek

ceza çıkar ve muhtemelen sicilin temiz olduğu için ertelenir

lakin emsali suçtan tekrar yargı önüne çıkarsan 6 ay 18 ay arası hapis sözkonusu

haa ceza çıkarsada yılma temyize git

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabadayi09
    kabadayi09's avatar
    Erkek

hacı öncelikle geçmiş olsun kötü bir durum yanlız kafama takılan hattına neden şifre koymamış olman bu haftaya dek devamlı kablolu modem kullanırdım,Bu hafta ttnet lokumdan kablosuz modem aldım onu evde kullanmaya başladım,o kadar güçlü şifre kombinasyonu oluşturmama rağmen evden çıkarken devamlı kapatıyorum wıfı yi

Biz türk filmlerindeki tecavüz sahnelerini izleyerek masturbasyon yapmış bir halkın çocuklarıyız, kimse bizden saf ve temiz duygular beklemesin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaxeL
    MaxeL's avatar
    Erkek

ceza çıkabilir hocam ama yirtarsanda eminim ki artık bırak şifre koymayi modemi söker yanında götürürsün  Allah yardımcın olsun

Break Dance Bboy MaxeL
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

kardeşim geçmiş olsun.

kaygılanacak birşey yok sicilin temizse, bilgisayarının incelenmesi hakkında cumhuriyet başsavcılığına yazıyazabilir, bilişim suçları masasına başvurabilirsin en doğal hakkın bu. ( umuyorum ki inceleme yapmışlardır, temiz olduğundan bahsediyorsun )

eğer aksi bir durum olursa temyize kadar gider süreç.

avukatlık bilgim 0 ama bilişim suçları kanunu biliyorum ve yargılayan insanlar eskiden kalma cmk bilgilerince yargılama yapıyor tam anlamıyla oturmuş bir bilişim suçları yasamızda yok.

hakkında hayırlısı, bizi bilgilendirirsin en kısa zamanda :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Öncelikle geçmişler olsun kardeşim.

Konuya geçecek olursak bir şey çıkmaz o işten. Çünkü delil bulmak o kadar kolay değil. MSN, yani Hotmail'in merkezi Amerika'da. Öyle haa deyince de bilgi göndermiyorlar. O yüzden güzel bir savunma ile, yani Wireless'e şifre koymayarak hata ettiğini belirtip, mağduru tanımadığını, şifre kırma konusunun bir uzmanlık alanı olup bu yetilere sahip olmadığını, evde ki bilgisayarların incelenmesini ve buna göre kesin karar verilmesini istersen; Böyle bir savunma daha dürüst ve güvenilir.

Kaldı ki ceza verseler bile (sicilinin temiz olduğunu varsayarak) bu cezanın erteleneceğini sanıyorum. 

Saygılar

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

bir avukat bul derim...

şehir neresi izmirse yardımcı olalım..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

insanların işi gücü yok 1 msn sifresinden dava acıyor la. tabi tehdit şantaj vs yok dedigini dogru kabul ediyorum. dava açan adamın harbiden çok boş vakti varmış.

bide yıl olmus 2012 hala msn kullanan var

Amphetamine Logic.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Peroksit
    Peroksit's avatar
    Erkek

Adsl şifrem yokdu deme diyeceğin şey adsl şifrem basit bir şifreydi de birisi kırarak girmiş diyebilirsin ötekisi gibi söylersen suc sana kalır bu şekil söyle mac adresini felan değiştir herşeyini değiştir  eğerki anlattıgın mevzu gerçekten öyleyse sadece şifrem basitti birisi kırıp girmiş diyebilirsin yok ben hackledim ama nasıl birşey söyliyeyim diyorsan aynı şekilde sağlamcada sil pc i

http://www.youtube.com/watch?v=OH4eOQ6ZI0Q - - - - - http://www.youtube.com/watch?v=TqErNP20gpI - - - - - https://www.youtube.com/watch?v=fhr5UBZh1rY
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

sicil iyi olup ceza ertelenince ne oluyor? nereye erteleniyor?

...said addicted.
Toplam Hit: 8448 Toplam Mesaj: 46