folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bill Gates Robotlar İçin Vergi Ödensin Diyor

Bill Gates Robotlar İçin Vergi Ödensin Diyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

s

Bir fabrikada çalışan bir insan, 50 bin dolarlık iş yaptığında kazancı için vergi öder. Peki aynı iş bir robot tarafından yapıldığında vergi ödenmeli midir? Bill Gates’e göre bu sorunun cevabı “Evet”.

“Robot vergisi” hakkında Quartz’a bir röportaj veren Bill Gates, robotların insanlar gibi maaşa bağlanıp, düzenli olarak gelir vergisi ödemesini elbette kast etmiyor. Ancak robot işçilerin, bugün insanlar tarafından yapılan birçok işi yapar hale gelmesi, patronlar açısından çalışan maliyetlerinden ciddi bir tasarruf sağlarken, hükümetler için büyük bir vergi kaybıyla sonuçlanacak. Bu vergi kaybını kompanse edecek yeni bir vergi çözümü öneren görüşü savunan Bill Gates, bu sayede insanlara daha uygun olan işlerin finanse edilebileceğini söylüyor.

Gates’e göre bir çözüm, robotlar ya da evrim jargonundan kopmadan söylersek, “ileri otomasyon” ile sağlanacak olan ek verimlilik sayesinde yaratılan ek karları vergilendirmek. Bununla birlikte hükümetler bir tür robot vergisi de tanıtabilir. Bu vergilerden elde edilen gelir, “özgürleşen” iş gücünün, daha insani diğer işlere yöneltilmesini sağlayabilir. Gates bunlar arasında yaşlı bakımı, okul çağındaki çocuklarla ilgilenme gibi işleri sayıyor. Robotların insanların işlerini yapmaya başlamasıyla daha fazla insan bu tip “insani” işler yapma fırsatı bulacak.

Kendi görüşüm: Bencede adam haklı.Dünyada otomasyonu çoğaltarak ciddi bir işsizlik çıkacak.En basitinden Migrosdaki elektronik kasiyerler bile kaç tane kasiyeri işinden etti.

لا إله إلا الله https://discord.gg/3bB8hM2 Paladinciler discord adresi
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

bill diyorsa, dogru diyordur.

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugrahan45
    bugrahan45's avatar
    Erkek

adamın kafa aykırı çalışıyor.

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adeleks
    adeleks's avatar
    Erkek

gelir idaresi başkanlığı bunu beğendi

Her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın; bir gün haklı çıkacaksınız. Steve Reyiz
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

İşten çıkarılanlar kendini geliştirirse daha güzel olur

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

İşten çıkarılanlar kendini geliştirirse daha güzel olur

Bencede.

Kasiyerler 4 yabancı dil bilmeli.Çöpçüler lisans mezunu olmalı.

لا إله إلا الله https://discord.gg/3bB8hM2 Paladinciler discord adresi
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

bill daha öncede söylemişti bu robot işleri gelince işsizlik artacak diye. Fakat anlamadığım birşey var. Şimdi maaliyet düştü verim arttı, e o zaman fiyatlar neden düşmüyor? işsiz adamın bile alabilmesi lazım. çünkü çalışabiliyorken alabildiği ürünü işten atılınca robot üretecek. yani ürün pazarda oluyor fakat alıcı yine aynı alıcı :S biri beni aydınlatsın

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

bill daha öncede söylemişti bu robot işleri gelince işsizlik artacak diye. Fakat anlamadığım birşey var. Şimdi maaliyet düştü verim arttı, e o zaman fiyatlar neden düşmüyor? işsiz adamın bile alabilmesi lazım. çünkü çalışabiliyorken alabildiği ürünü işten atılınca robot üretecek. yani ürün pazarda oluyor fakat alıcı yine aynı alıcı :S biri beni aydınlatsın

kâr oranı artıyor işte

,¶∆
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

kâr oranı artıyor işte

kar oranı artacak fakat işsizler ordusu üretilen ürünü nasıl alabilecek ? fiyat sabit üretim maaliyeti düşecek fakat alım gücü azalacak. bu durumda ürünü satmak için ürün fiyatlarınında düşmesi gerekmez mi? :S

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı
    end bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

kâr oranı artıyor işte

kar oranı artacak fakat işsizler ordusu üretilen ürünü nasıl alabilecek ? fiyat sabit üretim maaliyeti düşecek fakat alım gücü azalacak. bu durumda ürünü satmak için ürün fiyatlarınında düşmesi gerekmez mi? :S

Alım gücü kendi ürünlerinii alamayacak seviyeye gelmedise karı maksimize etmek için henüz düşürmez.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

S*ktir ordan yar********m. 

Benim hiçbir şey umrumda değil.
Toplam Hit: 1280 Toplam Mesaj: 27
robotlar