folder Tahribat.com Forumları
linefolder Cep Telefonları, Gsm Operatörleri ve Mobil İnternet
linefolder Bir Android Telefona İphone İle Aynı Parayı Verir Misiniz ?

Bir Android Telefona İphone İle Aynı Parayı Verir Misiniz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=vTzFljkeft8

Mesut Çevik güzel bir tartışma konusu atmış ortaya bizde bu konuyu tartışalım istedim. Tabi onun derdi Apple Türkiye'nin gözüne girebilmek. Zira Eylül ayındaki iPhone tanıtımına davetiye bekliyor. 🙂

Şahsen ben vermem. Neden vermem ? 

1. Android telefonlar çok çabuk değer kaybediyor. iPhone'nun çıktığı dönemdeki Android rakiplerini ele alalım mesala. O dönemde aynı paraya iPhone alıp 1 sene kullandıktan sonra iPhone'u satıp o Android rakibin sıfırını 1 sene sonra direk alabiliyoruz.

2. Android markalarının garanti konusunda fıtık etmesi. Samsung S7 Edge kullanıyordum cihazda sırasıyla ekran dalgalanması ve bataryanın dayanmaması sorunları baş gösterdi. Samsung Türkiye cihazın anakartı, ekranı, arka kapağı (açayım derken camı çatlatmışlar) ve bataryayı değiştirdi. Adama diyorum bu kadar uğraşacağınıza bana sıfır cihaz verseydiniz hem size masraf olmazdı hemde benim işim daha çabuk halolurdu diyorum "bizde böyle" diyor adam rahatça.

3. Eskilerin bir deyimi vardır. Değerli bir şey için "Bu reşad altını gibidir satmadıkça değer kazanır" der iPhonelarda o şekil. 5.100 lirayken burun kıvırdığım telefon şuan 6.500 lira.

4. Yedek parça ve servis ağı. Bugün Türkiye'nin en doğusunda en varoş mahalleye bile gitseniz telefoncu esnafında iPhone parçaları ve aksesuarlarını bulabiliyorsunuz. Android'lerde ise aksesuar desteği Samsung harici ölü durumda. Anca internette sipariş vereceksinizte kargoyla gelecekte.... Birde Android telefonların tamiri çok zor bilmeyen yapamaz. iPhonelarda ise tamir çok basit. Gerçi Apple'ın tüm cihazlarının içini açıp bakın adamlar içinde bile mühendislik konuşturmuş. Her şey yerli yerinde. Android telefonlarda fabrikada keçeli kalemle işaretlenmiş devreler, oradan buradan çıkan flex kablolar vs...

5. Güncelleme desteği muhabbetine girmeyeceğim. Apple her cihazına çıktığı tarihten itibaren 5 sene destek veriyor ama cihazı yavaşlatıyor. Gülü seven dikenine katlanır hesabı. 

Sonuç olarak iPhone alırken aslında içindeki iOS'a para veriyoruz. Şuanda iPhone SE kullanıyorum. Öyle çok pahalı bir model değil. Bu telefonu bozulana, beni bırak diyene kadar kullanmaya niyetim var. Fakat tekrar iPhone düşünmem zira gereksiz pahalı. O dönemki Xiaomi, Huawei ve Nokia'nın orta seviye cihazlarından birini alıp geçerim. Kamera harici ucuz Androidler ile pahalı Androidler arasında fazla fark yok. İşlemcisi hızlıymış vs boş iş. 

mkyb tarafından 02/Ağu/18 20:25 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

o kadar fakir bir ülkeyiz ki cep telefonu yatırım aracı gibi bir şey olmuş, bi ton hesap kitapla alınıyor. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cankol
    cankol's avatar
    Erkek

yıllardır hem iphone hem android kullanıyorum.

ve dediğin gibi biz ios'a para veriyoruz. mesela synology kullanıyorum, maliyet olarak baksan teneke kutu ama DSM yazılımına para veriyoruz.

fiyat konusunda yapıcak hiçbir şey yok döviz kurlarına bakınca.

ortalama bi cihazı en az 3 yıl kullanıyorum. 2015te aldığım iphone 6yı bu sene ocak ayında 1100 liradan sattım, aşırı dikkatli temiz kullandığımdan o kadar para etti. normalde 700-800 arasıydı piyasası o ara.

android'de 800e aldığım telefona 400 lira veriyorlar. o da temiz cihaz mis gibi ama ederi yok cihazın. halbuki büyük şirketler kolaya kaçıp android üzerine birşeyler inşa etmek yerine iphone gibi kendi yazılımlarıyla cihazlar çıkartsalar iphone rekabeti işte o zaman kızışır.

ama iphone'da bırak yazılımı adamlar kutu tasarımı için bile ayrı ekip çalıştırıyorlar, kullanıcı bu kutuyu eline alıp açınca ne hisseder diye test yapıyor :)

apple'ın değeri olmuş 1 trilyon dolar. niye olmasın ki. adam üretimden satıştan desteğe mükemmel bir yapı kurmuş. kullanıcıya da zaten cazip gelen bu.

imza.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

@cankol

Firmalar Apple gibi kendi işletim sistemlerini yazmak istiyor fakat Google'dan tepki gelirse diye çekiniyorlar. Samsung'un mesala Bada'sı vardı yıl 2009-2010 arası. Android'in yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Google bunlara gelin Bada'yı bırakın diye gaz verdi işletim sistemini çöpe attılar milyonlarca cihaz çöp oldu Samsung sağolsun. Şuan Tizen üzerine çalışıyorlar fakat sadece Hindistan'da satıyorlar Tizen'li telefonları. Birde Huawei ayrı bir işletim sistemi yazıyor ama onlar bir şey açıklamıyor henüz.

Apple'ın kutu tasarımına değinmişsin. Evet o benimde dikkatimi çekti. Kutuda ki iPhone resmi cihazın gerçek haliyle birebir aynı boyutta. Adamlar müşteri kutuya bakınca cihazın gerçek boyutunu anlasın diye böyle bir şey yapmışlar.

mkyb tarafından 02/Ağu/18 19:37 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Kendiyle ne guzel celisiyor (: iphoneun artik samsungun ekranina muhtac olmadigini cunku cinlilerin bile bu ekrani yaptigini soyledikten sonra cinlilerin yeni telefonlarinda fazla talep oldugu takdirde popup kamera gibi aksamlarin tedarik ve onariminda sorun yasayacaklarini soylemek nedir? 

Soyledigi fazla talebi karsilayamayacaklari dogru, tam da zaten bu yuzden iphone ekranlari samsungdan aliyor ve almak zorunda. Iphoneun samsungun ekranina muhtac olmayip cinlilerden alabildigi gun, cinlilerin kendi telefonlarinin uretimi ve onarimini hic sikinti yasamadan yapacaklari gunle aynidir.

sigara değil, balık olan.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Kendiyle ne guzel celisiyor (: iphoneun artik samsungun ekranina muhtac olmadigini cunku cinlilerin bile bu ekrani yaptigini soyledikten sonra cinlilerin yeni telefonlarinda fazla talep oldugu takdirde popup kamera gibi aksamlarin tedarik ve onariminda sorun yasayacaklarini soylemek nedir? 

Soyledigi fazla talebi karsilayamayacaklari dogru, tam da zaten bu yuzden iphone ekranlari samsungdan aliyor ve almak zorunda. Iphoneun samsungun ekranina muhtac olmayip cinlilerden alabildigi gun, cinlilerin kendi telefonlarinin uretimi ve onarimini hic sikinti yasamadan yapacaklari gunle aynidir.

Dediğim gibi Apple Türkiye'ye yaranmak için yapıyor. Her firmanın elemanları var. Teknoloji siteleri bu hafta bizim hakkımızda ne dedi diye rapor hazırlayıp Türkiye müdürüne sunuyor. Firmada tanıtım ürünü, fuar daveti vs yollayacakken bu raporları dikkate alıyor.

Bu arada Oppo Find X'e laf atmış kamera konusunda ama adamlar bozarsanız garanti süreniz bitse bile ücretsiz tamir hizmeti sunacağız diyorlar. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

Buralar karışır:)

3 senedir ayfon 6 plus kullanıyorum. Bozulana kadar kullanıcam Allah uzun ömür versin. Alırsam android almam. Ayfonun son modelini alamam fiyatından ötürü ama bi kaç model eskisinden devam ederim. 

le le le sakine
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Artık telefona para bile vermek istemiyorum. Döviz ve vergi bokuna Avrupalının araba aldığı paraya telefon aliyoruz.

Şu an homtom ht7 pro diye orta halli eski bir çin telefonu kullanıyorum. Çok beklentim olmadığı icin işimi goruyor şimdilik. Sar değerini bilen yok ama her gün zam ve dolar yüzünden kanser oluyorum zaten.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Dediğim gibi Apple Türkiye'ye yaranmak için yapıyor. Her firmanın elemanları var. Teknoloji siteleri bu hafta bizim hakkımızda ne dedi diye rapor hazırlayıp Türkiye müdürüne sunuyor. Firmada tanıtım ürünü, fuar daveti vs yollayacakken bu raporları dikkate alıyor.

Bu arada Oppo Find X'e laf atmış kamera konusunda ama adamlar bozarsanız garanti süreniz bitse bile ücretsiz tamir hizmeti sunacağız diyorlar. 

Rapor hazirlama kisminda calisiyordum huawei icin. Bildigin para veriolar telefon veriolar. Instada fenomenlere para veriolardi telefonla foto ceksin diye. Huawei kendi yazilimi ile ugrasio ama huaweinin icerde cok bilgisiz adamlari var. Isten anlamiyorlar.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek

Muharrem İnce bundan bahsediyordu işte. Marka değeri ve soyut teknoloji. Donanımı, kasası harika olabilir fakat bir ürünü değerli kılan şey yazılımı ve marka değeri ile beraber gelen müşteri ilişkileridir. 

O yüzden iPhone’dan şaşmam. Geçen bir Mac aldım ve birkaç sorun yaşadım, hemen aradım saatlerce yardımcı oldular. Ürün sorunlu çıkınca diretmeden geri aldılar. Sonra neredeyse aynı paraya Mac’in iki katı gücünde bir pc topladım, evet Mac’ten daha güçlü fakat bir sorun yaşadığımda nereye gideceğimi, kime hesap soracağımı bilmiyorum. :)

Her yazılımı orijinal alacak ve en yüksek konfigrasyonu edinebilecek kadar çok param olsa, evimin musluklarını bile Apple’dan alırım :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Yoo salakmiyim ?

Salak olsam zaten iPhone alicam sonucta.

Hahahah.

Saka saka.

anca gidersin...
Toplam Hit: 1973 Toplam Mesaj: 16
telefon telefon